Hlavní navigace

Mozille se nelíbí přenastavení Edge jako výchozího prohlížeče ve Windows 10

31. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Microsoft
Starý Microsoft je zpět. Pokud přejdete na Windows 10, musíte si znovu nastavit výchozí prohlížeč.

Šéfovi Mozilly se nelíbí, že Microsoft uživatele natvrdo převede na nový prohlížeč od Microsoftu. Reaguje na to v otevřeném dopise, ve kterém zmiňuje, že se sice pokoušeli s Microsoftem tuto otázku řešit před uvedením Windows 10 na trh, ale nedošli k dohodě.

Pokud aktualizujete na Windows 10, velmi brzy zjistíte, že vám Microsoft přednastavil Edge jako výchozí prohlížeč, který se používá pro otevírání všech odkazů a brouzdání na internetu. 

Není sice v zásadě nic těžkého si v Nastavení najít příslušnou položku a výchozí prohlížeč změnit na vašeho favorita, ale pokud jste už před aktualizací měli nastavený jiný, je toto chování poněkud zvláštní. Ale nakonec vcelku odpovídá staré známé letité válce prohlížečů.

Kde provést změnu

Vnucování Internet Exploreru přineslo Microsoftu v minulosti pozornost antimonopolních orgánů EU a dlouhé spory nakonec vedly dokonce k tomu, že při instalaci operačního systému byl Microsoft přinucen zobrazovat dialog na výběr prohlížeče, který nejenom prohlížeč umožnil vybrat, ale také stáhnout. 

Podobné opatření s trhem prohlížečů nakonec nic extra neudělalo a Internet Explorer ztratil kdysi monopolní pozici nakonec prostě kvůli tomu, že Google vytáhl všechny své možnosti a na pozici jedničky se v řadě zemí a ohledů dostal Chrome.

Chris Beard, CEO Mozilly, v otevřeném dopise namítá, že změna prohlížeče je ve Windows 10 ukryta za v zásadě dvojnásobným počtem kliknutí a také, že uživatel musí na příslušné nastavení dojít dalším scrolováním. Prohlížeči jako takovému tuto změnu navíc není dovoleno provést, může pouze pomoci s otevřením příslušné části Nastavení ve Windows.

KL24

Pokud nevíte, kde se příslušná položka nachází, tak v Nastavení Windows 10 stačí přejít na část nastavení pro systém, vyhledat předposlední volbu „Default Apps“/„Výchozí programy“ a opět odrolovat prakticky až dolů, kde najdete změnu webového prohlížeče. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).