Hlavní navigace

Mozille se nelíbí přenastavení Edge jako výchozího prohlížeče ve Windows 10

Autor: Microsoft
Daniel Dočekal

Starý Microsoft je zpět. Pokud přejdete na Windows 10, musíte si znovu nastavit výchozí prohlížeč.

Šéfovi Mozilly se nelíbí, že Microsoft uživatele natvrdo převede na nový prohlížeč od Microsoftu. Reaguje na to v otevřeném dopise, ve kterém zmiňuje, že se sice pokoušeli s Microsoftem tuto otázku řešit před uvedením Windows 10 na trh, ale nedošli k dohodě.

Pokud aktualizujete na Windows 10, velmi brzy zjistíte, že vám Microsoft přednastavil Edge jako výchozí prohlížeč, který se používá pro otevírání všech odkazů a brouzdání na internetu. 

Není sice v zásadě nic těžkého si v Nastavení najít příslušnou položku a výchozí prohlížeč změnit na vašeho favorita, ale pokud jste už před aktualizací měli nastavený jiný, je toto chování poněkud zvláštní. Ale nakonec vcelku odpovídá staré známé letité válce prohlížečů.

Kde provést změnu

Vnucování Internet Exploreru přineslo Microsoftu v minulosti pozornost antimonopolních orgánů EU a dlouhé spory nakonec vedly dokonce k tomu, že při instalaci operačního systému byl Microsoft přinucen zobrazovat dialog na výběr prohlížeče, který nejenom prohlížeč umožnil vybrat, ale také stáhnout. 

Podobné opatření s trhem prohlížečů nakonec nic extra neudělalo a Internet Explorer ztratil kdysi monopolní pozici nakonec prostě kvůli tomu, že Google vytáhl všechny své možnosti a na pozici jedničky se v řadě zemí a ohledů dostal Chrome.

Chris Beard, CEO Mozilly, v otevřeném dopise namítá, že změna prohlížeče je ve Windows 10 ukryta za v zásadě dvojnásobným počtem kliknutí a také, že uživatel musí na příslušné nastavení dojít dalším scrolováním. Prohlížeči jako takovému tuto změnu navíc není dovoleno provést, může pouze pomoci s otevřením příslušné části Nastavení ve Windows.

Marcom

Pokud nevíte, kde se příslušná položka nachází, tak v Nastavení Windows 10 stačí přejít na část nastavení pro systém, vyhledat předposlední volbu „Default Apps“/„Výchozí programy“ a opět odrolovat prakticky až dolů, kde najdete změnu webového prohlížeče. 

Našli jste v článku chybu?
31. 7. 2015 9:57
Franta (neregistrovaný)

Očividně moc netušíte, jak antimonopolní zákony fungují. Tato opatření se uplatňují jen v případě, že má někdo na trhu dominantní postavení a zároveň působí na jiném trhu (v tomto případě prohlížečů), kde může toto postavení využít. Zatímco Windows mají na trhu desktopových operačních systémů ~90% podíl, na trhu s mobilními systémy nikdo tak silné postavení nemá. Ano, Android už je téměř dominantní, ale ten nabízí celá řada výrobců v upravené formě a třeba i s vlastním prohlížečem, takže se z to…

31. 7. 2015 10:03
zaty (neregistrovaný)

Tak tady jde hlavně o to, že pokud máte ve Win 7/8 nastavený jako výchozí prohlížeč jiný, než IE, tak při upgrade na Win 10 vám to nastaví EDGE jako výchozí prohlížeč. Na druhou stranu, na liště mi ikona opery zůstala a po spuštění se mě opera zeptala, zda chci nastavit jako výchozí a hotovo. Takže podle mě je to mnoho povyku pro nic.