Hlavní navigace

Možností Chromecastu chtějí využít do budoucna komerční televize i Seznam.cz

Lukáš Polák

Za zajímavou platformu označila Chromecast už mluvčí ČT Alžběta Plívová. Spuštění českých aplikací bude pravděpodobně souviset až se zahájením oficiálního prodeje na našem trhu.

Doba čtení: 2 minuty

Možnosti dostat se v budoucnu do mini počítače Chromecast od společnosti Google chtějí využít komerční televize, on-line videopůjčovna Topfun i společnost Seznam.cz, která je kromě stejnojmenného vyhledávače také provozovatelem internetové služby Stream.cz. Vyplývá to z odpovědí, jež zástupci jednotlivých subjektů zaslali serveru DigiZone.cz. Chromecast je v podstatě vzdáleně podobná USB tuneru pro digitální televizi, jen s tím rozdílem, že je místo tohoto portu zakončena HDMI rozhraním, které se zapojuje do televize. V České republice se ovšem zatím oficiálně neprodává.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Česká televize se staví ke Google Chromecast zatím zdrženlivě

Chromecast funguje jako streamovací zařízení, přes které například můžete přenášet obsah z mobilního telefonu nebo tabletu přímo do vašeho televizoru. Dále tu například umožňuje sledovat obsah z internetového prohlížeče Chrome, pokud si nainstalujete doplněk Google Cast. Můžete pak přehrávat ve vašem televizoru i další video servery, které zatím nejsou v Chromecastu přítomny, mimo jiné iVysílání České televize nebo Voyo.cz mediální skupiny Nova. Ve Spojených státech, kde je zařízení oficiálně v prodeji za 35 dolarů, jsou na něm dostupné například videopůjčovny Netflix a Hulu Plus nebo portál HBO GO.

K TÉMATU: Jak funguje Chromecast, klíčenka, která dokáže připojit televizi k Wi-Fi?

Zařízení Google Chromecast vnímáme jako příležitost pro další rozšíření VOD služeb (video on demand – video na vyžádání, pozn. red.) zejména pro „druhé televize v domácnosti“. Detailně sledujeme technologický vývoj i uživatelské zkušenosti a zvažujeme přizpůsobení naší aplikace tomuto zařízení, uvedla pro DigiZone.cz mluvčí Novy Anna Suchá. Velmi stručně pak odpověděl na dotaz naší redakce i vedoucí PR a komunikace Primy Jiří Haramul: Do budoucna ano. Zatímco Nova může využít Chromecast pro nasazení videoportálu Voyo, Prima by sem mohla expandovat s portálem Prima Play.

ČTĚTE TAKÉ: Google představil klíčenku Chromecast, která připojí kteroukoli televizi k Wi-Fi

Výzvou je možnost streamování obsahu přes Chromecast také pro největší českou on-line videopůjčovnu Topfun. Chceme jít jednoznačně na Chromecast. Topfun je určitě aplikace, která by tam měla být, potvrdil obchodní ředitel firmy Topfun Media Radek Přikryl a dodal: Jsme na většině chytrých zařízení. Nevidím proto důvod, proč bychom neměli být i tady. Jde v podstatě pouze o nadstavbu „androidí“ aplikace Až to bude aktuální, počítám, že její vývoj potrvá několik týdnů. Spuštění aplikace na platformě Chromecast chce Topfun spojit s jeho oficiálním vstupem na český trh. Kdy k němu však nakonec dojde, je otázkou.

NAPSALI JSME: Chromecast od Googlu bude podporovat i videoportál HBO GO

Nové technologie a jejich vývoj sledujeme. Také je testujeme a je pravda, že s podporou Chromecastu do budoucna počítáme. Máme v plánu ji zařadit s některou z dalších aktualizací aplikace Stream.cz. Zároveň to ale neznamená, že to bude hned první update, co k aplikaci Stream.cz uděláme. Musíme si nejprve ověřit celou technickou náročnost takové podpory Chromecastu. Také bude hodně záležet na tom, jak se bude vyvíjet poptávka od uživatelů Streamu k této podpoře. Když se Chromecast bude šířit rychle, určitě zareagujeme také tak, řekl Martin Kunčický, produktový manažer Seznamu, pod něhož spadá Stream.cz.

Našli jste v článku chybu?