Hlavní navigace

MSIE se podle analytiků o své pozice zatím strachovat nemusí

28. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Analytici společnosti Gartner a IDC se nedomnívají, že alternativní prohlížeče typu Mozilla Firefox či Google Chrome mají šanci v dohledné době sesadit z trůnu stále dominantní Internet Explorer od Microsoftu. Ray Valdes z analytické společnosti Gartner, kde působí jako viceprezident pro výzkum, vidí silnou baštu Internet Exploreru v podnikové sféře. To se ostatně průběžně potvrzuje na měření podílů prohlížečů, kdy si v pracovní dny prohlížeč Microsoftu vede lépe, nicméně o víkendech a svátcích…

Analytici společnosti Gartner a IDC se nedomnívají, že alternativní prohlížeče typu Mozilla Firefox či Google Chrome mají šanci v dohledné době sesadit z trůnu stále dominantní Internet Explorer od Microsoftu. Ray Valdes z analytické společnosti Gartner, kde působí jako viceprezident pro výzkum, vidí silnou baštu Internet Exploreru v podnikové sféře. To se ostatně průběžně potvrzuje na měření podílů prohlížečů, kdy si v pracovní dny prohlížeč Microsoftu vede lépe, nicméně o víkendech a svátcích naopak na jeho úkor roste naměřené zastoupení většiny alternativních prohlížečů.

MM socky3

Konkurence Microsoftu se podle Raye Valdese bude v podnikové sféře dosti těžko prosazovat, není-li to prý zcela úplně nemožné. Argumentuje závislostí řady běžně používaných produktů a služeb Microsoftu právě na Internet Exploreru a také centrální správou browseru, kde prý Firefoxu chybí dostatečně kvalitní nástroje. Mark Levitt, viceprezident analytické společnosti IDC, zase tvrdí něco v tom smyslu, že Internet Explorer může těžit ze začarovaného kruhu: coby dominantní prohlížeč si říká o největší pozornost vývojářů nových nástrojů a služeb a ti se postarají, aby jejich produkty fungovaly v první řadě právě v prohlížeči, který má většinu na trhu, což dále ovlivňuje výběr prohlížeče uživateli.

Jenže v posledních letech lze přece jen pozorovat, že šance konkurence nejsou zase tak malé. Například právě výše zmiňovaný Firefox si větším rozšířením mezi řadové uživatele řekl o značnou pozornost a řada produktů a služeb jej musela začít podporovat. Podíl alternativních prohlížečů obecně stále roste, naopak zastoupení Internet Exploreru se ztenčuje, nicméně nadvláda konkurence nad MSIE je zatím víceméně regionální specialitou několika málo zemí. (CNET News)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.