Hlavní navigace

Multifunkční GSM zásuvka Elektrobock TS11 GST: chytrá a za rozumnou cenu

20. 9. 2013
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Můžete jí sepnout třeba topení či větrák, zkontrolovat menší prostor nebo zařídit, aby se při poklesu teploty pustilo temperování. A nejen to!

Chaty, chalupy, malé sklady, nebo třeba jen odlehlejší garáž. Všude kde je k dispozici elektřina, můžete využít jednoduchého, dostupného a funkčně hodně zajímavého českého zařízení. Multifunkčního zařízení, což je správnější výraz. Krátká anténa, která z něj kouká, je určena pro příjem a vysílání GSM signálu, protože dovnitř můžete zasunout i telefonní SIM kartu a pak se funkčnost ještě rozšíří (pracuje ale i bez ní). Zásuvka umožňuje – díky průchozímu řešení – zapnout či vypnout napojené zařízení a je tu také zvláštní vstup pro teplotní čidlo nebo tzv. bezpotenciální kontakt třeba dveřní nebo vedoucí ke kompatibilnímu alarmu. Zabudován je rovněž mikrofon pro hlasový odposlech.

Elektrobock TS11 GST se může řídit buď sám, např. přes zmiňované teplotní čidlo, nebo – po zasunutí SIM karty – zasláním SMS zprávy či prostým prozvoněním, a to pochopitelně z jakéhokoli mobilu. Jak vidíte, funkcí je požehnaně a když si je shrneme, k čemuž se dostaneme záhy, dospějeme k následujícímu a dlužno říci nijak stručnému seznamu. A to prosím TS11 GST přijde na 2.800 Kč, včetně softwaru, jednoho čidla a kabelu pro napojení dalšího. Jediné co je tak zapotřebí dokoupit (pokud to ovšem potřebujete), je SIM karta.

Elektrobock TS11 GST je multifunkčním zařízením, které nejen zvládá sepnout do zásuvky připojený spotřebič, ale umí to i na dálku třeba po zavolání.

Elektrobock TS11 GST je multifunkčním zařízením, které nejen zvládá sepnout do zásuvky připojený spotřebič, ale umí to i na dálku třeba po zavolání.

Multifunkční…

Elektrobock TS11 GST poslouží…:

– jako automatický spínač napojeného spotřebiče či spotřebičů (230 V, klasické spínací hodiny ale v sobě nemá);

– jako dálkový spínač napojeného spotřebiče či spotřebičů (230 V) reagující např. na prozvonění;

– pro hlídání minimální a maximální teploty (po napojení teplotního čidla tedy funguje jako protinámrazová ochrana nebo běžný termostat);

– pro napojení na alarm, nebo na nějaké čidlo (hladinové, dveřní atd.);

- pro odposlech místnosti a tato funkce se aktivuje po pátém prozvonění, 
- prozvoněním (tedy zadarmo) také můžete zásuvku zapnout či vypnout a via 
SMS vyvolat její restartování.

Operací, které si můžete při nějaké akci nechat spustit, je celá řada. Například:

– automatické odeslání SMS (nebo prozvonění na jedno telefonní číslo) při překročení teplotních limitů;

– automatické sepnutí výstupu při překročení teplotních limitů;

– regulace, tj. sepnutí relé při poklesu o 1 °C pod požadovanou teplotu, pokud je rovna, relé se vypne (ovládá se tedy výstup podle požadované teploty na vstupu);

– automatické odeslání SMS s informací o stavu (sepnutí nebo rozepnutí vstupního kontaktu), nebo prozvonění;

– automatické sepnutí výstupního kontaktu při změně stavu na vstupu;

– časové ovládání výstupu aktivované ale jen příkazovou SMS se zadaným časem od 1 do 999 minut.

Aby toho nebylo málo, je tu konektor mini USB, přes který zásuvku napojíte na počítač a přes dodávaný software nastavíte. Fyzicky pak zásuvku můžete přepnout do dvou, resp. tří stavů: automatika, OFF (el. zásuvka trvale vypnutá, ale systém stále sbírá data, určeno např. pro letní provoz), ON (el. zásuvka trvale zapnutá, určeno pro manuální ovládání).

Pokud je vaše nemovitost v místě se špatným GSM signálem, můžete po vyšroubování zabudované krátké antény připojit klasickou externí anténu, což se i určitě hodí i dnes.

Pokud se ptáte co naopak neumí, pak nemá zabudovány klasické spínací hodiny určené například pro nastavení zapnutí spotřebiče každý pátek ve dvě, což je škoda. Nastavení také nejsou zálohovaná, ale v tomto případě to nijak nevadí, protože změněné parametry se ukládají do flash paměti. Neovlivníte také svícení LED diod, což by se také hodilo a nejde na stálo zapnout mikrofon pro automatické hlídání místnosti, takže zásuvka nemůže pracovat jako „mini alarm“ s tím, že by při registraci zvýšené zvukové hladiny odeslala např. SMS. To už jde zjevně nad rámec ceny a určení a je to i pochopitelné.

Detail ovládání na zásuvce a signalizačních LED diod. Vpravo vidíte místo pro kartu SIM a napojení na počítač. Manuálně pak zásuvku přepínačem „na tvrdo“ nastavíte do režimu, který požadujete.

Detail ovládání na zásuvce a signalizačních LED diod. Vpravo vidíte místo pro kartu SIM a napojení na počítač. Manuálně pak zásuvku přepínačem „na tvrdo“ nastavíte do režimu, který požadujete.

Instalace (nejen) řídícího softwaru

Ta základní je velice snadná. Stačí jen GSM zásuvku zastrčit do 230 V, přičemž parametry pro které je z výroby nastavena, najdete hned na začátku papírové příručky. Pokud vám to stačí, můžete TS11 GST používat takto třeba s napojeným teplotním čidlem, což by ale byla škoda.

Nejlepší tak je připojit GSM zásuvku přes dodávaný kabel k počítači, zasunout mini CD a nainstalovat ovladač a příslušný software.

Myslím, že si Elektrobock mohl dodávku softwaru na mini CD ušetřit, protože dnes už to opravdu není zapotřebí. I kdybyste zásuvku instalovali na odlehlé chalupě bez internetu, není problém si program, resp. ovladač, stáhnout z firemních stránek předem. Navíc alespoň mě, a to mívám v těchto věcech skutečně pech (!),při instalaci žádné záludnosti nečekaly. Pod Windows XP (SP3) proběhla plně automaticky hned po připojení GSM zásuvky kabelem mini USB a spuštění staženého softwaru. Příjemné bylo, že zásuvka v tomto okamžiku nevyžaduje připojení k elektrické síti. To, co potřebujete, se napájí přes USB.

Ke stažení máte asi megabajtovou aplikaci a je dobré se dopředu postarat, abyste měli aktualizován Microsoft .NET Framework, na což Elektrobock upozorňuje. Samotná instalace je rychlá a snadná a dostanete v ní – v okamžiku prvního spuštění – na výběr mezi několika jazyky, včetně češtiny. Následně se objeví níže uvedená obrazovka.

Software má ovšem při prvním spuštění drobnou chybku. Že se mi automaticky nenašlo USB rozhraní, na kterém jsem měl GSM zásuvku umístěnu je vcelku jedno, ale že si software po přidělení rozhraní sám nenačte stav zásuvky, je samozřejmě chyba. Chybou je i to, že vám následně – stále se bavíme o první instalaci – nenabídne její zkonfigurování v několika přehledných krocích. Takto jsem se musel nějakou dobu přehrabovat v menu, které není tak jednoduché, jak na první pohled vypadá, a louskat někdy speciální názvy, abych vůbec objevil co, a jak, se vlastně dělá. Nějaký čas to zabralo. Alespoň mě, který není elektrikář, ale spíše strojař, resp. programátor.

Po instalaci softwaru uvidíte tuto obrazovku ve které musíte přidělit rozhraní USB a stáhnete si i základní nastavení zásuvky. Jak vidíte, máte tu i základní popis.

Po instalaci softwaru uvidíte tuto obrazovku, ve které musíte přidělit rozhraní USB a stáhnete si i základní nastavení zásuvky. Jak vidíte, máte tu i základní popis.

Provoz a úvodní nastavení

Jsou vskutku bohatá, ale na druhou stranu i něco chybí. V základu nastavíte SIM kartu a čísla pro SMS či telefonní operace (až osm) i když bohužel nejdou nastavit ve správném mezinárodním formátu, tedy s „+420“ (nastavuje se jen jako „00“). Nicméně podle výrobce, vše funguje jak „do“, tak „ze“ zahraničí, což jsem ale neměl jak ověřit a při volání z USA by mě to i docela zajímalo…

Na úvodní obrazovce vidíte i verzi firmwaru a můžete načíst nastavení GSM zásuvky, resp. po úpravě parametrů je do ní odeslat. Nastavení si můžete nechat i vytisknout.

Základní záložka pro nastavení externích čidel GSM zásuvky, zde konkrétně čidla dvoustavového, tedy například dveřního kontaktu. Vidíte i vysvětlovací bublinu, která často opravdu pomáhá.

Základní záložka pro nastavení externích čidel GSM zásuvky, zde konkrétně čidla dvoustavového, tedy například dveřního kontaktu. Vidíte i vysvětlovací bublinu, která často opravdu pomáhá.

Co pak zcela chybí, je nastavení zvukového odposlechu, resp. mikrofonu, jeho signalizace a příchozího volání. Když už nejde mikrofon zapnout trvale, očekával bych alespoň možnost vypnout blikání diody při příchozím hovoru. Ostatně to samé by mělo jít i u diody indikace zapnutého stavu GSM zásuvky. To by jistě žádný velký zásah nebyl. Zapnutí mikrofonu se tak dělá pouze prozvoněním (vyzvánět musí 5×) a pak můžete sledovat stav v místnosti, dokud hovor neukončíte. Prozvánění je tiché, takže ten, kdo je případně v místnosti, neuslyší nic, pouze se rozbliká LED dioda. Je to tudíž buď o skrytém umístění zásuvky, nebo o případném zakrytí diody (diod). Pokud to samozřejmě vyžadujete. Nejdůležitější částí programu je záložka Vstup/Výstup (viz foto výše a níže). V ní najdete nastavení napojitelného dvoustavového bezkontaktního čidla, stejně jako dodávaného čidla teploty. Nastavení je hodně a nejsou dělána příliš přehledně. Ostatně slova o „přehlednosti“, která vidíte na webu výrobce, berte s rezervou. Software, resp. uživatelské rozhraní, zjevně navrhoval nějaký technik, takže je nejen odborně česko-anglické, ale místy i nepřehledné a pro běžného zákazníka zbytečně složité. Zvláště při absenci úvodního nastavovacího průvodce.

Nastavení druhého externího čidla – teplotního. Jak vidíte, ovlivníte toho u něj spoustu. Třeba teplotu při které vás zásuvka sama prozvoní.

Nastavení druhého externího čidla – teplotního. Jak vidíte, ovlivníte toho u něj spoustu. Třeba teplotu, při které vás zásuvka sama prozvoní.

Jaká je?

Multifunkční GSM zásuvka je hodně zajímavým kouskem českého hardwaru. Ač drobná, nabízí spoustu funkcí, až se v tom našinec bez elektro vzdělání pomalu někdy ztrácí. Stejně jako funkcí, i nastavení je spousta a výrobci se bohužel zcela nepodařilo je s pomocí dodávaného softwaru zpřístupnit pro běžné uživatele, kterých nás je drtivá většina. Řídící software by tak potřeboval změnit styl, lépe provést základní popisky, i když je pravda, že vysvětlující bubliny mnohdy hodně pomohou vše trochu zmodernizovat a zjednodušit. Pokud se ale nastaveními prokoušete (i mě se to nakonec podařilo…), můžete na ně v podstatě zapomenout. Za provozu toho moc totiž moc přestavovat není potřeba, typicky zejména jen teplotu. Je ovšem značnou škodou, že není k dispozici aplikace pro Android přes kterou by se nastavení nejspíše dělala mnohem průhledněji. A také by šlo na GSM zásuvku jednodušeji přistupovat, aniž byste si museli pamatovat typ SMS či styl prozvonění. V každém případě je ale „Multifunkční GSM zásuvka Elektrobock TS11 GST“ za danou cenu pro chataře a chalupáře velice dobrou investicí a určitě se tak vyplatí prokousat se nastaveními, nebo jimi někoho nechat prokousat… Za provozu už vás žádné problémy nečekají. Alespoň já jsem byl v tomto ohledu spokojen.

pro: spousta funkcí za rozumné peníze, včetně možnosti dálkově zapnout mikrofon, některé funkce i bez SIM karty, konfigurace s počítačem i bez něj, poměr cena/výkon, až na…

proti: …slabý ovládací software, nutnost pamatovat si některé kódy, chybí aplikace pro chytré telefony

Balení obsahuje

– mini CD s ovládacím softwarem pro PC (software lze i stáhnout)
– kabel s teplotním čidlem
– kabel pro napojení bezkontaktního čidla (dvoustavového)
– kabel mini USB-USB
– papírová uživatelská příručka (softwarovou lze stáhnout)

CIF23

záruka: 24 měsíců

foto: autor a Elektrobock

Hlídáte si nějak vaši víkendovou nemovitost?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).