Hlavní navigace

Multimediální web připomíná památku Jana Palacha

16. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Právě dnes uplynulo 44 let ode dne, kdy se na pražském Václavském náměstí upálil Jana Palach. Nový web přibližuje Palachův život i historické okolnosti a motiv jeho činu.

V den čtyřiačtyřicátého výročí upálení Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí na protest proti nastupující normalizaci polil benzinem a zapálil, byl spuštěn multimediální web janpalach.cz, za jehož vznikem stojí Univerzita Karlova v Praze.

Webové stránky završují dlouhou práci mnoha lidí, kteří už před námi udělali obsáhlý sborník Jan Palach ´69 a stejnojmennou výstavu. Web je multimediální, takže má možnost prezentovat jiné typy materiálů, které se do knihy dát nedají, třeba videa nebo audia. Záměrem bylo udělat nejkomplexnější zdroj nejdůležitějších informací, který nám snad pomůže pochopit Palachův čin i v dobovém kontextu, uvedl pro Český rozhlas student bohemistiky Michal Ježek, jeden z autorů webu.

Na webu jsou k dispozici nejen informace týkající se samotného činu a reakce, které v Československu, ale i jinde ve světě vyvolal. Je zde také podrobně zmapován Palachův život a nechybí ani dobový kontext.

BRAND

Jedna ze sekcí je věnována místům, která jsou nejen v Česku a i v zahraničí spjata s osobou Jana Palacha. Web též dokumentuje i další případy, kdy lidé zvolili sebeupálení jako radikální formu politického protestu.

Zdroj: zpravy.rozhlas.cz a ceskatelevize.cz

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).