Hlavní navigace

Multiplex 2, nebo multiplex 4? Nova Cinema nemá ani měsíc před koncem smlouvy jasno

28. 11. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Filmovému kanálu Novy končí 31. prosince pětiletý kontrakt s Českými Radiokomunikacemi na vysílání v celoplošném multiplexu 2

Pouhý měsíc zbývá vedení televize Nova na rozhodnutí, v kterém celoplošném pozemním multiplexu bude po Novém roce vysílat jeho filmový kanál Nova Cinema. 31. prosince stanici vyprší pětiletá smlouva s Českými Radiokomunikacemi na šíření signálu v multiplexu 2. Zájem šířit Novu Cinema má ale i konkurenční multiplex 4, který provozuje společnost Digital Broadcasting Radima Pařízka. Ani s jedním z těchto operátorů ale Nova zatím nepodepsala novou smlouvu. Na dotaz serveru DigiZone.cz to potvrdila Marie Fianová z tiskového oddělení Novy.

K TÉMATU: Nova Cinema začala vysílat v multiplexu 4, jedná se prý o test

„Detaily probíhajících jednání nemůžeme komentovat,“ odpověděla Fianová na otázku, zda je reálné, že by Nova Cinema opustila stávající multiplex 2. Od 23. září přitom tato stanice vysílá i v multiplexu 4, kde využila programovou pozici po vyřazené Nově HD. Radim Pařízek toto vysílání označuje za test. Na dnešním setkání s novináři dodal, že k zařazení Novy Cinema došlo na přímou žádost společnosti CET 21, která si nyní provádí vlastní průzkum penetrace tematických kanálů, jež šíří prostřednictvím multiplexu 4. Na přímý dotaz DigiZone.cz dodal, že k dohodě na definitivním zařazení Novy Cinema do multiplexu 4 zatím nedošlo. „Stále vyjednáváme,“ potvrdil slova Marie Fianové.

ČTĚTE TAKÉ: Operátor multiplexu 4 potvrdil zařazení Novy Cinema do nabídky

Pařízek zároveň vyloučil, že by se do multiplexu 4 mohl přestěhovat i hlavní kanál Novy, jemuž rovněž 31. prosince končí smlouva s Českými Radiokomunikacemi na vysílání v multiplexu 2. „S hlavním kanálem bych takový přesun neriskoval. Relativní úbytek podílu na trhu by byl mnohem větší než u tematického kanálu,“ svěřil se provozovatel multiplexu 4. Radim Pařízek nyní deklaruje u multiplexu 4 pokrytí 95,5 procenta obyvatel České republiky, reálná penetrace v domácnostech je ale mnohem nižší. Pařízkova firma Digital Broadcasting se proto snaží přesvědčit diváky, aby si natočili antény směrem k vysílačům multiplexu 4, případně si pořídili druhou anténu se slučovačem signálu.

ICTZ23

GLOSA: Nova Cinema v multiplexu 4 a Déčko v multiplexu 3: souboj titánů

Zatímco u Novy Cinema zatím není jasné, v kterém celoplošném multiplexu bude po Novém roce vysílat, u dalších programů skupiny Nova je v podstatě rozhodnuto. Hlavní kanál Novy zůstane v multiplexu 2, vedení televize musí jen dojednat nové podmínky (tedy především cenu) jeho šíření v této síti. Tematické kanály Fanda, SmíchovTelka zůstanou v multiplexu 4. „Smlouva na šíření těchto programů je dlouhodobá, na pět nebo šest let,“ uvedl dnes na dotaz DigiZone.cz Radim Pařízek.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.