Hlavní navigace

Multiplex 2 posiluje o Vimperk, Pardubice a opakovače Nýrsko a Rotava

31. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
31. 3. 2010

Digitální signál pěti největších českých komerčních televizí, které vysílají v multiplexu 2, ode dneška naladí i diváci na Vimpersku a Pardubicku. České Radiokomunikace jako operátor této sítě zahájí digitální vysílání z vimperského vysílače Mařský vrch a přejdou na řádný provoz na pardubickém vysílači Krásné, odkud tento multiplex zkušebně vysílá již od pondělí.

K TÉMATU: Multiplex 2 posílí o dva dokrývače v západních Čechách: Nýrsko a Rotavu

Vysílání multiplexu 2 z vimperského vysílače bude spuštěno na kanále 50 a jeho spuštěním se zvýší dostupnost pozemního multiplexu 2 na 72 procent populace České republiky, uvedl ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací Kamil Levinský. Z pardubického vysílače Krásné vysílá tato digitální síť na kanálu 39. Multiplex 2 také spustil dva nové digitální opakovače v Nýrsku na kanálu 48 a v Rotavě na kanálu 35.

ČTĚTE TAKÉ: Pardubicko testuje digitální terestrické multiplexy 1 a 2. Naladíte je?

MMF24

Start vysílání z obou nových silných vysílačů se neobejde bez problémů. V Pardubicích musí multiplex 2 vysílat s nižším výkonem (25 kW místo plánovaných 100 kW) kvůli riziku rušení analogových dokrývačů Polské televize na polské straně Orlických hor. Z Mařského vrchu zase začne vysílat na dočasném kanálu 50, který koncem června vymění za definitivní kanál 39.

Vysílání multiplexu 2 tady bude dostupné necelý rok poté, co zde zahájil vysílání veřejnoprávní multiplex 1. K vypnutí analogu v tomto regionu by podle plánu mělo dojít rovněž ke konci června 2010, sdělila mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová. Počet spuštěných páteřních vysílačů multiplexu 2 se dnešním dnem zvýší na šestnáct. Celkově je jich naplánováno dvacet šest.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).