Hlavní navigace

Multiplex C vysílá v Praze a Brně, ale jen dočasně

7. 3. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Logo pozemní digitální platformy DVB-T Autor: 115393
Český Telecom, respektive jeho dceřiná společnost Omnicom Praha, včera spustil krátkodobé zkušební digitální vysílání přechodné digitální sítě C v Praze a Brně. Multiplex tvoří tři televizní programy: hudební kanál Óčko, teleshoppingová stanice TOP TV a brněnská kabelová televize TVb1. Experiment probíhá na základě krátkodobé licence, která Omnicomu vyprší na začátku května. Český Telecom ale hledá způsob, jak ve vysílání pokračovat i po tomto datu.

Nové programy, interaktivita

Multiplex C vysílal v Praze a Brně zatím jen pruhy a hudební smyčku. Včera, krátce před jednou hodinou odpoledne, Český Telecom (ČTc) zařadil do vysílací sítě programy Óčko a TOP TV, objevila se také volná pozice pro brněnskou televizi TVb1. Tu zařadíme později. Je možné, že ještě dnes, ale oficiálně uvádíme, že během několika dní, řekl serveru DigiZone.cz Petr Adamec, product manager projektu digitálního vysílání Českého Telecomu. V Brně jsou všechny tři programy nové, v Praze už TOP TV a Óčko vysílají prostřednictvím multiplexu B společnosti Czech Digital Group (CDG).

Mapa pokrytí

Kde se dá naladit multiplex C

Přechodná digitální síť C, kterou provozuje Český Telecom, nyní vysílá pouze v Praze a Brně. Pro Prahu má firma přidělené lokality Strahov, Ládví a Zelený Pruh na kanálu 64 (jde o jednofrekvenční síť, jednotlivé vysílače se doplňují), v Brně má jediný vysílač na kanále 25. Signál by tak měl pokrýt jak Prahu a část středních Čech, tak Brno a poměrně rozsáhlé okolí. Pokud chcete zjistit, zda jste v dosahu vysílačů multiplexu C, podívejte se na mapy pokrytí.

Na rozdíl od multiplexu B však ČTc na TOP TV a Óčku ve své digitální síti odzkouší interaktivní služby. Už loni takto testoval přímé hlasování v pořadech televize Óčko v Praze a Brně. Tento experiment, který probíhal také na základě krátkodobé licence, ale firma musela po dvou měsících ukončit. Poté se v éteru objevily pouze pruhy, hudební smyčka a textová informace o přesunu hudební stanice Óčko do pražského multiplexu B. Na rozdíl od CDG a Radiokomunikací, které získaly povolení k dlouhodobým experimentům ještě podle zákona, který platil před novelizací v roce 2001, jsme nemohli dostat povolení k dlouhodobému zkušebnímu vysílání, a tak můžeme žádat jen o krátkodobé licence, vysvětluje Petr Adamec.

Šedesát dnů, nebo déle?

ČTc ale počítá s tím, že na pražském a brněnském kmitočtu multiplexu C bude vysílat i po uplynutí současné krátkodobé licence. Licenci pro experimentální vysílání jsme obdrželi na 60 dnů od jeho zahájení, to je ode dneška, 6. března 2006, s tím, že potrvá nejdéle do spuštění řádného digitálního vysílání na základě licenčního řízení v multiplexu C, uvedl v oficiální tiskové zprávě Miroslav Hořejší, zástupce výkonného ředitele společnosti Omnicom Praha. To však není přesné: Omnicom skutečně získal licenci na 60 dnů v jednom kalendářním roce a letos už o další krátkodobou licenci žádat nemůže. To však neznamená, že by o ni nemohl požádat přímo ČTc nebo jiná jeho firma.

V Praze vysílá multiplex C na kanále 64 (původně ČTc získal od Českého telekomunikačního úřadu kanál 48, ale kvůli mezinárodní koordinaci došlo k jeho výměně), v Brně na kanále 25. Ke spuštění vysílání došlo v obou městech prakticky ve stejnou chvíli. Asi od 13 hodin bylo možné v Brně a okolí na 25. kanále naladit ve velmi dobré kvalitě opět televizní stanici Óčko, TOP TV a brněnské metropolitní vysílání TVb1 (zatím bez signálu). Jsou tak nahrazeny testovací programy TEST 1 a TEST 2 (s barevnými pruhy a nekonečnou hudební smyčkou), informoval server DigiZone.cz jeho spolupracovník Jožka Doležal.

ebf - partner 1

Dočasné řešení do udělení licencí

Zkušebním vysíláním bychom rádi aktivně využili období čekání na udělení licence pro řádné komerční vysílání v systému DVB-T a otestovali kvalitu přenosu digitálního signálu a interaktivní aplikace včetně nově připravovaných, prozradil Michal Žilka, výkonný ředitel pro služby obsahu a business development Českého Telecomu. Které interaktivní služby chce firma vyzkoušet, nechtěli Michal Žilka ani Petr Adamec upřesnit. Považujeme to za součást našeho know how, řekli serveru DigiZone.cz. Každopádně chceme pokračovat v loňských testech se stanicí Óčko a posunout se dál, dodali. ČTc v oficiální tiskové zprávě zmínil online sázení, hlasování, TV learning, TV government, TV banking, hry, chat, interaktivní reklamu, e-mail a SMS.

TVb1 perex

TVb1, nová digitální televize

Televizní diváci s digitálním set-top-boxem pro příjem zemského digitálního vysílání v Praze a Brně mohou od 6. března zhruba po dobu dvou měsíců naladit novou televizní stanici: brněnskou TVb1. Program je součástí krátkodobého experimentu firmy Omnicom Praha, dceřiné společnosti Českého Telecomu. Ve stejném multiplexu se objeví také hudební stanice Óčko a hobby televize TOP TV. Více o této stanici v článku TVb1, nová televize v digitálním experimentu.

Zpětný kanál, který je nezbytný pro používání některých interaktivních aplikací, je realizován přímo televizním přijímačem nebo set-top-boxem s logem MHP (Multimedia Home Platform) prostřednictvím ADSL připojení nebo telefonní linky, upozornila firma. Současné interaktivní vysílání ale probíhá na bázi testu a není komerční službou, proto lze očekávat různé výpadky a změny. Zatímco u hudební televize Óčko už ČTc testoval hlasování v hitparádě, u teleshoppingové stanice TOP TV se soustředí na možnosti přímého prodeje prostřednictvím interaktivní reklamy a u brněnské metropolitní stanice TVb1 vyzkouší spojení s místní samosprávou a úřady.

Který program multiplexu C vás nejvíce zaujal?

Seriál: Multiplex C

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).