Hlavní navigace

Multiplexů 2 a 3 z ostravských Hošťálkovic se diváci dříve nedočkají

25. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
25. 9. 2009

Ne dříve než v dubnu 2011 by mělo začít vysílání zemských digitálních sítí 2 a 3, které obsahují programy Novy, Primy, ale také TV Barrandov či Z1, z hlavního ostravského vysílače Hošťálkovice. Přesto, že České Radiokomunikace minulý týden vyměnily vysílací anténu na Hošťákovicích a ta je připravena již nyní pro provoz tří digitálních sítí, bude z tohoto vysílače nadále digitálně vysílat pouze Česká televize.

TABULKA: Termíny vypínání všech analogových vysílačů v územní oblasti Ostrava

Problém není ani tak v tom, že by ČRa nechtěly předčasně spouštět digitální vysílání dalších televizních stanic, ale oba dva multiplexy s komerčními televizemi mají vysílat na kanálech, které v současné době na Ostravsku využívá ČT 1 a Prima pro analogové vysílání. A protože tyto televize nechtějí předčasně ukončit analogové vysílání, aniž by ke stejnému datu skončila s analogovým vysíláním i Nova, musely by se nejprve tři největší tuzemské televize domluvit na předčasném switch off v oblasti Ostravska.

ČTĚTE TAKÉ: České Radiokomunikace vyměnily anténu na vysílači Hošťálkovice

Multiplex 2, v němž vysílá Nova s Primou a TV Barrandov, má z Hošťálkovic vysílat na kanále 37. Ten však využívá analogová ČT 1 z blízkého vysílače Lysá hora, který by se měl podle Technického plánu přechodu (TPP) vypínat až 30. dubna 2011. Na stejný den, respektive na 1. května 2011, plánuje TPP start multiplexu 2 z Hošťálkovic. Multiplex 3, který nyní obsahuje televize Z1, Public a dočasně i TV Noe, má z Hošťálkovic vysílat na kanále 48. Jenže na tom právě z Hošťálkovic vysílá analogová Prima.

BRAND23 Workshop

MAPY POKRYTÍ: Aktuální stav digitálního vysílání na Ostravsku

Podle TPP má multiplex 3 z Hošťálkovic odstartovat v noci z posledního dubna na prvního května 2011. Nejpozději 30. dubna 2011 by pak měla Prima ukončit analogové vysílání z tohoto vysílače, aby multiplexu 3 uvolnila vysílací kanál. I kdyby tyto termíny zůstaly a nehýbalo se s nimi, Prima by na nich prodělala: ostatní tři analogové programy, ČT 1, ČT 2 a Nova, by z Hošťálkovic vysílaly ještě dalších sedm měsíců, do konce listopadu 2011.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).