Hlavní navigace

Murphyho slovník (české) digitalizace

2. 4. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
Možná jste si zvykli čítat aprílové žertíky na 1. dubna. Ale my jsme řekli ne: protože letos vyšel Apríl na neděli a většina z vás ji díky pěknému počasí strávila jinak než civěním do monitoru počítače, rozhodli jsme se Murphyho slovník (české) digitalizace zveřejnit až dnes. Vždyť čím jiným byste si měli při pondělku zpestřit pracovní dobu? UPOZORNĚNÍ: Televizní manažeři mohou tento text číst pouze na vlastní nebezpečí!

Kasační stížnost – prostředek pro zpestření zavádění zemského digitálního vysílání v České republice. Zpravidla se nesetkává s pochopením nových digitálních televizí.

Generální dohoda – kult uctívaný Národní koordinační skupinou pro digitalizaci a neexistujícími digitálními televizemi. Uctívaly by ji i analogové stanice, kdyby „bylo s kým vyjednávat“.

Kompenzační licence – digitální obdoba arabského bakšiše

Digitální supermininovela – radostná událost pro mobilní operátory. Též snaha politiků přesvědčit diváky, že digitálnímu vysílání na celém území České republiky už nebrání ani zablokované licence nových digitálních televizí.

Digitální mininovela – reálné uplatnění „digitálního bakšiše“, resp. kompenzačních licencí

Televize v kapse – noční můra rodičů většiny teenegerů

Multiplex – datový tok, do kterého se v analogové podobě vejde jedna televizní stanice, zatímco v té digitální by ho rád obsadil provozovatel tohoto jednoho televizního programu.

Veřejnoprávní multiplex – platí totéž co u pojmu „multiplex“, ale děleno dvěma

DVB-C – služba, které se zákazníci UPC zřejmě nikdy nedočkají

MPEG-4 – kompresní standard pro pozemní digitální vysílání televize Nova a jejího bonusového programu v HD kvalitě (viz také „jak obsadit celý multiplex“)

Televizní turista (viz také „Petr Chajda“) – velmi zkušený manažer, který stačí během jednoho roku vystřídat pozice v topmanagementu tří televizních stanic, a jejich majitelé mu v tom nedokáží nijak zabránit. Obvykle mu nečiní problém jeden týden bojovat proti monopolu analogových televizí a druhý týden nastoupit do jedné z nich.

BMW – televize Nova před startem reality show VyVolení na Primě

Dobře rozjetý trabant – televize Prima za vedení Martina Dvořáka

O2TV (viz také „bubliny v televizi“) – dobrý nápad, jak za několikamilionovou reklamní kampaň získat 30 tisíc klientů televize přes internetový protokol

Analogová tma – situace, k níž dojde po roce 2018 a které si žádný rozumně uvažující televizní divák ani nevšimne

Informační kampaň – aktivita, která proběhne, když Národní koordinační skupina pro digitalizaci sežene peníze od vlády. Divák by ji měl zaznamenat předtím, než mu přestane jít televize. Pokud ji nezaznamená, NKS peníze nesehnala.

Národní koordinační skupina (NKS) – spolek, který se schází jednou měsíčně a projednává zásadní otázky přechodu na zemské digitální televizní vysílání. Je striktně technologicky neutrální a uctívá kult „generální dohody“. Podléhá zrušenému Ministerstvu informatiky.

Set-top-box – krabička, která je 67 procentům obyvatel České republiky na nic

HDTV – Hodně Divoká Televizní Vidina

Digi TV – digitální satelitní služba, na kterou si počkáte tři až šest měsíců

UPC Direct – placená satelitní televize, která vás vyjde levněji, když zákaznickému centru UPC oznámíte, že přecházíte ke konkurenci

Interaktivní služby (též „MHP“) – takové služby, jejichž výhodu a smysl naprostá většina televizních diváků nepochopí, natož aby je používali

Analogový televizor (viz také „znáte z letáku“) – velmi laciný přijímač, o jehož hlavním nedostatku se dozvíte, jakmile nastane „analogová tma“ (viz speciální pojem)

RTA – skupina regionálních televizí, pro které nemají diváci Primy v šesti krajích České republiky slušné pojmenování. Též exkluzivní partner Slovenské televize v České republice.

STB – Státní bezpečnost, jinak „set-top-box“

Mobile Internet Forum 2022

GE-06 – mezinárodní dohoda o rozdělení kmitočtů pro digitální vysílání, která nemá charakter mezinárodní dohody

Otec digitalizace (též „David Stádník“) – člověk, jehož jméno nebude nikdy vytesáno na desku před vchodem do budovy Českého telekomunikač­ního úřadu