Hlavní navigace

Muvi.cz má problém se Seznamem. Nápadně se podobá Streamu, včetně kódu!

27. 10. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: 74287
Na českém internetu se “inspirační aférky” vyskytují poměrně často, jenže tahle je nadmíru pikantní. V příběhu je nápadná podoba webu i kódu, bývalý zaměstnanec, nejmocnější tuzemský portál, chybí jen právníci. Zřejmě nikoliv nadlouho.

Internetová televize Muvi.cz existuje od konce roku 2008, kdy ji spoluzaložili Miroslav Veselý a Marie Plocková, oba profesně z filmové branže. Jenže s Internetem zakladatelé tolik zkušeností neměli, takže Muvi.cz pokulhávalo za svými českými videosoupeři a hrálo s odstupem třetí housle.

Zajímavá změna přišla až v roce 2011 kdy Muvi dostává nový kabátek a především nové vnitřnosti, kód webu a hlavně distribuční systém pro videa CDN (content delivery network), který se stará o dodávání videí včas, rychle a bez potíží k zákazníkům různě v síti. Jenže tady přicházejí potíže. Několik lidí si povšimlo nápadné podobnosti mezi hudebním webem Streamu a Muvi.cz.

Music Stream.cz – odmyslete reklamy a hledejte rozdíly. Případně porovnejte rok a půl starou verzi z archive.org…

Vzhled Muvi.cz z října 2011.

Vzhled Muvi.cz z října 2011.

To samo o sobě by vedlo snad jen k laciným narážkám na to, že to má Seznam za svou teorii o “průmyslovém standardu” aneb jak by měl vypadat videoweb jinak.

Porovnání webu Muvi.cz a Music Stream.cz v původní podobě. Zakroužkovány jsou chyby, jaké vznikají třeba v případě, když se změní barva podkladu a autor nemá k dispozici původní PSD.

Porovnání webu Muvi.cz a Music Stream.cz v původní podobě. Zakroužkovány jsou chyby, jaké vznikají třeba v případě, když se změní barva podkladu a autor nemá k dispozici původní PSD.

A tím by to mohlo skončit. Jenže neskončilo. Nápadné byly i jiné detaily. Web Muvi používá stejné metody pro konstrukci URL adres – povšimněte si, že video je umístěno vždy na adrese /klip/ a za lomítkem vždy následuje číslo videa, což není konstrukce zrovna obvyklá a je zajímavé, že je shodná pro oba servery. Inu, může se stát.

Můžeme pokračovat. Pokud si chcete přidat video na playlist, ajaxové volání má stejný formát pro oba servery.

Ajaxové volání na Muvi a Stream. Další podobnost.

Ajaxové volání na Muvi a Stream. Další podobnost.

To vede k domněnce, že Seznam svoji technologii zpřístupnil Muvi a celou situaci bude zajímavé dále sledovat, nebo že průmyslový design se přenesl i do programování. Snad jen nepříjemné je, že v jednom pojmenování třídy v CSS se zachovalo na webu “streamcz”.

Název třídy na titulní stránce Muvi.cz budí nostalgii po někom jiném.

Název třídy na titulní stránce Muvi.cz budí nostalgii po někom jiném.

Jednoho z bývalých administrátorů Streamu napadlo vyzkoušet, jestli kompatibilita URL adres na serveru Muvi.cz sahá až do administračního modulu a zadal adresu administrace systému CDN. Fungovala. Ani to by však nebylo nutně vedlo za hranici průmyslového standardního vzhledu.

O to zajímavější bylo, že do administrace se lze přihlásit. Má totiž režim přihlášení, který na Streamu zajišťoval privilegovaný přístup do systému v případě potíží, jaké se u videa tu a tam objevují. Přihlásit se stejným způsobem dalo i do CDN Muvi.cz, soubor .htpasswd totiž zůstal beze změn. Systém pak po přihlášení nabídl tuto obrazovku, která je stejná jako cca 18 měsíců stará administrace CDN Stream.cz.

Rozhraní CDN Muvi.cz se objevilo po zadání hesla do administrace Streamu. Té se ostatně hodně podobá, až na jeden detail.

Rozhraní CDN Muvi.cz se objevilo po zadání hesla do administrace Streamu. Té se ostatně hodně podobá, až na jeden detail.

Rozdíly jsou drobné – IP adresy serverů (což je logické) a copyright. Pod administrací je podepsán František Buřič namísto Global Inspiration (někdejší provozovatel Stream.cz).

Zmíněný autor je jeden z bývalých vývojářů Stream.cz. Ten podle svého vlastního dřívějšího vyjádření získal podíl v projektu Muvi.cz výměnou za své know-how s provozováním internetového videa a další technický vývoj Muvi.cz. Tato dohoda tedy také stála za technickým obrozením Muvi.cz, z obchodního rejstříku ji ale nelze potvrdit, zde František Buřič stále nefiguruje, což může mít mnoho různých přirozených vysvětlení.

PSD titulní stránky Music Streamu

PSD titulní stránky Music Streamu, se kterým si grafik a kodér mohou vyhrát. S uloženým HTML/JPEG už to nejde tak dobře.

Otázali jsme se Seznamu, zda nějakým způsobem zpřístupnili svou technologii firmě Muvi a stejně tak pana Buřiče, jakým způsobem lze vysvětlit zřejmou shodu technologií obou konkurenčních projektů.

Seznam.cz o této záležitosti ví. Máme za to, že popsaným jednáním provozovatelů serveru Muvi.cz došlo k významnému zásahu do práv naší společnosti. Konkrétně v oblasti práv k dílu, ke kterému naše společnost má autorská práva. Takovýmto jednáním se samozřejmě cítíme dotčeni a podnikáme veškeré právní kroky vedoucí k ochraně našich práv. O věci jsme provozovatele serveru Muvi.cz informovali a v současné době vyčkáváme zpětnou reakci. Samozřejmě jsme připraveni bránit se i soudní cestou, říká tisková mluvčí Seznam.cz Irena Zatloukalová.

Opačného názoru je František Buřič z Muvi, podle něj jde jen o náhodné podoby, které pod kapotou nemají se software Seznamu nic společného: Věnuju se programovaní CDN a dělám úplně jinou variantu, faktem je, že úvodní screen může být stejný, protože každý z něčeho vychází… Další obrazovky už vypadají jinak. 

Dlužno dodat, že v kontextu této události se také lépe chápe starší informace na blogu administrátora Streamu, která naznačuje, jak ke sdílení know-how mohlo dojít.

MMF24

Zdá se, že zákonitosti standardů průmyslového designu jsou neúprosné (pro souvislosti čtěte článek Polemika: Je nový freemail Seznamu okopírovaný Gmail?). Jak moc, zřejmě posoudí právníci obou stran a v případě jejich rozdílného názoru i soud.

Prohlášení o neutralitě: Autor článku  do roku 2008 na projektu Stream.cz spolupracoval.

Čím to, že je Muvi tak podobné webu Streamu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).