Hlavní navigace

Televizní multiplex 2 dokryje Mariánské Lázně, Aš a Kraslice

19. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
19. 10. 2009

Ještě do konce letošního roku by se měl zlepši digitální signál televizí Nova, Prima a Barrandov v Aši, Mariánských Lázních a Kraslicích. Ve všech třech západočeských lokalitách spustí České Radiokomunikace digitální převaděče multiplexu 2. Vysílat se tu bude na kanálu 35, řekl serveru DigiZone.cz ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

K TÉMATU: Nova: Vysílání DVB-T na 66. kanálu probíhá bez našeho souhlasu

Standardní dodací lhůty technologií jsou sedm až osm týdnů, ale snažíme se je co nejvíce zkrátit. Dokrývače digitální sítě 2 chceme spustit v místech, kde už fungují digitální opakovače České televize. Je to logické: pokud si divák nastaví anténu na příjem signálu z jedné lokality, měl by tam mít možnost příjmu multiplexu 1 i 2. Nebude tam ale mít, vysvětlil Levinský.

Digitální dokrývače multiplexu 2 v západních Čechách měly fungovat už dříve, podle Levinského ale jejich spuštění bránil použitý vysílací kanál. Radiokomunikace původně počítaly s tím, že půjde o digitální opakovače, které pouze převedou signál z velkých vysílačů Zelená hora a Klínovec na kanálu 66. Tento kanál ale Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zakázal pro dokrývače použít.

BRAND23 Workshop

Místo opakovačů tedy České Radiokomunikace zprovozní digitální převaděče, které budou přijímat primární signál na kanálu 66 a převedou jej na finální kanál 35. Jiné technické řešení si ale vyžádá více času na přípravu a proto se diváci dočkají těchto digitálních dokrývačů déle, než se původně předpokládalo.

Více v zítřejším rozhovoru DigiZone.cz s ředitelem pro transformaci Českých Radiokomunikací Kamilem Levinským

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).