Hlavní navigace

Televizní multiplex 2 dokryje Mariánské Lázně, Aš a Kraslice

Sdílet

Ještě do konce letošního roku by se měl zlepši digitální signál televizí Nova, Prima a Barrandov v Aši, Mariánských Lázních a Kraslicích. Ve všech třech západočeských lokalitách spustí České Radiokomunikace digitální převaděče multiplexu 2. Vysílat se tu bude na kanálu 35, řekl serveru DigiZone.cz ředitel pro transformaci Českých Radiokomunikací Kamil Levinský.

K TÉMATU: Nova: Vysílání DVB-T na 66. kanálu probíhá bez našeho souhlasu

Standardní dodací lhůty technologií jsou sedm až osm týdnů, ale snažíme se je co nejvíce zkrátit. Dokrývače digitální sítě 2 chceme spustit v místech, kde už fungují digitální opakovače České televize. Je to logické: pokud si divák nastaví anténu na příjem signálu z jedné lokality, měl by tam mít možnost příjmu multiplexu 1 i 2. Nebude tam ale mít, vysvětlil Levinský.

Digitální dokrývače multiplexu 2 v západních Čechách měly fungovat už dříve, podle Levinského ale jejich spuštění bránil použitý vysílací kanál. Radiokomunikace původně počítaly s tím, že půjde o digitální opakovače, které pouze převedou signál z velkých vysílačů Zelená hora a Klínovec na kanálu 66. Tento kanál ale Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zakázal pro dokrývače použít.

KL-tip-hlasovani2019

Místo opakovačů tedy České Radiokomunikace zprovozní digitální převaděče, které budou přijímat primární signál na kanálu 66 a převedou jej na finální kanál 35. Jiné technické řešení si ale vyžádá více času na přípravu a proto se diváci dočkají těchto digitálních dokrývačů déle, než se původně předpokládalo.

Více v zítřejším rozhovoru DigiZone.cz s ředitelem pro transformaci Českých Radiokomunikací Kamilem Levinským