Hlavní navigace

Může si Český Telecom dělat co chce?

4. 8. 2000
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

V nedávné minulosti proběhl spor, mezi tehdejšími společnostmi Dattel a SPT TELECOM, ohledně údajného porušení zákona o hospodářské soutěži. Padala slova jako monopolní jednání, pokuta SPT TELECOM apod. Zanedlouho se nad celým případem uzavřely mediální vody, ale jak to bylo dál?

Není tomu tak dávno, kdy odborným tiskem otřásla kauza Dattel & SPT TELECOM (nyní GTS & Český Telecom). Pokud si na předmět sporu nevzpomínáte, nabízím stručné shrnutí:

SPT TELECOM byl udělen v České republice monopol na provozování určitých služeb, ale současně bylo rozhodnuto, že ve vybraných oblastech bude možná konkurence. V rámci tohoto usnesení bylo uděleno několik licencí, ale pouze málo společností začalo pracovat. Jednou z mála výjimek byla společnost Dattel, která obsadila lukrativní oblast Prahy 1 a 2. V těchto oblastech se nachází řada významných zákazníků.

Mezi Dattelem a SPT TELECOM byla uzavřena propojovací dohoda, která stanovila, že za každý hovor ze sítě SPT TELECOM do sítě Dattelu dostane Dattel část telefonního poplatku. V zájmu Dattelu tedy bylo, aby do jeho sítě směřovalo co nejvíce volání. Proto se Dattel dohodl s ISP a řada poskytovatelů přeložila své uzly do jeho sítě. Dattel na oplátku vyplácel ISP část peněz, které dostával od SPT TELECOM za příchozí hovory.

S příchodem tarifu Internet 99 však SPT TELECOM oznámil, že tarif je datovou službou a jako takový nespadá do propojovací dohody s Dattelem. Proto budou muset uživatelé na uzly ISP v síti Dattelu volat za standardní tarif. Po složitých jednáních SPT TELECOM Dattelu tarif Internet 99 zpřístupnil, ale z příchozích hovorů nedostával Dattel ani korunu – nemohl tedy vyplácet provize ISP. Dattel podal stížnost na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

S příchodem tarifu Internet 2000 zůstaly podmínky pro Dattel zachovány a ISP v síti Dattelu nadále nedostávali provize. Provize však začal vyplácet SPT TELECOM. V největším uzlu daného poskytovatele činní provize 15 procent, v uzlech ostatních je nižší. Protože největším uzlem většiny poskytovatelů je Praha, jednalo se krok namířený proti Dattelu. SPT TELECOM chtěl Dattelu přetáhnout ISP, protože Dattel jim nemohl vyplácet provize.

Poslední dokladovaný vývoj situace spadá do 2. 12. 1999, kdy bylo Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen ÚOHS) vydáno rozhodnutí ve prospěch Dattelu a SPT TELECOM byla udělena pokuta. SPT TELECOM však v zákonem stanovené patnáctidenní lhůtě podal proti tomuto rozhodnutí rozklad, ke kterému se expertní komise měla vyjádřit do 60 dnů, jak uvádí ISDN Server z 13. 1. tohoto roku. Zde stopa končí, ale jak to bylo dál?

Jak to vidí Dattel

Společnost Dattel již není v současné době společností Dattel, ale součástí společnosti GTS. Na celém současném vývoji situace je paradoxní především skutečnost, že Dattel v současné době NENÍ(!) účastníkem procesu. Dattel tedy nemůže poskytnout potřebné informace, neboť sám žádné nemá – ani o výsledcích šetření, ani o případném dalším postupu. Dattel může pouze potvrdit, že proces ještě neskončil.

V současné době prošel Dattel (reps. GTS) proměnou do podoby poskytovatele internetového připojení. Dattel tímto způsobem získal od Českého Telecomu standardní poskytovatelskou smlouvu, jejíž součástí je i výše zmíněná 15 procentní provize. Tato provize je v současné době podle Marcely Roflíkové, tiskové mluvčí GTS, zcela rozdělována na provize ISP. Dattel tedy na vzniklé situaci nevydělá, ale provizemi si alespoň může v síti udržet ISP.

Jak to vidí ÚOHS

Udělení pokuty Českému Telecomu byla událost vskutku nevídaná, protože do toho okamžiku se ÚOHS stylizoval spíše do podoby mrtvého broku. Spekuluje se dokonce, že existovalo jakési nepsané pravidlo, že v otázkách Českého Telecomu se ÚOHS bude „držet zpátky“. Přestože rozhodnutí mělo padnout do 60 dnů (není podmínkou) od podání rozkladu, případ není stále ještě uzavřen.

Kristián Chalupa, tiskový mluvčí ÚOHS, na přímý dotaz ohledně „držení se zpáty“ v otázkách Českého Telecomu moji doměnku popřel a vysvětlit, že případ se vleče údajně kvůli skutečnosti, že celou záležitost je třeba řádně prošetřit. Rozhodnutí o procesu by mělo být vydáno přibližně do jednoho měsíce. Dattel podle Chalupy není účastníkem procesu proto, že podle zákona o ochraně HS může být účastníkem procesu pouze dominantní uživatel(!).

Jak to vidí SPT TELECOM

Ani SPT TELECOM nebyl ušetřen změny názvu. Současné jméno společnosti je samozřejmě Český Telecom. Vladanu Crhovi, mluvčímu ČTc, jsem zaslal následující dotazy:

1) V jakem stadiu se pripad nachazi (UOHS v unoru tvrdil, ze komise rozhodne do 60 dnu)?
2) Jaka byla konkretni vyse pokuty, kterou CTc UOHS udelil pred podanim rozkladu?
3) Proc CTc pristoupil na „diskriminaci“ ISP, kteri meli sve uzly v siti Dattelu – nebylo to v konecnem dusledku spise pozkozeni uzivatele, nez poskozeni Dattelu?

Po dvou dnech mi z tiskoveho oddělení Českého Telecomu přišla následující odpověď:

ad 1) Rozhodnuti podle nasich informaci doposud nebylo prijato – blizsi informace Vam muze poskytnout UOHS.
ad 2) Vzhledem ke skutecnosti, ze o vysledku rozkladu jeste nebylo rozhodnuto, nechceme se prozatim k teto otazce vyjadrovat.
ad 3) CTc (tehdy SPT TELECOM, a.s.) nebranil v pristupu ke sluzbe I99 zakaznikum jinych telefonnich operatoru za sjednane ceny za propojeni.
Obdobne jsme nebranili pristupu ke sluzbe Dattelinternet99 ani k obdobnym sluzbam jinych operatoru.
CTc tedy nediskriminoval zadny jiny podnikatelsky subjekt, tim mene koncove uzivatele. Vsem ISP jsme poskytli rovne podminky.

Z odpovědí sice nevíme nic, ale zato to nevíme správně :-)

Jak to vidí ČTÚ

Dattel rozehrál celou kauzu na dvou frontách a vyjma ÚOHS podal stížnost i na ČTÚ (Český telekomunikační úřad) a řada uživatelů přikládala právě této stížnosti největší naději na úspěch. Na tomto místě bych se rád omluvil Českému Telecomu, že jsem jej kdesi označil za „byrokratický moloch“, protože v porovnání s mými zkušenostmi s ČTÚ jsou tahanice o telefonní účty pouhá maličkost.

Mluvil jsem s celkem pěti úředníky, spojovatelkou (několikrát) a sekretářkou ředitele ČTÚ (opět několikrát). Při rozhovoru s úředníky nejenže se nikdo nemohl k případu vyjádřit, ale až na jedinou výjimku o existenci celé kauzy nikdo nevěděl a tudíž mi ani nemohli poradit, na koho bych se měl obrátit. Jedinou kompetentní osobou je ředitel ČTÚ, který však nebyl po celý včerejší den k zastižení.

Jak to vidím já

Z pohledu Dattelu by v současné době znamenalo vítězství v procesu pouze jakési zadostiučinění. Pokud by náhodou ČTc případ prohrál – čemuž osobně nevěřím – půjde celá výše pokuty do státní pokladny, státního rozpočtu a následně se nějakým způsobem opět vrátí do ČTc. Dle mého názoru se ÚOHS opět zhostil úlohy mrtvého brouka a celý proces se neúměrně vleče. Byl bych velmi překvapen, kdyby rozhodnutí padlo do měsíce.

KL24

Celá kauza je při bližším prozkoumání směšná záležitost. Na částečně státem vlastněnou společnost – které stát přisoudil statut monopolu – byla na státní úřad podána stížnost pro monopolní chování. Byl bych ochoten věřit, že v zemi s kvalitní legislativou a rozumně uvažujícími zákonodárci by nejenže Dattel celý případ pravděpodobně vyhrál, ale podobná situace by – až na výjimky – ani nevznikla.

Aniž by to nějak snižovalo podíl viny ČTc, rozhodně bych ze současných potíží nevinil pouze tuto společnost. ČTc postupuje naopak velmi rozumně a osobně nemohu vyloučit, že bych se v odbobné situaci na jejich místě (tj. monopolní postavení, vláda na lopatě, ÚOHS na lopatě, ministerští úředníci na lopatě apod.) nezachoval obdobně. Mezi podnikateli není etika právě modní – obchod je válka a ve válce a v lásce je všechno dovoleno. Nebo ne?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).