Hlavní navigace

APRÍL: Na český rozhlasový trh míří s technologií DAB+ nový progresivní operátor

1. 4. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Operátorovi se podařilo dojednat vstup na atraktivní kótu, vysílač Jeseník – Praděd. Šířit odtud bude svůj signál už ve III. pásmu a chce pro posluchače připravit kvalitní programovou nabídku.

Na pole digitálního rozhlasu plánuje vstoupit další hráč, který se chce pokusit přilákat potencionální posluchače na technologii budoucnosti, jež v následujících letech vystřídá klasické analogové vysílání v pásmu VKV. Polský operátor Easy DAB získal v uplynulých dnech kmitočtový příděl od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pro atraktivní lokalitu Jeseník – Praděd. Podařilo se nám uzavřít dohodu o vstupu na tento vysílač, což je pro náš projekt klíčové, sdělil bez bližších podrobností pro DigiZone.cz předseda představenstva Cyfrowe Usługi SA Bronislaw Głupek.

K TÉMATU: Radiodays Europe přinesly jasné poselství: Technologie DAB je budoucností rádia

Jak uvedl Głupek, operátor chce digitální rozhlas z Pradědu spustit ještě do konce tohoto měsíce. Proč na trh vstupuje s tímto plánem zrovna polská společnost? V Polsku zatím spuštění digitálního rozhlasu DAB vázne. Polskie Radio mělo už loni během fotbalového Eura začít vysílat z několika lokalit, což se ale nakonec nerealizovalo. Proto jsme se v rámci dobrých česko-polských vztahů rozhodli spustit vysílání z Pradědu, který svým signálem pokryje i část Polska, zdůvodňuje předseda představenstva. Maximální vyzářený výkon z tohoto vysílače bude 5 kW s horizontální polarizací.

ČTĚTE TAKÉ: Ve Švýcarsku se už používá přes milion digitálních rozhlasových přijímačů

CIF - osobnosti

Operátor Easy DAB využije pro šíření signálu III. pásmo, konkrétně kanál 11B. Vysílání v L pásmu má smysl možná pro městské aglomerace typu Praha, Brno, Ostrava, ale pro naše plány je nepoužitelné, přiblížil Bronislaw Głupek. Aby se firma zalíbila posluchačům z obou republik, tedy jak z Česka, tak i Polska, chce jim nabídnout odpovídající programovou nabídku. Prozradím, že půjde o zajímavé stanice, s jejichž vysíláním na vašem i našem území nebude problém. O které okruhy ale půjde konkrétně, bych ještě chvíli utajil. Vysílací radu už jsme ale požádali o registraci, sdělil Głupek.

Pokud jste naši zprávu neprohlédli, pak se vám omlouváme, ale jednalo se o aprílový žert.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).