Hlavní navigace

Na DVB-T2 musí přejít všechny televize najednou, žádá Nova. Náklady nechce platit

Jan Potůček

Nejsledovanější česká televize podporuje technologický rozvoj terestrické televizní platformy, nechce však, aby jí tím vznikaly dodatečné provozní náklady.

Doba čtení: 1 minuta

Přechod na nový systém zemského digitálního televizního vysílání DVB-T2 by měl být společný pro všechny televizní stanice na českém trhu. Jedině za takové situace jej podpoří nejsilnější tuzemská televizní skupina Nova. Serveru DigiZone.cz to v reakci na vládou nedávno schválenou Strategii správy rádiového spektra řekla mluvčí Novy Anna Suchá. Navrženou Strategii správy rádiového spektra v těchto dnech analyzujeme. Technologický rozvoj podporujeme, nicméně přesun na DVB-T2 musí proběhnout na všech stanicích současně a náklady na přechod na DVB-T2 by neměly jít za námi, uvedla.

K TÉMATU: Tři největší operátoři sítí DVB-T komentují vládní Strategii správy rádiového spektra

Obdobně se k přechodu na DVB-T2 staví i Prima, která jej podporuje, ale postrádá řešení otázky financování souběžného vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2. K samotné Strategii správy rádiového spektra se Prima zatím nechce vyjadřovat. S materiálem se zatím podrobně seznamujeme, sdělila mluvčí FTV Primy Marie Fianová. Veřejnoprávní Česká televize počítá s tím, že při přechodu na DVB-T2 sehraje podobnou vůdčí roli jako při samotné digitalizaci televizního vysílání a ukončení analogového vysílání. Podle vedoucího projektové kanceláře ČT Pavla Hanuše je podstatné, že se finální rozhodnutí o budoucnosti terestrické platformy posunulo na vládu a že bude zpracována strategie televizního vysílání.

Content

ČTĚTE TAKÉ: Jak řeší vládní Strategie správy spektra otázku budoucnosti terestrické televize v Česku?

Konečně tak bude jasné, podle jakých not budeme hrát. Ostatně nutnost jasného politického rozhodnutí byl náš základní požadavek, řekl Hanuš serveru DigiZone.cz. Na politickém rozhodnutí zůstává i řešení otázky uvolňování pásma 700 MHz pro mobilní broadbandové služby, které je úzce provázáno s přechodem na DVB-T2. Oběma tématy se chtějí letos na podzim na odborném semináři zabývat poslanci z volebního výboru sněmovny. Do konce roku by pak pod taktovkou ministerstva průmyslu a obchodu měla vzniknout Strategie rozvoje terestrické televizní platformy v České republice.

Našli jste v článku chybu?