Hlavní navigace

Na Facebooku je mezi 5 až 27 % falešných účtů, záleží na tom, koho se zeptáte

8. 7. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokud začnete uvažovat nad 3.6 miliony uživatelů Facebooku z České republiky, nemůžete nezačít přemýšlet na tím, kolik z těchto uživatelů jsou ve skutečnosti uživatelé falešní. Ať už vytváření záměrně pro šmírování a podvod, hraní her (jeden z nejčastějších důvodů), pro zábavu, z důvodu potřeby skrýt skutečnou identitu, z pracovních důvodů (pro správu Stránek pod jiným účtem než osobním), či prostě proto, že o „původní“ účet uživatel přišel (zablokovaný, hacknutý, atd).

Pokud začnete uvažovat nad 3.6 miliony uživatelů Facebooku z České republiky, nemůžete nezačít přemýšlet na tím, kolik z těchto uživatelů jsou ve skutečnosti uživatelé falešní. Ať už vytváření záměrně pro šmírování a podvod, hraní her (jeden z nejčastějších důvodů), pro zábavu, z důvodu potřeby skrýt skutečnou identitu, z pracovních důvodů (pro správu Stránek pod jiným účtem než osobním), či prostě proto, že o „původní“ účet uživatel přišel (zablokovaný, hacknutý, atd).

Budete-li chtít vědět kolik účtu je falešných, záleží na tom koho se zeptáte. Facebook samotný uvádí, že pět až šest procent účtů jsou „fake“ (zdroj) a v případě českého Facebooku by to znamenalo existenci více jak 200 tisíc falešných českých účtů. Poměrně optimistický odhad Facebooku pochází z období vstupu na burzu.

MMF24

Podstatně pesimističtější odhad uvádí, že na Facebooku je až 27 % falešných účtů (viz Why the number of people creating fake accounts and using second identity on Facebook are increasing.) a v případě českého Facebooku by to mohlo znamenat existenci skoro jednoho milionu falešných účtů.

Na falešných účtech vytvářených pro šmírování, podvádění a „podnikání“ na Facebooku je mimochodem zajímavé to, že v drtivé většině je tvůrci vytvářejí jako mladé „atraktivní“ ženy či devčata, fotografii bývá velmi snadné dohledat na internetu. Důvod je samozřejmě prostý, většina lidí si mezi přátele spíše přidá neznámou atraktivní ženu (dívku), než neznámého chlapa. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).