Pokud na Instagramu začnete sledovat některý z ověřených účtů bank či jiných finančních institucí, přivede to k vám nové sledující. Nebudou ale mít zájem sledovat vaše fotografie, jejich cílem je využít toho, že jste možná ve finanční tísni. A podvodem vás budou chtít připravit ještě o další peníze.
Podle studie společnosti ZeroFox se nejnovější forma podvodů na Instagramu zaměřuje na zákazníky bank, vojáky, ale také na lidi, kteří jsou v nepříznivé finanční situaci. Podvodníci jim nabízejí unikátní a tajné investiční postupy, které mají zajistit několikanásobnou návratnost vkladů. Tvrdí, že i při malém množství vložených peněz je možné získat až desetinásobné zhodnocení.
Součástí hry je i získávání přístupů k prázdným bankovním účtům či vyplácení nekrytých šeků, které jsou těsně po převedení zhodnoceny vybráním peněz z účtu.
ZeroFox přitom prozkoumali více než 4 500 konkretních podvodných příspěvků nalezených ve dvoumilionovém vzorku. Ty podvodné pocházely ze zhruba 1 400 účtů. Zjistili také, že účty používané k podvodům běžně na Instagramu vydrží i déle než měsíc a půl, což naznačuje nefunkční mechanismy Instagramu, které by něčemu takovému měly bránit.
Tyto podvody je přitom podle ZeroFoxu možné poměrně snadno detekovat analýzou používaných obrázků a doprovodných textů. Na Instagramu navíc i podle přítomnosti hromadně používaných hashtagů, jako je #fastcasth či #money. Podvodníci také zpravidla používají nadměrné množství hashtagů, zatímco obyčejný člověk, který má poctivé úmysly, jich tolik používat nebude.
Facebook tvrdí, že podobné podvody také odhaluje algoritmicky, ale dělá to podle chování uživatele účtu. Teoreticky by navíc měl být podstatně úspěšnější, protože na rozdíl od ZeroFoxu má k dispozici i řadu dalších signálů a informací. Některé z objevů prý Facebook sdílí prostřednictvím platformy Threat Exchange.
ZeroFox upozorňuje, že za každého zablokovaného podvodníka se objeví tři noví. A také, že tyto podvody na Instagramu mají na svědomí 420 milionů dolarů škod u bank za rok.