Hlavní navigace

Na návštěvě u... odbavovacího pracoviště České televize a ČT 1 HD

18. 9. 2009
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Česká televize spustila začátkem září pokusné satelitní vysílání svého prvního programu ve vysokém rozlišení. S tím souvisí i rozšíření kapacity moderního odbavovacího pracoviště, které nyní odbavuje celkem pět programů, ačkoliv ČT i nadále oficiálně provozuje pouze čtyři kanály. Server Digizone.cz vám nyní dává možnost nahlédnout do jednoho z nejmodernějších odbavovacích pracovišť v Evropě, které Česká televize uvedla do provozu teprve v loňském roce. Po pracovišti nás provedl ing. Karel Trpák, vedoucí úseku techniky ČT.

Odbavovací pracoviště

Odbavovací pracoviště je srdcem každé televize. Odtud se řídí celý program, který divák vidí na obrazovce. Ten se skládá z volných bloků (upoutávek a self-proma mezi pořady), odbavují se zde reklamní bloky a jednotlivé pořady. V případě živého vysílání přepojuje odbavovací pracoviště program do režie vysílaného pořadu, i nadále má ale plnou kontrolu nad veškerými výstupy, které se objeví na obrazovce.

Návštěva OP ČT 1

Pohled do vestibulu odbavovacího pracoviště, ze kterého se řídí program všech kanálů ČT.

Odbavovací pracoviště České televize obsluhuje všech pět programů této instituce. K ČT 1, ČT 2, ČT 24 a ČT 4 přibyl začátkem září ještě pátý program – ČT 1 HD. Z právního hlediska jde jen o jinou distribuční trasu pro stávající první program (který bude od února kombinovat program všech čtyř kanálů ČT ve vysokém rozlišení), nicméně z technického hlediska jde o úplně nový pátý program. Z tohoto důvodu bylo nutné kapacitně rozšířit stávající pracoviště. Nyní je odbavovací centrum televize přizpůsobeno pro šest programů, z toho pět pracovišť se aktivně využívá, jedno je v provozu pro záložní účely. V případě jakéhokoliv problému je možné přejít na záložní odbavení v průběhu několika minut.

Návštěva OP ČT 2

Pracoviště, ze kterého se odbavuje program ČT 1. Na levé obrazovce jsou vidět vstupy do režie, na střední obrazovce výstupy z režie.

Návštěva OP ČT 3

Detailní pohled na obrazovku umístěnou vpravo. Technik má možnost sledovat signály z různých platforem – digitálních vysílačů, analogových vysílačů a regionálních studií (Brno, Ostrava).

Specifikem každého pracoviště je i fakt, že nemá pevně přidělený program. V každé místnosti je možné libovolně měnit kanál, který se v něm právě odbavuje, a podle potřeby je možné přesměrovat i telefonáty. Každý program České televize tak disponuje virtuálním číslem, automatizovaný systém vždy přepojí telefonát do místnosti, ze které se dotyčný program odbavuje.

Návštěva OP ČT 4

V každé ze šesti místností se může odbavovat libovolný program. Na snímku je zvýrazněn kanál ČT 1, který se zpravidla odbavuje z první místnosti.

Návštěva OP ČT 5

Playlist programu ČT 1. Vše, co zde vidíte, jde fyzicky do vysílání. Zde se programuje vysílání upoutávek, reklamy a teleshoppingu, živého vysílání i zaznamenaných pořadů. Přítomný technik vše kontroluje a může operativně zasáhnout.

Kontrolní pracoviště

Součástí celého řetězce je i kontrolní pracoviště, ve kterém je možné měnit všechny dostupné parametry. To se vzhledově příliš neliší od ostatních pracovišť. Přítomný technik má ale pod kontrolou veškeré vysílání všech programů televize, v případě potřeby může operativně zasáhnout do průběhu odbavení libovolného programu. Z pohledu diváka nejsou tyto zákulisní zásahy nijak viditelné. Každá změna nebo zásah se na obrazovce bezprostředně neprojeví, přechody jsou plynulé bez jakýchkoliv nežádoucích vedlejších efektů.

Návštěva OP ČT 6

Kontrolní pracoviště se vzhledově příliš neliší od ostatních pracovišť.

Kulatý stůl DZ ilustrační malá

Kulatý stůl DigiZone.cz o HDTV již ve čtvrtek 24. září 2009!

Zajímá vás digitální televize ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV)? Chcete se dozvědět nejnovější plány českých televizních stanic s HD vysíláním a novinky, které ohledně HDTV chystají operátoři vysílacích sítí? Co se objeví v pozemních multiplexech, na kabelu a satelitu? A která vysílací platforma je pro HDTV nejvhodnější? Registrujte se jako účastníci na VII. kulatý stůl DigiZone.cz s podtitulem „HDTV – něco navíc, nebo budoucí standard televizního vysílání?“, který proběhne už ve čtvrtek 24. září 2009 v pražském hotelu Jalta na Václavském náměstí!

Přepisové pracoviště

Česká televize nyní odbavuje veškerý obsah z počítačových systémů, materiály určené do vysílání jsou uloženy na diskových polích. I přesto je část archivu stále dostupná na pásech. V případě potřeby je možné tedy vysílání odbavit přímo z pásu, k čemuž slouží přepisové pracoviště. To umožňuje operativně přepsat jakýkoliv pořad nebo příspěvek z pásu a uložit ho do odbavovacího systému. Přítomný technik může zároveň obsah pásu pustit přímo do vysílání, nyní se tak děje pouze ojediněle u některých archivních pořadů.

Návštěva OP ČT 7

Pořady je možné odbavit nejen z počítačového systému, ale i z archivních pá­sů.

Návštěva OP ČT 8

Detailní pohled na pásový systém Betacam.

Technická místnost (strojovna)

To, co jsme viděli na předchozích snímcích, bylo ovládání. Jádrem celého odbavovacího pracoviště je technická místnost neboli strojovna. Zde se nachází celý odbavovací řetězec, který se ovládá právě ze zmíněných kontrolních místností. Na následujících fotografiích máte možnost vidět technologické části, které se podílejí na procesu odbavení (disková pole, konvertor rozlišení z HD do SD, konvertor poměru stran ze 16:9 do 4:3 a naopak, zvukový procesor, encodery všech programů České televize včetně regionálních mutací apod.).

Návštěva OP ČT 10

Celkový pohled na prostornou technickou místnost.

Návštěva OP ČT 9

Pohled na vysílací systém.

V této místnosti se nacházejí i encodery všech programů České televize. Odtud se na trasu dostává nejen celoplošné vysílání programů ČT 1 – ČT 4, ale i příslušné regionální mutace ČT Brno a ČT Ostrava. Pro tento účel je zapotřebí šest encoderů, sedmý je rezervní. V této části mají svou technologii i operátoři, kteří se podílejí na distribuci signálu České televize. Kabelový operátor UPC Česká republika nabírá vysílání programů ČT přímo odtud po optické trase. Svou technologii tu má i společnost Media Vision, která provozuje satelitní službu CS Link a podílí se na distribuci programu ČT 1 HD do německého Usingenu odkud se tento kanál uplinkuje na družici.

Návštěva OP ČT 11

Vlevo jsou viditelné encodery pro programy ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4, ČT 1 Brno, ČT 1 Ostrava a sedmý rezervní encodér.

Návštěva OP ČT 12

Pohled na zpracování obrazu i prostorového zvuku.

BRAND

Za zprostředkování návštěvy děkujeme technickému řediteli České televize Ing. Rudolfu Popovi a vedoucímu technického úseku Ing. Karlovi Trpákovi.

Fotografie: Ivana Dvorská, Digizone.cz

Jakou cestou sledujete vysílání České televize?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).