Hlavní navigace

Na návštěvě u… Regionálnítelevize CZ, programu, který spojuje desítky regionů

17. 12. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Jak vzniká vysílání stanice, která nabízí přes satelit, kabel, internet a několik lokálních sítí DVB-T zpravodajství víc než šesti desítek regionálních televizí z celého Česka?

Dvanáct magazínů denně

Pravidelní čtenáři serveru DigiZone.cz si jistě všimli, že jsme po určité přestávce oprášili seriál Na návštěvě u…, v němž navštěvujeme jednotlivé televizní stanice a prostřednictvím fotoreportáží představujeme jejich zázemí. Celoplošné televize jsme už navštívili takřka všechny, řada tedy přišla na regionální stanice. A to nejen ty velké, krajské, ale i ty menší, lokální a místní. Právě ty sdružuje ve svém vysílání a také v Asociaci regionálních a lokálních televizí satelitní program Regionálnítelevize CZ, který sídlí ve Vsetíně. Tam jsme se ale nevydali, navštívili jsme odbavovací pracoviště této televize v Praze.

Regionálnítelevize CZ existuje od letošního dubna, kdy odstartovala jako nový nekódovaný program na satelitu Astra 3B (frekvence 12,168 MHz), na pozici 23,5 stupně východně, kterou využívají dvě největší satelitní služby u nás, sesterské značky Skylink a CS Link. Program od začátku nabízí čtyři premiérové hodiny regionálního zpravodajství denně, které se šestkrát po sobě opakují. Regionálnítelevize CZ tento blok nasazuje v první rotaci vždy v 17 hodin a skládá se z dvanácti dvacetiminutových magazínů, pokrývajících jednotlivé regiony České republiky. Výjimku tvoří pořad Ertéčko, což jsou hlavní zprávy Regionálnítelevize CZ, vysílané denně od 19:00 hod., a publicistika od 20:40 hod.

Konec guláše, regiony sjednotily grafiku

Do zmíněných magazínů přispívá, nebo je přímo vytváří 76 televizních a internetových studií, včetně několika celostátně působících společností. Když Regionálnítelevize CZ startovala, vznikl z toho nesourodý mišmaš, který teprve nedávno dostal jednotnou podobu. „Dohodli jsme se se všemi televizemi, že budeme používat jednotnou grafiku. Dostali od nás podklady, takže příspěvky nám dodávají zpracované už v té podobě, v jaké jdou do vysílání. U každého příspěvku je pak zřetelně uvedeno, od které televize pochází,“ popisuje mi ředitelka a hlavní hybatelka celého projektu Eva Stejskalová, která Regionálnítelevizi CZ řídí ze Vsetína, ale kvůli pracovním povinnostem jezdí i několikrát týdně do Prahy.

Programový plán Regionálnítelevize CZ totiž sice vzniká ve Vsetíně, signál ale tato televize odbavuje prostřednictvím odbavovacího pracoviště externí firmy v Praze na Karlově náměstí. To se nijak neliší od podobných pracovišť jakékoli další televize. Jen odtud neputuje do vysílacích sítí pouze Regionálnítelevize CZ, ale i další stanice – konkrétně TV Pohoda z Ostravy, která vysílá celoplošně v pozemním multiplexu 4 a placený filmový kanál CS Film, dostupný výhradně v kabelových sítích a na satelitu. „Sem posíláme kompletní plán, podle kterého se odbavují jednotlivé příspěvky,“ říká Eva Stejskalová a ukazuje nám na velkém monitoru soupis aktuálního vysílání. Trochu to připomíná rozhlasový playlist.


Foto pro DigiZone.cz: Ivana Dvorská

Ředitelka Regionálnítelevize CZ Eva Stejskalová

Už se přidávají i větší televize

Odbavovací pracoviště je vlastně jedna velká kóje s pracovním stolem, za kterým sedí jediný pracovník, před sebou má dva monitory a na zdi několik televizních obrazovek. Na těch mu běží programy, které se odtud odbavují, ale pro srovnání i stanice, které vysílají ve stejných sítích, aby bylo možné porovnat, zda se nějaký technický problém týká celého multiplexu, nebo jenom jedné konkrétní televize. Stabilně tu je tedy k vidění i zpravodajská ČT 24, byť tu si Česká televize samozřejmě odbavuje sama z Kavčích hor. Signál Regionálnítelevize CZ odtud putuje výhradně na satelit, který je zároveň distribuční trasou pro kabelové operátory, poskytovatele IPTV a pozemní Regionální síť 1 v Českých Budějovicích a Plzni, kde tento program rovněž vysílá.

Projekt nepřilákal jenom vyloženě malé městské televize, které dosud vysílaly především v místních kabelovkách. „Nedávno k nám z multiplexu 3 přešla televize Vysočina, která se dosud připojovala do vysílání Primy love,“ popisuje Eva Stejskalová. Šlo o jednu z dvou regionálních televizí, které na sklonku loňského roku přijali nabídku televize Prima, aby po ukončení vysílání „staré Primy“ regiony přešly se svým podvečerním zpravodajstvím na Primu love. Většina regionů, které podle licence měly nárok na společné vysílání s hlavním programem Primy, ale náhradní řešení od Primy odmítla a po vzniku Primy family začaly vysílat buď zcela samostatně, nebo zanikly.

Dojde k dohodě s Asociací krajských televizí?

Do vysílání Regionálnítelevize CZ ale přispívají především ty regionální stanice, které dosud pozemní cestou vůbec nevysílaly, protože na to neměly prostředky. Přes satelit se mohou dostat k divákům v celé republice, pokryjí tedy i svůj kraj a uvidí je všichni, co o to stojí a mají doma satelitní přijímač (v opačném případě ještě mohou spoléhat na svého kabelového operátora, případně na internet, kde Regionálnítelevize CZ streamuje svoje vysílání na videoportálu YouTube). Jednotlivé regiony mají své pravidelné magazíny ve schématu vždy ve stejný čas, takže se divák z daného regionu může spolehnout třeba na to, že v 17 hodin vždycky uvidí Magazín z Ostravska a ve 20 hodin Magazín z Plzně.

„Chtěli bychom navázat spolupráci i s Asociací krajských televizí (AKTV), protože její členové vysílají jen z pozemních vysílačů a v kabelu. Satelit jim citelně chybí, což sami vnímají jako nedostatek,“ líčí Eva Stejskalová. K žádné dohodě na případném dodávání regionálních magazínů od těchto televizí do vysílání Regionálnítelevize CZ ale zatím nedošlo. Ostatně, vztah AKTV a Asociace regionálních a lokálních televizí, kterou založila právě Regionálnítelevize CZ, byl od začátku spíše konkurenční. Eva Stejskalová před časem přišla za pražskou TV Metropol, zda by neměla zájem participovat na nové organizaci, která by sdružila všechny regionální a lokální televize v zemi, a než se s ní stačila, domluvit, Metropol mezitím založila vlastní AKTV.

MMF tip early

Regiony musí táhnout za jeden provaz

Případné spolupráci brání i určitá nevraživost televizí, které již nyní tvoří magazíny pro Regionálnítelevizi CZ, a krajských stanic, které působí ve stejném regionu. Navzájem si totiž konkurují a přetahují se o inzerenty, takže si lze jen těžko představit, že by teď najednou začaly spolupracovat. Členové AKTV navíc odmítají vysílat pod nějakou celoplošnou značkou a trvají na tom, že jejich pořady musí mít logo dané krajské stanice. Což u Regionálnítelevize CZ nefunguje, tam bývá daná regionální stanice, od níž pochází regionální příspěvek, označena v grafickém popisku a logo stanice se nemění – zůstává Regionálnítelevize CZ.

Vzhledem k tomu, že regionální televize nemají na růžích ustláno a mnoha z nich reálně hrozí konec, protože se neuživí z prodeje klasické reklamy, asi oběma asociacím časem nezbude než opravdu spolupracovat. Jenže najít ten správný model, aby byli všichni spokojení a „koza zůstala celá“, bude nesmírně těžké.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).