Hlavní navigace

Na návštěvě u… televize Joj, slovenské komerční dvojky

12. 9. 2008
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Slovenská televize Joj nevysílá příliš dlouho, přesto má ze sebou velmi pohnutou historii. Vznikala jako „slovenská Nova“, nápad někdejšího šéfa nejsledovanější české televize Vladimíra Železného, jak znepříjemnit život a možná i porazit slovenského televizního lídra – Markízu. Jenže Novu krátce nato získala zpátky americká společnost CME, které patří také Markíza, a ta se Jojky velmi rychle zbavila. Přes dalšího majitele se tato televize loni dostala do rukou investiční skupiny J&T, které patří i český zpravodajský kanál Z1.

Dynamicky se rozvíjející televizi Joj jsme navštívili začátkem srpna, těsně před Letními olympijskými hrami v Pekingu. Pro televize je toto období okurkovou sezónou – z programu mizí premiérové pořady, nahrazují je reprízy a všichni se připravují na podzimní zteč, kdy se hraje nejen o diváky, ale také o přízeň inzerentů a dlouhodobé smlouvy o nákupu reklamních časů na následující rok. Ne jednu stranu jsme tedy neměli problém nahlédnout i do míst, kde by se jinak natáčelo a návštěva cizích novinářů by rušila, ale zase jsme na místě příliš mnoho televizáků nepotkali. Také proto, že před pátou hodinou odpoledne ještě Joj živě žádné pořady nevysílá a veškerý program jede ze záznamu.

Televize Joj - 1

Nebýt tohoto loga před hlavní vrátnicí do bratislavských filmových ateliérů Koliba, nic by nepřipomínalo, že tu sídlí druhá nejsledovanější komerční televize na Slovensku (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Televize Joj sídlí v budově bratislavských filmových ateliérů Koliba, které jsou sice hůře dostupné z centra města (jsou na podobném kopci jako pražská filmová studia Barrandov, odkud vysílá Nova a na start se tam připravuje digitální televize Barrandov), zato nabízejí obrovské prostory. Joj zabírá z celé budovy pouhá dvě patra. Už u vrátnice s vjezdem do areálu filmových studií návštěvníka zaujme velké logo televize Joj s šipkou k parkovišti. Přes něj musíte projít až na úplný konec budovy, kde se krčí nenápadný vchod do televize.

Televize Joj - 2

Samotný vchod do televize Joj s logem do spirály navozuje atmosféru české Novy. Však také Joj původně vznikla jako „slovenská Nova“, pro Vladimíra Železného ji vymyslel a postavil Richard Rybníček, pozdější generální ředitel Jojky a poté i veřejnoprávní Slovenské televize. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Na recepci návštěvník nenarazí hned za vchodovými dveřmi, ale musí k ní vyjet do druhého patra budovy. První, co člověka uvnitř překvapí, jsou velmi dlouhé, až nekonečné chodby. Není divu, že televizi stačí na studia, vysílací pracoviště i kanceláře pouhá dvě patra. Ujímá se nás Michal Sarkany z PR a tiskového oddělení, a jdeme se rovnou podívat o patro níže do velkého televizního studia.

Televize Joj - 3

Chodby v televizi Joj jsou opravdu nekonečné. Podobné má i Nova v Praze na Barrandově… (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Píšu-li velkého, mám na mysli opravdu velké studio. Hned naproti zvukotěsným dveřím stojí moderátorský stůl pro hlavní zpravodajskou relaci Noviny TV Joj. Vpravo od ní v rohu stojí dekorace pro publicistické pořady Črepiny a Črepiny plus, pozůstatek někdejší vazby na televizi Nova a její aktuální publicistický pořad Střepiny. Mimochodem, s Novou má Joj společné i plakáty známých tváří s červenou „nováckou“ piruetou, vyvěšené na stěnách podél chodeb. Stejné má na Barrandově i Nova.

Televize Joj - 4

Dekorace slovenských televizí bývají nápaditější a pestřejší než u jejich českých kolegyň, nemyslíte? (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Ale zpět k hlavnímu studiu. Nalevo od zpravodajského pultu Joj zrovna stavěla dekorace pro soutěžní pořad Páli vám to?, známý rovněž z Novy. Jakmile je dostavíme, natočí se tu za jediný den hned několik dílů najednou, aby se to vyplatilo, vysvětluje nám osvětlovač a rekvizitář. Nejde o nic mimořádného, takové natáčení několika dílů soutěžních či zábavných pořadů je obvyklou praxí všech televizí, včetně českých. Alespoň mohou opakovaně využít placené publikum.

Televize Joj - 5

Soutěž Pálí vám to? z Novy před časem zmizela, ale díky ní si televize vychovala novou hvězdu: moderátora Zdeňka Podhůrského. Na slovenské Jojce soutěž běží dál, i když přes léto měla přestávku. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Soutěž Pálí vám to? je zahraniční licencovaný formát, který vůbec jako první na světě vyzkoušela televize Nova. Po několik let ho nabízela v podvečerních časech před Televizními novinami, jako takový protipól soutěžních pořadů veřejnoprávní České televize, zejména AZ kvízu od brněnského studia ČT.

Televize Joj - 6

Na fotografii to není příliš vidět, ale dekorace byly po letní přestávce opravdu hodně zaprášené. Do natáčení zbýval jediný den. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Dekorace pro zpravodajské pořady televize Joj je velmi propracovaná, a k dokonalosti je třeba ji pořádně nasvítit a spustit všechny doplňkové záležitosti, jako je světelná mapa světa za zády moderátorů nebo otáčející se zeměkoule na světelném panelu, kde lze psát různé nápisy, apod. Hlavní večerní Noviny vysílá Joj denně od 19:30, nedávno k nim od sedmé večer přidala Noviny Krimi.

Televize Joj - 7

O studiu pro zpravodajské pořady by se dalo směle říci, že vypadá lépe než to z Novy (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Také na Slovensko ale nedávno dorazila móda odpoledních televizních zpráv, takže poté, co konkurenční Markíza zavedla Odpolední Televizní noviny (po vzoru Novy, respektive rumunské Pro TV, jež rovněž patří do skupiny CME), oznámila Joj, že od podzimu nabídne v 17:00 také Odpolední Noviny.

Televize Joj - 8

Za moderátory zpráv televize Joj není plazma s běžícími obrázky, ale příjemná světélkující mapa světa (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Výhodou Jojky i Markízy a jejich odpoledních zpráv je fakt, že zpravodajství veřejnoprávní Slovenské televize je dlouhodobě v krizi a sleduje ho jen minimum diváků. Proto by odpolední zprávy na televizi Joj mohly postupně této stanici přinést zajímavou sledovanost. Vždyť Nově její Odpolední Televizní noviny přinášejí každý všední den obrovský nárůst zájmu diváků, druhý největší po večerních Televizních novinách.

Televize Joj - 9

Přes den toto studio bývalo nevyužité, od letošního podzimu ale Joj přidá i odpolední zprávy – stejně jako konkurenční Markíza (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Režie hlavního studia televize Joj byla v době naší návštěvy zcela osiřelá. Jojka nevysílala naživo, takže ani nebylo třeba, aby zde někdo seděl. To se ale před sedmou hodinou večer, s přípravou na zpravodajské a publicistické pořady, změní. Drtivou většinu z nich vysílá Joj živě.

Televize Joj - 10

Režie všech televizí bývají stejné, rozdíl je patrný jenom v technickém vybavení. Jojka má celkem moderní televizní obrazovky, vypouklé CRT televizory byste tu hledali marně. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

V odbavovacím pracovišti televize Joj, odkud se posílá signál na distribuční trasy a vysílače, bylo o poznání živěji. Byť program běžel ze záznamu, stále zde musel někdo být a kontrolovat, zda je všechno v pořádku.

Televize Joj - 11

Odbavovací pracoviště pracuje neustále. Vysílání musí být pod kontrolou. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Joj vysílá jediný program (brzy by k němu ale chtěla přidat ještě filmový kanál Joj Plus), přesto se na obrazovkách v odbavovacím pracovišti objevuje více různých obrázků. Jsou to třeba připravené reklamní znělky, ale na některých monitorech zaměstnanci sledovali také konkurenci. Mimo tento záběr třeba bedlivě zkoumali reklamní smyčku připravovaného třetího programu Slovenské televize, sportovní Trojky.

Televize Joj - 12

Všimli jste si barevného čísla v kroužku v pravém horním rohu obrazovky? Na Slovensku musí televize podle zákona tímto způsobem označovat, od jakého věku jsou ty které pořady vhodné. Podobné pravidlo platí i v sousedním Maďarsku a brzy by se mělo uplatňovat i v České republice. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Redaktoři zpravodajství byli okolo páté hodiny odpoledne většinou ještě v terénu. Na večerní zprávy, které začínají o půl osmé, bylo přeci jenom ještě brzy. Jak je vidět, Jojka nemá tak úplně otevřený open space, snažila se přebudovat několik uzavřených kanceláří vedle sebe.

Televize Joj - 13

Redakce zpravodajství televize Joj – příjemná změna oproti rozmáhajícím se open space (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Samostatnou místnost mají také redaktoři publicistiky. Kromě pořadu Črepiny a Črepiny plus připravují i diskusní pořad De Facto a další relace, jako třeba Auto salón.

Televize Joj - 14

Také publicistika má samostatnou, od redakce zpravodajství oddělenou kancelář (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Ve střižnách se pracuje neustále, televizních střižen není nikdy dost. Už si bohužel nepamatuji, zda se tu zrovna připravoval nějaký příspěvek do Novin TV Joj, nebo do publicistické relace Črepiny, ale vím jistě, že se týkal slavného slovenského „rodáka“ Andyho Warhola.

Televize Joj - 15

Ve střižně bylo během naší návštěvy nejživěji z celé televize Joj (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

V maskérně jsme zastihli jednu z hlavních tváří televize Joj, moderátorku hlavní zpravodajské relace Luciu Barmošovou. Svěřila se, že DigiZone.cz zná a některé informace z tohoto serveru využila při psaní své doktorandské práce na katedře žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislavě.

Televize Joj - 16

Nezbytná maskérna a příprava moderátorky hlavní zpravodajské relace Noviny TV Joj Lucie Barmošové na večerní vysílání. Do začátku zpráv zbývají dvě hodiny. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

MMF tip early

Také Joj má své popelnice. Při cestě z televize na hlavní vrátnici filmových ateliérů Koliba je nemůžete minout.

Televize Joj - 17

Popelnice s označením televize Joj nešla nevyfotit (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Sledujete slovenskou televizi Joj?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).