Hlavní navigace

Na návštěvě u... UPC Express a FUN 1

28. 3. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
V dalším dílu Na návštěvě u… jsme se zašli podívat do sídla společnosti SAT Plus, která mimo jiné vysílá kanály UPC Express a FUN1. Zabývá se ale také klasickou televizní produkcí i postprodukcí, kdy výroba probíhá již většinou ve vysokém rozlišení (HD). Vlastní virtuální studio s modrým klíčovacím pozadím, HD kamerový řetězec, střižny a 16kanálové odbavovací pracoviště s možností vysokého rozlišení, to nabízí SAT Plus. Vysílá odtud mimo jiné devět regionálních mutací programu UPC Express a vlastní rozhlasová stanice FUN ONE STATION. V minulých týdnech společnost také začala spolupracovat se satelitním operátorem Telenor.

UPC Express

První místnost, kterou jsme navštívili, bylo produkční studio. K dispozici je jak variabilní studiové osvětlení, tak i modrá klíčovací plocha. Studio je online propojené s režií a dále pak s odbavovacím pracovištěm, umožňujícím živé vysílání do jakéhokoliv kanálu případně streamování signálu po optických nebo IP linkách či satelitem. Donedávna probíhalo natáčení pouze v SD, stejně tak i režie byla v klasickém rozlišení, ale s příchodem HD začal SAT Plus pracoviště předělávat pro vysílání a výrobu ve vysokém rozlišení. Dříve společnost používala formát 4:3, nyní však přechází na 16:9. Většina pořadů, které se vyrábějí, jsou sice vysílány v SD, ale vlastní produkce firmy je v HD, protože kvalita konvertovaného výsledného pořadu z HD je vyšší, než kdyby se pořad vyráběl celý pouze v SD. Studio samotné není jen pro služby UPC Express, ale je v něm možné vyrábět de facto cokoliv.

UPC Express studio

FUN1

Tato televize není klasickým TV programem. Jde o interaktivní kanál, ve kterém mohou diváci pomocí SMS nebo internetu chatovat na televizní obrazovce a interaktivně sledovat moderátora rádia FUN ONE STATION v pravém dolním rohu prostřednictvím libovolné ze tří kamer ve studiu. Zařazování zpráv a samotné vysílání programu FUN1 zpracovává server, umístěný kvůli připravovaným jazykovým mutacím a příznivějším podmínkám v zahraničí. Je bezobslužný a dálkově spravovatelný, pouze čas od času se na něm provádí běžná údržba. Jde o plně automatizovaný systém. Než se SMS dostane do vysílání, kromě automatu ji před zařazením na obrazovku ještě zkontroluje dohled, aby se zabránilo zveřejnění nevhodných výrazů v době mezi šestou a dvaadvacátou hodinou. Písničky (a v dohledné době i videoklipy) jsou uloženy na diskových polích. Stejným způsobem budou vysílány i ostatní národní verze programu FUN1 a distribuovány prostřednictvím Telenoru ke kabelovým operátorům v různých evropských zemích.

Fun One studio

Režie, střižny

V režii probíhá v současné době výměna za technologii pro 16:9. Mimo plazem a LCD monitorů ovšem zůstávají i profesionální CRT monitory kvůli barevnému podání obrazu, protože LCD ani plazma nedokáže podat spektrum v takové šíři, jaké skutečně je. SAT Plus vlastní celkem šest střižen, z toho čtyři jsou kompletně v HD. V době, kdy jsme zrovna jednu z nich procházeli, probíhala výroba jednoho z instruktážních pořadů pro UPC. Pořad bude sice vysílán v klasické SD kvalitě, ale celou dobu se pracovalo ve vysokém rozlišení.

Režie, střižna SAT Plus

Režii opustí také jedenáct LCD monitorů ve formátu 4:3, které sloužily pro živé přenosy a budou nahrazeny novými ve formátu 16:9. Zanedlouho k výstupní plazmové televizi přibudou dvě další velké plazmy s multiscreenem (obraz složený z více obrazů). Na nich budou zobrazovány pohledy jednotlivých kamer, výstupy osmi příspěvkových strojů, čtyři externí video zdroje a titulkovací zařízení. Jednotlivé střižny si dokážou sdílet mezi sebou obsahy a disková pole, takže pokud je jedna využívána, není problém pracovat na stejném projektu s ostatními bez nutnosti kopírování dat. Pracovník je pak limitován pouze „gigovou“ síti, kde záleží na tom, zda informaci přenese v reálném čase, nebo ne.

Odbavovací pracoviště SAT Plus

Odbavovací pracoviště

Na odbavovacím pracovišti jsme hned pro příchodu uviděli 6 velkých multiscreenových plazem. Je zde k dispozici 16 dohledových serverů a 16 vysílacích serverů. Pokud zaměstnanec potřebuje provést nějakou operaci, nemusí přepínat mezi jednotlivými servery, ale má vše okamžitě k dispozici. Ostatní servery, kde není zapotřebí v průběhu dne provádět ve vysílání mnoho změn, jsou napojeny na jednu obrazovku a mezi nimi je možné přepínat. Není tu totiž zapotřebí zasahovat do systému, ale řeší se tu pouze připojování např. jednou denně. Zbytek serverů pak slouží ke vzdálené správě, teletextu, rádiu FUN 1 STATION a centrálním serverům společnosti. Na odbavovacím pracovišti jsou tedy k dispozici vysílací servery, disková pole s velkou kapacitou, a dokonce i malá obrazová a zvuková režie umožňující živé vstupy a vysílání. Sídlo společnosti SAT Plus je zároveň také distribučním uzlem pro jednotlivé regionální kanály UPC Express, kterých je v současné chvíli devět. Mimo toto sídlo vlastní ještě obdobné záložní 32 kanálové vysílací pracoviště, ze kterého se mimo záložní kapacity pro vysílací pracoviště v sídle firmy, vysílá i 16 pay-per-view kanálů pro zahraničního partnera.

ICTZ23

Nový kanál HD+

Společnost SAT Plus připravuje také provoz nového kanálu HD+. Testovací režim už v tuto chvíli běží. UPC rozjelo vysoké rozlišení v kabelových sítích a společnost chce ještě doladit formáty. Důvodem je také to, že vysílat pro nízkonákladové stanice v MPEG-4 a navíc ještě v HD, je finančně náročné. Většina obsahu na kanálu by měla být původní tvorbou. Pokud se objeví zajímavý pořad ze zahraničí, SAT Plus se mu bránit nebude. Důvodem pro spuštění takového kanálu je skutečnost, že většina programů, které začnou vysílat, budou pouze HD verze těch klasických. Proto chce společnost nabídnout program, který bude dělán pouze z původní tvorby a půjde o originál. Datum ostrého startu kanálu pro zákazníky v kabelových sítích však ještě není stanoven.

Spolupráce s Telenorem

Telenor - logo

Překvapením pro mnohé naše čtenáře bude možná to, že SAT Plus se nebojí ani spolupráce s velkými hráči. Spolu s operátorem Telenor nabízí distribuci signálu prostřednictvím satelitu, na němž mj. běží rumunská platforma Digi TV. SAT Plus nechce konkurovat takovým firmám, které dodávají materiál pro Novu, Českou televizi a další velké vysílatele, je schopna ale nabídnout alternativu pro ty malé. Téměř v centru Prahy nabízí služby odbavovacího pracoviště a distribuční přípojné místo, ze kterého je vyřešena trasa na uplink Telenoru. Co se týká vysílací kapacity, tady je technický ředitel Milan Hanuš optimistou. Díky novému satelitu Thor 5 jí prý bude dostatek. Pozice Astry je silná, na druhou stranu ceny na těchto satelitech jsou dost vysoké. To je pro Telenor dobrá vstupní pozice, konstatoval Hanuš. SAT Plus oslovuje v tuto chvíli sám potenciální zájemce, a pak bude schopný dále zprostředkovat jednání se společností Telenor. Jde např. o držitele kompenzačních licencí a současné DVB-S vysílatele. Jak s nabídkou naloží, záleží jen na nich.

Ohrozí Telenor dominantní pozici SES Astra?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.