Hlavní navigace

Na návštěvě u… západočeské televize Zak v Plzni

7. 1. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Plzeňská krajská televize Zak byla první, která se po loňské přeměně Primy na Primu family osamostatnila a zahájila vysílání na vlastní pozici v multiplexu 3. Zároveň se vrátila k původnímu názvu.

Nový lídr Asociace krajských televizí

Do plzeňské televize Zak jsme zamířili jen několik dní poté, co se její majitel Alois Valtr stal novým předsedou Asociace krajských televizí (AKTV), do té doby vedené představiteli pražské TV Metropol. Zak společně s Jihočeskou televizí, která patří stejnému majiteli, navíc v té době zveřejnila první údaje o své sledovanosti od provozovatele peoplemetrů, společnosti Mediaresearch, takže bylo jasné, že tato regionální televize má našlápnuto být něco víc než jen plzeňským metropolitním programem. Ostatně, na rozdíl od mnoha jiných regionálních televizí sídlí na lukrativním místě přímo v centru Plzně, kousek od jedné z hlavních tříd.

Při příjezdu sice překvapí, že na budově je transparent s logem R1 Zak, což byl název televize Zak v době, kdy ještě vysílala na sdílených kmitočtech a později digitální programové pozici televize Prima, ale jak nám později vysvětlil mluvčí stanice Viktor Nový, pro Zak bylo během prvního hektického roku samostatného vysílání důležitější zajistit obsah a reklamu. „Víme, že stejný problém se týká i webu, který budeme brzy předělávat,“ ujistil nás. Na webu totiž Zak ještě rok po odluce s Primou (majitel Zaku Alois Valtr mluví o „regulérním rozvodu“) tvrdí, že partnerem Primy, jejíž logo je v záhlaví stránky stejně velké jako nové logo Zaku.

Výhodné spojení s reklamní agenturou

Televize Zak sídlí ve stejné budově společně se západočeskou reklamní agenturou W&P, jejímž spolumajitelem je rovněž Alois Walter a která je pro Zak klíčovým spojencem, protože má letité vztahy s inzerenty po celém západu, ale i jihu Čech (Alois Valtr se svým německým společníkem vsadili na obsazení trhu podél česko-německých hranic, takže kromě západních Čech se zaměřili i na Jihočeský kraj, kde pak majitel televize Zak vedle pobočky reklamní agentury koupil i televizi Gimi a přejmenoval ji na Jihočeskou televizi). Zak je tedy v podstatě určitou výkladní skříní tohoto regionálního mediálního domu, ale hlavní zdroje příjmů plynou z reklamní společnosti.

Že je propojení těchto dvou byznysů úspěšné, je vidět hned při úvodním setkání a rozhovoru s majitelem obou firem. Prostornou zasedačku s koženými křesly by Zaku mohla leckterá jiná regionální televize závidět. Celé sídlo televize je na první pohled velmi moderně vybavené, takže můžeme jen litovat toho, že Alois Valtr, který prý snad ještě nikdy nedal žádnému médiu rozhovor, si nepřeje být v žádném případě focen. Na druhý den tak DigiZone.cz paradoxně vydává exkluzivní rozhovor s Aloisem Valtrem, u kterého však není ani jeden jeho snímek – místo něj se ochotně nechá fotit mluvčí Viktor Nový. „Já se nikdy nefotím ani s manželkou,“ překvapuje nás provozovatel Zaku, jinak velmi vstřícný.

Rozvod s Primou a rychlé osamostatnění

Před rokem musel Alois Valtr řešit dilema, zda po odstřižení od regionálních vstupů do celostátního vysílání Primy bude Zak pokračovat jako samostatný program, nebo využije nabídku Primy, aby se připojoval do méně sledovaného ženského kanálu Prima love. Ani na okamžik prý o druhé možnosti neuvažoval. Že se Prima časem povinného pouštění regionů do svého vysílání zbaví, majitel Zaku předvídal už léta. Jen nečekal, že to bude tak rychlé. O ukončení spolupráce se dozvěděl na konci října, do měsíce musel vyřešit otázku převodu vlastnických podílů, protože v Zaku měla těsnou většinu Prima, která s regionálním vysíláním pokračovat nechtěla, a také distribuci signálu.

I tak se Zak po Novém roce 2012 na dva týdny odmlčel, než 15. ledna zahájil samostatné vysílání. Od té doby nabízí podobně jako v dobách spolupráce s Primou vlastní regionální zpravodajskou relaci, kterou jednou denně obměňuje. Po celý den se tak na programové pozici Zaku v multiplexu 3 z vysílačů Krašov a Tři kříže opakuje půlhodinová smyčka. Naprosto stejný systém zavedl Alois Valtr i u Jihočeské televize. Plzeňský Zak má navíc jednou týdně městský a krajský týdeník, kterými se v minulosti proslavila zejména krajská studia RTA. Publicistické magazíny Zak nevyrábí a zatím se ani nechystá, i když Alois Valtr to do budoucna nevylučuje.

Studio podobné velkým televizím

Ze zasedačky míříme hned naproti do odbavovacího pracoviště, které je plné malých CRT televizorů. „Máme je to vlastně jenom pro okrasu, když přijde nějaká exkurze. Lidé se většinou těší, že uvidí spoustu televizí, ale reálně je už k ničemu nepotřebujeme,“ popisuje nám mluvčí Viktor Nový, který se zhostil role průvodce. O kousek dál nahlédneme do moderní digitální střižny, o kterou se prý redaktoři ze začátku takřka prali. „Byl rozdíl stříhat příspěvek postaru analogově, kdy si člověk musel celý hrubý materiál kompletně přehrát, nebo jít na digitální střižnu, která je násobně rychlejší,“ vysvětluje Nový.

To se ale už vracíme k odbavovacímu pracovišti a kousek za ním vcházíme do televizního studia s dekoracemi pro západočeské zprávy. Studio je laděné do oranžové barvy, kterou má Zak ve svém logu. Prostorově se studio prakticky nijak neliší od Východočeské televize V1 v Hradci Králové nebo křesťanské televize Noe v Ostravě, které jsem nedávno také navštívil. A co se týká technického vybavení, je prakticky totožné. Stejná studia se stejnou technickou mají i velké celoplošné televize – v tomto ohledu by se rozdíly hledaly opravdu jen těžko. Zhasínáme světla a míříme po dlouhém dřevěném schodišti o patro výš, mezi redaktory.

Nejprve ale nahlížíme do části kanceláře, kde sídlí „vyčlenění“ produkční reklamních spotů a filmů. „Máme je odděleny zvlášť od samotné redakce, protože netvoří obsah vysílání televize Zak, ale zakázky klientů,“ vysvětluje mluvčí. Za rohem se pak otevírá prostorný newsroom s jednolitou řadou stolů. Dělí se o něj redaktoři zpravodajství a marketing. „Máme tu ještě štáb Primy family, který pod nás patřil v době, kdy se Zak připojoval do vysílání Primy. Od loňského ledna jsme jim poskytovali jen zázemí, ale i tato spolupráce už končí. Štáb už bude fungovat samostatně, nezávisle na nás,“ líčí Viktor Nový.

ICTZ23

Zak zaměstnává i celostátně známé tváře

Udály se ale i přestupy opačným směrem. Plzeňská zpravodajka televize Nova Tereza Maixnerová loni na podzim přešla z Televizních novin do televize Zak. Z celostátně známých televizních tváří pro plzeňskou krajskou televizi pracuje i Míra Hejda, který se objevuje i na celoplošném hudebním kanálu Óčko (obě televize shodou okolností vysílají v multiplexu 3, v televizi Zak moderuje diskusní Studio Z). Kromě zpravodajství Zak nově produkuje i reportáže pro obnovený pořad Mazlíčci Honzy Musila, vyráběný Východočeskou televizí V1, který by se snad někdy v budoucnu měl objevit právě i na Zaku.

Televize však zatím podle majitele Aloise Valtra sází především na čistě regionální vysílání, které by celostátní magazíny mohly narušit. Ve spolupráci s dalšími členy AKTV se ale Zak dohodl na pravidlu, že všechny krajské televize budou v každou celou hodinu vysílat zprávy. Pokud by byl zpravodajský blok všech členů AKTV stejně dlouhý a televize by pokryly svým vysíláním většinu území České republiky, mohly by jej měřit peoplemetry a regionální stanice by mohly dosáhnout na inzerenty, kteří požadují přesná čísla dosažené sledovanosti. Ale to je zatím hudba daleké budoucnosti.