Hlavní navigace

Na pět křesel v Radě ČT je 15 kandidátů

3. 5. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
3. 5. 2007

Přelom května a června bude znamenat změnu obsazení na třetině míst Rady České televize, kontrolního orgánu veřejnoprávního média. V květnu končí mandát pěti dosavadním členům a na jejich místo usednou nově zvolení zástupci. Volební výbor Poslanecké sněmovny zúžil původní soupisku 38 uchazečů na 15 jmen a jednoho náhradníka, ze kterých bude Sněmovna novou třetinu Rady ČT vybírat. Na hlasování dojde pravděpodobně až na červnové schůzi poslanců.

V patnácti jménech kandidátů je bývalý šéfredaktor publicistiky ČT Milan Bouška, spisovatel a publicista Lubomír Brožek, bývalý ministr pro místní rozvoj Jaromír Císař, dramatik Erik Černý, pedagog Univerzity Palackého v Olomouci Josef Jařab, bývalý poslanec za ČSSD Miloslav Kučera, bývalá místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jitka Kupčová (opět ČSSD), evangelický duchovní Daniel Kvasnička, ředitel brněnské konzervatoře Pavel Kyncl, mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková, šéf občanského sdružení Hermes Radek Mezulánik, básník, kritik a novinář Josef Mlejnek, herec Michal Palata, radní ČT Jiří Presl, spisovatel a dramatik Milan Uhde a jako šestnáctá, náhradnice, je radní ČT Zdena Hůlová.

MM socky3

Rada ČT se výrazně změnila po vánočně-novoroční krizi v České televizi z přelomu let 2000 a 2001. Politická dělba devíti křesel se transformovala na 15 míst, které se mění po třetině každé dva roky, a jednotlivé radní sem nominují nejrůznější organizace. Ale tím, že mezi kandidáty nakonec stejně vybírá Poslanecká sněmovna složená z politiků, se depolitizace Rady ČT zcela nezdařila. Kritik systému Tomáš Trampota z Univerzity Karlovy proto pro server iDnes.cz uvedl: Způsob výběru není ideální. Jde o poměrně málo transparentní proces, ve kterém se radní stávají vazaly politických stran. Více než odbornost uchazečů je důležitý jejich dobrý vztah k politické straně a její pozice v Poslanecké sněmovně, která má na rozhodnutí do velké míry monopol.

Zdroj: iDnes.cz

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.