Hlavní navigace

Na pozici generálního ředitele České televize se hlásí dvanáct kandidátů

Autor: ČT
Jan Brychta

Rada České televize zveřejnila jména dvanácti uchazečů, kteří splňují podmínky výběrového řízení na post generálního ředitele. Je mezi nimi i současný ředitel Petr Dvořák.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Do výběrového řízení na funkci generálního ředitele České televize, které vypsala Rada České televize v polovině února, se přihlásilo dvanáct zájemců. Je mezi nimi i současný ředitel Petr Dvořák, který v čele veřejnoprávní televize stojí od podzimu 2011 a jehož funkční období skončí letos na konci září. Důvody předčasného termínu volby shrnula pro DigiZone mediální analytička Irena Ryšánková.

K TÉMATU: Radě České televize nikdo nenařizuje, který termín má zvolit

První kolo volby proběhne ve středu 12. dubna, kdy radní zúží seznam vhodných kandidátů. Jméno nového ředitele by měla rada oznámit o čtrnáct dní později. Nedodržení řádného termínu nové volby má dva důvody. Prvním z nich jsou podzimní parlamentní volby, které by případnou volbu zbytečně dramatizovaly. Druhým důvodem pak je končící mandát tří radních, jejich funkční období skončí na začátku prázdnin.

PSALI JSME: Rada České televize vypsala výběrové řízení na generálního ředitele, volba proběhne 26. dubna

Pro volbu generálního ředitele je potřeba deseti hlasů z patnáctičlenné Rady, v případě jejího zúžení na dvanáct členů by pak situace byla ještě komplikovanější. Také není jisté, zda by se do případné zářijové volby povedlo dovolit chybějící tři radní.

Abecední seznam uchazečů o post generálního ředitele ČT

 • Alena Dlabačová
 • Petr Dvořák
 • Gabriela Froňková Dousková
 • Martin Konrád
 • Tomáš Kopečný
 • Karel Novák
 • Daniel Petruška
 • Jiří František Potužník
 • Radoslav Štědroň
 • Milan Vacek
 • Stanislav Vaněk
 • Petr Vinklář

Současný ředitel České televize Petr Dvořák.

Abecedně první v pořadí je redaktorka a scénáristka Alena Dlabačová. Hned za ní se nachází současný ředitel Petr Dvořák, který do České televize přešel z pozice generálního ředitele České televize, předtím pracoval jako manažer společnosti PPF.


Autor: Česká televize

Jedním z kandidátů je i šéfeditor zpravodajství ČT Karel Novák.

Další uchazečkou je Gabriela Froňková Dousková, která se věnuje marketingu a PR a v tomto segmentu pracovala například pro televizní festival Zlatá Praha. Martin Konrád je někdejším ředitelem FTV Prima, z této pozice odešel přesně před třemi lety v březnu 2014. O post generálního ředitele má zájem i majitel PR agentury Topart Media Tomáš Kopečný a šéfeditor zpravodajství České televize Karel Novák.

MIF20 tip obecny


Autor: Česká televize

Jiří F. Potužník kandidoval už při minulé volbě.

Požadavky výběrového řízení splnil i někdejší poslanec ODS Daniel Petruška, který ve Sněmovně reprezentoval Pardubický kraj v letech 2006 až 2010. Jiří František Potužník se jako bývalý zahraniční zpravodaj České televize ucházel o funkci generálního ředitele už v roce 2011, je znám i jako generální komisař české účasti na milánském Expu v roce 2015.


Autor: Česká televize

Milan Vacek působil jako vedoucí dramaturg Centra vzdělávacích pořadů České televize.

Dalšími uchazeči, kteří se do konkurzu hlásili i minule jsou předseda Strany práce Radoslav Štědroň a režisér hudebních relací Českého rozhlasu Stanislav Vaněk. Zkušenosti z působení v České televizi pak má i někdejší dramaturg Centra vzdělávacích pořadů České televize Milan Vacek, který v roce 1999 zvítězil ve výběrovém řízení na šéfproducenta Centra vzdělávacích pořadů České televize. Abecedně posledním uchazečem je Petr Vinklář, někdejší auditor společnost KPMG.