Hlavní navigace

Na serveru In-počasí je ode dneška k dispozici archiv informací o počasí od roku 1775

3. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na serveru In-počasí je od dnešního dne dostupný nejobsáhlejší český archiv počasí. Vyhledat si můžete informace o počasí již od roku 1775, kdy se v Praze – Klementinu začalo pravidelně pozorovat počasí. Počet dostupných meteorologických stanic v archivu narůstá kolem roku 1939. K dispozici jsou postupně data z desítek meteorologických stanic. Dozvíte se tak, jaká byla teplota, sněhová pokrývka, kolik srážek spadlo nebo jaký byl vítr v uplynulých desítkách let.

Na serveru In-počasí je od dnešního dne dostupný nejobsáhlejší český archiv počasí. Vyhledat si můžete informace o počasí již od roku 1775, kdy se v Praze – Klementinu začalo pravidelně pozorovat počasí.

Počet dostupných meteorologických stanic v archivu narůstá kolem roku 1939. K dispozici jsou postupně data z desítek meteorologických stanic. Dozvíte se tak, jaká byla teplota, sněhová pokrývka, kolik srážek spadlo nebo jaký byl vítr v uplynulých desítkách let.

Cloud 22 temata

Od roku 2009 navíc archiv obsahuje podrobné záznamy (po půl hodinách) ze soukromých meteorologických stanic.

V archivu se jsou k dispozi i klimatické údaje a rekordy. Naleznete zde, kolik se v průměru vyskytne tropických nebo arktických dnů, jaké jsou průměrné srážky za měsíc nebo kde je nejtepleji.

Archiv je svým rozsahem a množstvím zpracovaných dat na českém internetu unikátní. Část graficky zpracovaných dat bylo do této doby možné nalézt jen na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu a to především od roku 2006.