Hlavní navigace

Na uživatele pošty Seznamu míří přímo cílený phishing

Autor: Seznam.cz
Daniel Dočekal

Do schránek uživatelů pošty Seznam.cz dnes míří zpráva, která je vybízí k „upgradu“ zadáním přihlašovacích údajů.

  • doplněno vyjádření Seznamu

Klasická verze vašeho e-mailového účtu bude nahrazena naším nová verze dne 19. února 2015,“ začíná phishing, který se dnes ve velkém množství objevuje ve schránkách uživatelů mailové služby Seznamu.

Podle firmy ale jde o malé množství zpráv a jejímu spamovému filtru se je daří zachycovat. „Do e-mailových schránek našich uživatelů dorazilo přesně 18 těchto podvržených e-mailů. Prvních deset sice do mailových schránek, ale dalších 8 už do Spamu a další už se do schránek našich uživatelů nedostaly,“ řekla Lupě mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová

Po kliknutí na „Zvýšit na novou verzi“ je oběti předložena nikterak věrohodně vypadající napodobenina přihlášení k Seznam.cz - vidět ji je možné například na waukesha2625498531.yolasite.com.

Phishingová stránka na výše zmíněné adrese pouze sbírá přihlašovací údaje pomocí formulářové služby. Zprovozněna je na yola.com, což je jedna z tisíců služeb, které umožňují zprovoznit na internetu základní stránku.

Content 2017 Tip Kytary

„S ohledem na volnou SPF politiku Seznamu lze očekávat vysokou úroveň doručení do uživatelských schránek,“ uvádí Tomáš Charvát ze společnosti Excello, která se stará například o ochranu schránek na konkurenčním Centrum.cz. „Ze statistik v popoledních hodinách je patrné, že si již příjemci e-mail přeposílají, a tedy i to, že je zde velká úspěšnost doručení,“ dodává.

Podle Zatloukalové ale nedává antispamové řešení Seznamu horší výsledky než jiná. „Volnou SPF politiku nevnímáme jako pochybení. Jako největší poskytovatel e-mailových schránek v ČR chceme, aby naši uživatelé používali Seznam.cz Email kdykoliv a kdekoliv,“ říká.

Našli jste v článku chybu?
19. 2. 2015 20:27
František Bedla (neregistrovaný)

Vážený pane Dočekale,

kdysi jsem pro firmu Excello dělal nějaké testy jejich řešení a statistiky s porovnáním konkurenčních řešení. Dovolím si tedy tvrdit, že mám o této firmě a jejím produktu přehled. Firmu bych v nejlepším případě přirovnal otravnému podomnímu obchodníkovi a proto se divím, že Vám není stydno spojovat Vaše věhlasné jméno s takovými jako je Excello.

Bohužel mi tento článek přijde jako snaha Excella se zviditelnit...

Nemůže to být třeba takto? Firma Excelo vyrobila vlastní ph…

20. 2. 2015 0:29
František Bedla (neregistrovaný)

Vážený pane Durdo,

je samozřejmě možné, že si mne již nepamatujete - bylo to cca v letech 2010-2011, kdy jsem porovnával Vše řešení se spamassassinem ve kterém jste meli své moduly s udávanými, téměř zázračnými, technickými parametry... nu, priznejme si, že taková sláva to zas nebyla.

O tom jak je Vaše řešení dobré, samozřejmě rozhodují Vaši zákazníci, o tom není pochyb. Nekteří méně technicky znalí si přečtou nějaký Váš odborný názor (či to že jste zachránili svět) zde na webu, nemrknou okem …