Hlavní navigace

Na webu prý videoreklama lidem tolik nevadí. A bude jí čím dál víc

9. 11. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: scanrail / Depositphotos
Co jsme se dozvěděli na klubovém večeru SPIRu, který byl věnován internetovému videu a videoreklamě v Česku?

„Videoreklama dnes tvoří 5,28 % z tuzemských online reklamních kampaní,“ uvedl Josef Richter z agentury Gemius (čísla vycházejí z měření v rámci adMonitoringu). V budoucnosti ale bude podíl videa v reklamě rychle stoupat, vyplynulo z informací účastníků diskusního setkání Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) – ať už šlo o zástupce médií, nebo mediálních či výzkumných agentur.

Videoreklama na internet proniká mimo jiné z televizí. „Rozdíl mezi televizní a video reklamou se u nás začíná pomalu smazávat,“ tvrdí Petr Hatlapatka z TV Prima. Myslel tím mimo jiné to, že se v televizi a na internetu používají v podstatě stejné spoty. Prima produkuje na internetu čím dál tím víc videí a s tím roste i počet jejich zhlédnutí. Na web přitom televize dává především svůj televizní obsah. Mezi nejúspěšnější pořady online tak patří Prostřeno – ten ovšem těží z toho, že se vysílá každý den od pondělí do pátku. „Co se týče čísel na jednu epizodu, dobře si vede Přístav nebo Ohnivé kuře,“ dodal Hatlapatka.

Diváci jsou podle něj zvyklí online obsah konzumovat podobně jako v televizi – a to se týká i reklamy. „Na webu ale lidem reklama tolik nevadí,“ tvrdil Hatlapatka. „Diváci nám říkají, že na internetu je reklamy méně než v televizi,“ dokládal to. Odpovídá tomu podle něj i statistika, kolik spotů si diváci Primy dohrají do konce – „dohranost“ se prý pohybuje mezi 70 a 87 %. 

Primě se podle Hatlapatky daří s videoreklamou na HbbTV, tato platforma je dnes pro ni druhým největším zdrojem digitálního reklamního prostoru – podílí se na něm z 13 %, první PC je přitom na dvou třetinách (66 %) a třetí, aplikace Prima Play, tvoří 12 %. Prima plánuje uvedení nových reklamních formátů. Patří k nim například VPAID. „Je to vrstva, která překrývá video. Je aktivovaná akcí uživatele, video se zastaví a divák si může například objednat nějaké zboží,“ popisoval Hatlapatka. Prima chce s novým formátem vyjet v příštím roce.

Product placement funguje

Investice do videoreklamy rostou také české internetové jedničce Seznamu. Zástupce portálu Petr Fryš neprozradil přesná čísla, ale uvedl, že meziroční růst je od roku 2013 pravidelně dvouciferný. Průměrná dokoukanost spotů na Seznamu je podle něj 40 %, ale čísla u jednotlivých kampaní se výrazně liší. „Rozhodujícím faktorem, jestli uživatel spot přeskočí, nebo ne, je kreativa,“ uvedl Fryš. I když nejvyužívanějším formátem je stále 30sekundový spot. Seznam podle něj využívá také další možnosti, včetně interaktivních spotů nebo product placementu.

Na Streamu se tak v jednom dílu seriálu Kancelář Blaník pil Redbull anebo se jeden díl z velké části odehrával ve vlaku Regiojetu. V sérii Luxus na talíři se zase vaří v kuchyni Oresi. A pořad Vyrobeno v Česku je zcela založen na prezentaci úspěšných tuzemských firem. „U firmy Herbadent vzrostl po odvysílání jejich dílu počet objednávek na e-shopu třicetkrát a firma Kolimax vykázala desetkrát vyšší tržby,“ dokazoval Fryš, jak product placement funguje. 

BRANDstorming tip2

Nové formáty videoreklamy chystá také vydavatelství Mafra. Podle jejího zástupce Petra Kočičky se zadavatelé mohou těšit například na obal přehrávače (wrap) nebo tzv. comapnion ads (tedy například související bannery, které se zobrazují v okolí videoreklamy).

Více šlápnout do videí se chystá také Czech News Center (CNC). „Jsme printové vydavatelství, které se snaží změnit a zapojit více do digitálu a videa,“ řekl jeho zástupce Hubert Gall. CNC momentálně odbaví asi 5 až 6 milionů přehrání videí měsíčně. Produkuje přitom zejména fotbalová videa na webu Blesku nebo různé virální kousky. Nedávná akvizice webů Mladé fronty (Živě.cz a další) zatím víc prostoru pro videoreklamu nepřinesla, protože pro svůj videoobsah používaly YouTube.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).