Hlavní navigace

První africkou zemí s podporou DNSSEC se stala Namibie

26. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

První africkou zemí, jejíž národní top-level doména podporuje DNSSEC, se stala Namibie. Ta používá koncovku .na, ovšem tamní pravidla pro registraci domény jsou poněkud „specifická“. Zajímavé je, že existuji poddomény jak .co.na, tak .com.na. Navíc je za určitých (ne zrovna levných) podmínek možné registrovat i přímo v .na. Další zvláštností je třeba i ceník, protože zavádí různé ceny podle země držitele. Zvýhodněni jsou přirozeně Namibijci, ale určitou slevu mají i Jihoafričani, přibližuje…

První africkou zemí, jejíž národní top-level doména podporuje DNSSEC, se stala Namibie. Ta používá koncovku .na, ovšem tamní pravidla pro registraci domény jsou poněkud „specifická“. Zajímavé je, že existuji poddomény jak .co.na, tak .com.na. Navíc je za určitých (ne zrovna levných) podmínek možné registrovat i přímo v .na. Další zvláštností je třeba i ceník, protože zavádí různé ceny podle země držitele. Zvýhodněni jsou přirozeně Namibijci, ale určitou slevu mají i Jihoafričani, přibližuje situaci v exotické Namibii Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které spravuje českou národní top-level doménu .cz a angažuje se v nasazování DNSSEC doma i v zahraničí. (.blog)

V České republice již máme první tisícovku domén s DNSSEC. Na téma DNSSEC jsme vám před časem přinesli rozhovor s Ondřejem Filipem, předsedou CZ.NIC. Tématu se věnuje i seriál DNSSEC a bezpečné DNS z našeho sesterském serveru Root.cz.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.