Hlavní navigace

Nápadem roku je aplikace pro nevidomé BlindShell, uspělo ale i české kutilství

4. 6. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: BlindShell
Aplikace pro postižené, recyklace, umění a virtuální realita. Letošní finálová desítka sedmého ročníku soutěže Vodafone Nápad roku pokryla celou škálu podnikatelských záměrů.

Nakonec všechna high-tech technologická řešení překonalo prostředí pro nevidomé BlindShell. Majitelé telefonů s Androidem mohou využít i snadno použitelnou klávesnici. „Už to děláme přes dva roky a naším primárním cílem je pomáhat nevidomým. Rádi bychom se dostali do nabídky některého z operátora, ale zatím se nám to nedaří,“ říká autor Petr Svobodník, který vítězstvím získal mimo jiné sto tisíc korun. Svobodník zároveň zvítězil i v další kategorii studentských podnikatelů. 

„Překvapilo mě, že letos bylo velmi málo ženských projektů a zároveň ubylo projektů, založených na internetu. Naopak bych řekl, že se začíná projevovat české kutilství, které může mít globální ambice,“ tvrdí jeden z porotců Nápadu roku Kamil Vacek.

Druhé místo se svým elektronickým tréningovým terčem získal Radim Novák a jeho projekt Targetron. Bývalý reprezentant ve sportovní střelbě tím chce usnadnit tréningový proces svým následovníkům nebo prostě obyčejným fanouškům vzduchovek.

S bronzem ze sedmého ročníku odchází SIMphonie – vizitka, která slouží jako jednosměrný mobil a umožňuje jen volání na předem zvolené číslo. Může tak fungovat i jako nouzový telefon nebo třeba jako propagační předmět. „Nápad vznikl, když jsme brali vizitky a museli přepisovat čísla do telefonů,“ tvrdí Michal Vokrouhlecký, který na projektu spolupracuje s Janem Žítkem

Bramborová medaile zbyla na VR Union. V době, kdy projekty jako třeba Oculus Rift kupuje Facebook, se i v Česku rodí nápady se zážitkem virtuální reality. Karel HulecVítězslav Plachý se snaží přiblížit virtuální realitu především pedagogům. Startup získal i ocenění pro nejlepší technologický startup roku. První pětici pak uzavřela networkovací aplikace Comecross.   

Konference WebTop100 2024 Digitální marketing

Jana LaštovkováNora Eckhardtová se do finálové desítky probojovaly se svým projektem Young Real Art, tedy e-shopem, který nabízí veřejnosti díla mladých umělců a absolventů českých a slovenských uměleckých škol. 

Poslední čtveřici tvoří komunitní turistická síť Disway, která poskytuje informace o přístupnosti pro lidi s různým typem postižení, designová Contiqua, vyrábějící produkty z průmyslového odpadu, automatický kamerový stativ Petra BožovskéhoMartina Maliny PB2M a desáté místo uhájil Vojtěch Žák a jeho designová sprchová hadice, která nejenže šetří energie, ale je vhodná i pro uživatele s pohybovými problémy.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).