Hlavní navigace

NASA a Verizon se chystají řídit drony pomocí operátorských BTS

Jan Beránek

Sledování dronů a rozjezd první dohledové sítě, která by mohla trochu zkrotit dronovou revoluci. To je společný plán operátora a americké vesmírné agentury.

Technologie má umožnit řízení rostoucí flotily soukromých i komerčních dronů, které začínají plnit americkou oblohu. Největší americký mobilní operátor Verizon k tomu využije síť svých základnových stanic.

Podle deníku Guardian podepsal Verizon smlouvu s NASA už minulý rok a projekt s rozpočtem půl milionu dolarů se teď ladí v Ames Research Center v Silicon Valley. První testy by se měly rozjet už během letošního léta. 

Projekt je stále veden jen jako výzkumný, protože americký letecký regulátor FAA provoz dronů – přes velký tlak firem jako je Amazon nebo Google – stále velmi výrazně omezuje.

Příliš nízko pro radary

Vysílače operátora by měly v budoucnu umět drony navigovat i sledovat. NASA chce, aby se stroje uměly automaticky vyhnout citlivým budovám typu Bílý dům nebo jaderné elektrárny nebo aby při špatném počasí dokázaly automaticky přistát. Systém má pomáhat také s tím, aby se ve vzduchu nesrážely a má určovat, který dron má přednost.

Marcom

Projekt přichází na svět především proto, že drony přinesly už tak vytíženému řízení letového provozu plno nové práce. Automatizace by tak vyřešila problém s nároky na zaměstnance. Drony navíc létají moc nízko na to, aby je spolehlivě zachytávaly běžné radary, sledování ze sítě BTS proto vypadá jako ideální řešení.

O novinku už se zajímá i Google a Amazon, kteří připravují drony k tomu, aby roznášely zásilky místo pošťáků. Podle Guardianu už se do podobných projektů zapojují i finančně – Amazon třeba slíbil 1,8 milionu za testy svých Prime Air dronů. 

Našli jste v článku chybu?
8. 6. 2015 15:30
Ivan Nový (neregistrovaný)

Ano, proč ne. Autonomní drony zřejmě budou nejprve vyhrazeny pro tyto účely http://www.osel.cz/8283-jak-se-vyrovname-s-autonomnimi-smrticimi-roboty.html

8. 6. 2015 11:22
malySkeptik (neregistrovaný)

A jak se monitoruji piloti ultalightu bez pilotni licence, drzitele zbrani bez zbrojniho prukazu nebo rybari bez rybarskeho listku...? Nekdy dobre, nekdy hur, zalezi, jak moc se do toho chce investovat. V pripade zakazanych zon si nejake 'policejni' drony nebo systemy na sestreleni UAV umim predstavit docela dobre. Koneckoncu k tomu uz nekolikrat v praxi doslo. A pokud se bavime o 'beznych' vlastnicich, tak jednoduse se na uzemi USA nebudou moci prodavat necertifikovane drony. Kdo se to pokusi o…