Hlavní navigace

Ne, pane ministře, na poště skutečně bitcoiny nekoupíte [AKTUALIZOVÁNO]

22. 1. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Ministr vnitra Milan Chovanec kritizuje Českou poštu za to, že je na jejích pobočkách možné nakupovat bitcoiny. Evidentně nerozumí tomu, o co tady jde. [DOPLNĚNA REAKCE MINISTERSTVA VNITRA]
  • 28.1.2015 – doplněna reakce ministerstva vnitra v závěru článku

Že je zaděláno na průšvih a nepochopení, se dalo čekat už ve chvíli, kdy se v médiích začaly objevovat titulky ve stylu, že „Virtuální měnu bitcoin je nově možné kupovat na poštách a terminálech Sazky“.

I když byl princip „nákupu“ v textu vysvětlen už správně, nepoučený čtenář může z titulku usoudit, že kryptoměnu začala prodávat samotná pošta či Sazka. 

Něco podobného zřejmě napadlo i ministra vnitra Milana Chovance, který je podle Českého rozhlasu „…překvapený, že je na poště možné koupit bitcoiny, a bude požadovat po generálním řediteli pošty Martinu Elkánovi vysvětlení.“

Problém je podle něj dokonce tak závažný, že bude chtít, aby se jím zabývala vláda.

Škoda, že si pan ministr nejdříve neověřil, o co tady vlastně jde. 

Aktualizace 16:20: Podle Českého rozhlasu novinka překvapila i ministra financí Andreje Babiše: „Je to pro mě šok, vůbec netuším, co to je a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst. To bude asi nějaký omyl, fakt to není v pořádku,“ řekl Radiožurnálu.

Co všechno kupujeme na poště

Na poště ani na terminálech Sazky totiž bitcoiny nekoupíte. Ve středu spuštěná služba EasyCoin firmy WBTCB jen umožňuje, aby zákazník za nákup prostřednictvím těchto dvou kanálů za transakci zaplatil. Objednávku ale musí učinit v systému WBTCB a od této firmy mu také po zaplacení bitcoiny do jeho peněženky přijdou.

Placení pak funguje podobně, jako když u poštovní přepážky uhradíte složenku za elektřinu nebo za plyn: peníze sice odevzdáváte poště, ale to ještě neznamená, že byste energii kupovali přímo od ní. Pošta peníze obratem odešle vašemu dodavateli a je jí jedno, za co jste komu platili.

Content First 2022_tip temata

A pokud jsem si všiml, nikdo zatím neříká, že by elektřinu, plyn nebo vodu kupoval na poště.

PS.: Pořád je tu ještě možnost, že bylo ministrovo vyjádření cestou od úst na internet nějak zkresleno. Ministerstvu vnitra jsme proto poslali upřesňující dotazy a čekáme na odpovědi.

Aktualizace 28.1.2015 – Reakce mluvčího ministerstva vnitra Jiřího Korbela nakonec dorazila, publikujeme ji v plném rozsahu, včetně zaslaných dotazů:

Pan ministr kritizoval Českou poštu za to, že je na ní možné koupit bitcoiny. Můžete prosím vysvětlit, jak to myslel?

Ministr vnitra Milan Chovanec byl konfrontován s tvrzením, že na pobočkách České pošty lze nakupovat virtuální měnu bitcoin. Na tuto novou informaci reagoval tak, že si ji je třeba ověřit u vedení České pošty. To následně učinil.

Podle mého názoru pošta nic neprodává, jen umožňuje, aby přes ni uživatelé za nákup zaplatili – podobně jako by platili složenku např. za elektřinu. Co tedy přesně panu ministrovi vadí? A jak tedy bude postupovat?

Česká pošta bitcoiny opravdu neprodává. Pouze poskytuje možnost ve formě zprostředkovatele transakce odeslat peníze třetí straně, která klientovi peníze převede na bitcoiny. Služba spočívá v tom, že klient přichází na přepážku s dokladem, který obsahuje kód, který mu byl vygenerován na webové stránce, kde lze objednávat nákup bitcoinů. Pracovník pošty po jeho nasnímání vybere požadovanou částku stejně, jako při jakékoli jiné transakci.

Česká pošta nezkoumá obchodníka, vůči kterému chce klient platbu uplatnit, podle čárového kódu není možná jeho identifikace. Česká pošta zajišťuje pouze samotnou transakci podle požadavků klienta.

Podle ČRo pan ministr uvedl: „Protože bitcoiny bývají někdy mnohdy i platidlem při trestné činnosti a nevím, jestli je úplně vhodné, aby to státní podnik dělal.“ Můžu se v této souvislosti zeptat, zda hodlá podobně postupovat i proti české koruně, která bývá platidlem při trestné činnosti mnohonásobně častěji, než bitcoiny? Případně proti kterým dalším měnám je podle pana ministra potřeba zakročit?

Ministr vnitra ve své reakci zároveň upozornil na fakt, že dochází ke zvýšené oblibě bitcoinů v kriminálních kruzích. Tento problém, jenž je úzce spjat s fenoménem nové virtuální měny, je široce diskutován v bezpečnostních složkách řady vyspělých zemí i na mezinárodní úrovni. Ostatně i Česká republika s tím má své čerstvé zkušenosti, viz například nedávný pokus o vydírání spojený s hrozbou zavlečení eboly. Vámi uváděná paralela s českou korunou i jinými měnami v tomto směru tedy zcela nesedí.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn