Hlavní navigace

Nejistá budoucnost Mozilla Thunderbird

Daniel Dočekal

Mozilla určitým způsobem končí vývoj e-mailového klienta Mozilla Thunderbird. Alespoň tak nějak lze chápat oznámení v Thunderbird: Stability and Community Innovation. To v zásadě informuje o rozdělení Thunderbirdu na dvě větve – jednu stále v režii Mozilly, druhou v režii „komunity“. První Thunderbird ( Extended Support Release) zůstane ve stávající podobě a Mozilla bude v zásadě pouze zajišťovat potřebné bezpečnostní opravy. Druhý Thunderbird bude mít možnost dalšího vývoje a inovací, ale…

Mozilla určitým způsobem končí vývoj e-mailového klienta Mozilla Thunderbird. Alespoň tak nějak lze chápat oznámení v Thunderbird: Stability and Community Innovation. To v zásadě informuje o rozdělení Thunderbirdu na dvě větve – jednu stále v režii Mozilly, druhou v režii „komunity“. První Thunderbird ( Extended Support Release) zůstane ve stávající podobě a Mozilla bude v zásadě pouze zajišťovat potřebné bezpečnostní opravy. Druhý Thunderbird bude mít možnost dalšího vývoje a inovací, ale pouze za předpokladu, že se toho ujme „komunita“ (viz též Proposal: New Release and Governance Model).

Zvláštní rozhodnutí Mozilla odůvodňuje tím, že pokračování v inovacích Thunderbirdu „není nejlepším použitím prostředků s ohledem na cíle organizace“. Thunderbid je přitom používán zhruba dvaceti miliony lidí. Pravdou samozřejmě je, že potřeba klasických e-mailových klientů se stále zmenšuje, úměrně tomu jak lidé přecházejí na využívání webových klientů a cloudu. Ale také úměrně tomu jak nastupují mobilní telefony a tablety. 

Našli jste v článku chybu?
12. 7. 2012 19:14
volani.webnode.cz (neregistrovaný)

Víte o nějakém dobrém webmail, který můžu rozchodit na svém domácím PC a serveru (loadbalanicng) a který by uměl česky, uměl gnuPG, měl kvalitní RSS čtečku s filtrováním a fulltextem?

Vím jen o zimbře, ale je to hrozný moloch a je to jen opensource, chtěl bych svobodný software..

Nevím jak je na tom s doplňky horde (je tam RSS čtečka?)...

12. 7. 2012 19:11
volani.webnode.cz (neregistrovaný)

Snad budou dodržovat mozilla manifest: http://www.mozilla.org/about/manifesto.cs.html a nebudou integrovat uzavřené sociální sítě... Jestli jo, tak snad vznikne fork.. :)