Hlavní navigace

Nejlepší fotky z dronů, sociální média ničí web a Apple už dělá jen bety

3. 1. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: DHL
Jak snadné je hacknout PayPal, 451 Unavailable, kód Yandexu na prodej a Politwoops se vrací. Co přinesl právě končící #tyden.

Mark Zuckerberg staví svůj Internet.org (Free Basics) na roveň knihovnám a nemocnicím. Berte ale v úvahu to, že tady jde o velké prachy, protože Internet.org (což je zásadní porušování síťové neutrality) se v Indii setkává s dalšími a dalšími problémy. Mesiášský komplex je prostě zásadně nepraktický. A nekonečný hlad po penězích taky není nic moc. Viz Zuckerberg compares free internet services to public libraries and hospitals.

Mimochodem – kontroverzní Free Basics (dříve Internet.org) od Facebooku byl vypnut i v Egyptě. Po vypnutí v Indii je to druhý zásadní neúspěch. Podobných ale bude asi potřeba ještě více, aby Facebook konečně pochopil, že tak zásadní porušování síťové neutrality je nepřijatelné. Viz Facebook’s Controversial Free Basics Program Shuts Down In Egypt

Každý nový produkt či funkčnost od Applu z roku 2015 byla v zásadě beta. Říkají to v 2015: Apple's year in beta a mají v zásadě pravdu. Není už to ten Apple, který měl věci dotažené podstatně dál než do polofunkčních beta verzí.

Hossein Derakhshan si za blogování v Íránu vysloužil mnohaleté vězení. A říká, že Facebook, Instagram a Twitter zabíjejí web. Osobně si myslím, že má v zásadě pravdu. Krátkodobý a krátký obsah padá do sociálních sítí, aby zcela zanikl, čím triviálnější a hloupější je, tím větší má šanci krátkodobě vyniknout. Celé to vedlo k absurdní deformaci v médiích, kterým už nejde o zprávy, ale pouze o sdílení a líbí na sociálních sítích. Viz Iran's blogfather: Facebook, Instagram and Twitter are killing the web.

Brianu Krebsovi hackli účet u PayPalu. V 2016 Reality: Lazy Authentication Still the Norm je o tom velmi poučné čtení, hlavně z pohledu toho, jak je snadné hacknout věci, které by měly být velmi dobře chráněné. Navíc jasně ukazuje, že v PayPalu jsou, stejně jako v řadě jiných firem, prostě ignoranti. Útočníkovi totiž stačilo zavolat na podporu a přesvědčit ji, že je Brian Krebs. Jak? Obvyklým americkým způsobem, sdělením posledních čtyř číslic čísla sociálního zabezpečení (tamní obdoba rodného čísla) a posledních čtyř čísel staré platební karty.

TELEgraficky

3 miliony nových členů Amazon Prime ■ Demagogové roku 2015 ■ Intel koupil Alteru ■ Foursquare bude za polovinu ■ Na weby BBC útočí prý Anti-IS skupina New World Hacking ■ CIA používala moderní umění jako zbraň ■ Stage Pro zadarmo, jak dlouho, to je těžko říct

WEBDESIGN, INTERNET

No Country redirect, tedy www.google.com/ncr by se mělo opět vrátit. Vrátit proto, že přestalo fungovat. Je to přitom jeden z podstatných nástrojů umožňujících používat Google v podobě neovlivněné národním přesměrováním. Než se plně vrátí, lze prý použít www.google.com/ncr a poté kliknout na google.com v patičce stránky.

A Design Guide to London's Underground Stations vás přiměje k zamyšlení, jestli pražské metro má něco tak dobře udělaného, jako je tahle příručka.

Stále bobtnající weby jsou důvodem k zamyšlení, ale byly i před rokem, dvěma, třemi či pěti. Mezitím se nestalo nic, weby stále úspěšně kynou a pro pár desítek řádků textu (rozumějte pro nějakých těch pár stovek znaků) běžně stahujeme megabajty balastu. Viz docela vtipný komentář v The Website Obesity Crisis, a pokud to chcete vědět, hlavní stránka Lupa.cz znamená 89 požadavků a 966 KB. Ale počkat, to je se zapnutým adblockerem. Ve skutečnosti je to 181 požadavků a 1,6 MB.

451 Unavailable For Legal Reasons je tak trochu parodický kód (pokud netušíte, tak viz 451 stupňů Fahrenheita a Ray Bradbury). Potkat ho (ten kód) můžete, pokud budete chtít zobrazit stránku, která je například cenzurována vládou. Jako by nestačilo 403 Forbidden, byť tvůrci kódu 451 tvrdí, že by ho mělo doprovázet bližší určení toho, proč je obsah nedostupný. A třeba i viz www.451unavailable.org.

SOFTWARE

Podle The Observer’s best games of 2015 je nejlepší hrou roku 2015 prostě The Witcher 3. Tedy pokud to pořadí na konci článku má znamenat žebříček. Ale na ten zbytek, na ten se podívejte sami.

Nová zprávová aplikace od Googlu už má jít nejenom proti Facebooku, ale také proti Slacku. Zvláštní posedlost tím, že aplikace pro posílání zpráv je potřeba opatřit inteligencí. Výsledek je ten, že Messenger je aktuálně nepoužitelný, protože místo zpráv neustále tam a zpět posílá varování a informace o změnách barev, nastavení emotikonů a desítky dalších zbytečných věcí. Jak to dopadlo s Hangouts, už víme, jsou bezprizorní, nikdo neví, kam a zda vůbec přijde zpráva. Viz Report: Google Will Challenge Facebook and Slack with New AI-Assisted Messaging App, kde se dočtete, že na nové IM aplikaci Google pracuje už rok. Což vysvětluje, proč jsou Hangouts už minimálně rok na sestupu.

Raspberry Pi Foundation dostala nabídku peněz za předinstalaci malwaru. Oznamují to světu, jen je škoda, že chybí informace, kdo jim ten obchod vlastně nabízel. Viz Somebody Offered Money to Raspberry Pi Foundation for Pre-Installing Malware.

Pohled do útrob severokorejského operačního systému ukazuje, že je na tom stejně jako tamní systém politický. Red Star OS sice je založený na Fedoře, ale má uživatele plně pod kontrolou. Vlastní šifrování, nemožnost změn, označování všeho, co bylo vytvořeno. Viz Paranoid: North Korea's computer operating system mirrors its political one a North Korea's Red Star OS (Looks Like Mac OS X) Spies on its Own People.

HARDWARE

Nejlepší fotky z dronů. Viz Best Drone Pictures 2015.

Přes devět tisíc domácností v Británii se kouká na černobílé televize. Viz More than 9,000 UK households say they still watch black-and-white TV, kde se dočtete zajímavou věc, že za ČB televizi se tam platí 49 liber ročně, ale za barevnou 145,50 liber ročně. Kolik domácností asi žádné televize nemá a ani jim nechybí?

MARKETING A KOMUNIKACE

Jirka Král: YouTube mi vydělá desítky tisíc měsíčně na DVTV je povídání Martina VeselovskéhoJirkou Králem. A je fajn, že to není obvyklá masírka o idealistickém světě vydělávání záplavy peněz na YouTube.

Infografika v How to Market to Goldfish: What Decreasing Attention Spans Mean for Marketers upozorňuje na to, že marketéři mají stále méně času na to, aby zaujali potenciálního zákazníka. Dnes na to prý mají už jen 8,25 sekundy. A bude hůř.

Louis Vuitton v poslední sérii inzerátů sází na Lightning, postavu z Final Fantasy. Viz Louis Vuitton gains +10 charisma by enlisting Final Fantasy’s Lightning, a pokud se budete divit, proč je to video z YouTube podivné, tak to je proto, že LV to pustil do světa na Instagramu.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Nepřekvapuje: v NSA věděli o díře v routerech Juniper. Ale nechali si to pro sebe. Viz NSA knew about Juniper backdoors and kept quiet about them a plyne to z dokumentů zveřejněných Snowdenem. V NSA o díře věděli už někdy od roku 2011 a britské GCHQ ji mohlo využívat. Navíc je možné, že věděli ještě o dalších dírách.

Sociální inženýrství je velmi mocný nástroj. V Social Engineering from Kevin Mitnick se můžete podívat, jak to fungovalo, když Kevin Mitnick (a neříkejte, že tohle jméno neznáte) právě tímto přístupem zjišťoval a získával nezjistitelné.

Zdrojové kódy Yandexu byly na prodej za 40 tisíc dolarů. Prodávajícím byl Dmitry Korobov, (bývalý) zaměstnanec Yandexu a nenechte se mýlit, Yandex je ruský vyhledávač a není to žádný bezvýznamný drobeček. Korobov prodejem na černém trhu chtěl financovat vlastní startup. Hloupý nápad. Teď má podmínku na dva roky. Viz Отдам код в хорошие руки.

Případ Paul Ceglia vs. Facebook stále není u konce. Soud zamítl žalobu Facebooku proti jeho právníkům. Ceglia tvrdí, že mu patří 50 % Facebooku (původně dokonce 84 %), ale dokumenty, na kterých tvrzení staví, byly shledány jako padělané a Ceglia obviněn z kriminálních činů. Před květnovým soudním stáním byl na kauci puštěn z vězení, ale v březnu odstranil sledovací náramek a zmizel (včetně jeho ženy a dvou dětí). V květnu pak soud zpochybnil to, že dokumenty jsou falešné. Prostě takový těžko uvěřitelný právní zmatek. Viz Facebook lawsuit against fugitive's lawyers is thrown out.

Microsoft uživatele upozorní, pokud jim nějaká cizí mocnost bude hackovat účty. Viz Microsoft will Inform You If Government is Spying on You, kde si navíc přečtete něco o tom, jak Microsoft nechal Čínu v klidu hackovat e-mailové schránky představitelů Tibetu a Ujgurů. A také to, že Velká Británie z něčeho takového vůbec nemá radost a chce z toho udělat kriminální čin. Ne z hackování jejich tajnou službou, ale z toho, že vám někdo řekne, že vás hackuje.

Ashley Madison má prý 4 miliony nových uživatelů. Což je na jednu stranu ukázka toho, jak lidé dokáží být naivní a hloupí (viz Kompletní data ze seznamky Ashley Madison jsou na internetu), ale také možná toho, že prostě stále dobře fungují automaticky generované účty, které mají za cíl lapat hlupáky z mužské části populace. Viz Ashley Madison’s 4 million new users aren’t evidence of a turnaround.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Kde si opatřit #bestnine2015 aneb devět nejoblíbenějších fotek z vašeho Instagramu? Stačí zajít na 2015bestnine.com a zadat název vašeho účtu, chvíli počkat a pak budete mít hotovou sestavu. V mém případě 8 187 srdíček na 939 příspěvcích. A je na tom mém dobře vidět, co udělá jedno #kote.

Politwoops se vrací. Poté, co nesmírně užitečnou službu Twitter zlikvidoval, jí prý umožní návrat. Říká to Holding public officials accountable with Twitter and Politwoops a vypadá to na konec absurdního strkání hlavy do písku na straně Twitteru. Pokud politik něco prohlásí, tak je to něco jiného, než soukromé příspěvky kohosi na soukromých účtech na sociálních sítích.

Twitter zablokoval účet Iyada El-Baghdadi, aktivisty z Arabského jara. Mysleli si, že jde o šéfa ISIS. The Verge k tomu říká, že Twitter sucks at fighting ISIS a označuje to za ukázku stupidity neviděnou od doby, co si CNN spletlo vlajku s vibrátory s vlajkou ISIS. Celé to ale paradoxně začalo v The New York Post, kde El-Baghdadi označili za šéfa ISIS v článku o NFL. Když to tak prvního ledna čtete, tak máte pocit, že jde o aprílový vtip. Ale asi nejde.

Vyfoťte psa s šunkou na hlavě, napište, že zachránil rodinu a je popálený, a sociální sítě se zblázní. Přes 120 tisíc sdílení, stovky komentářů, skoro 70 tisíc Líbí. Viz This Guy Tricked A Bunch Of People On Facebook Into Sharing A Photo Of A Dog With Ham On Its Face.

MOBILNÍ APLIKACE

Dvanáct nejlepších aplikací roku 2015 pro Android podle Mashable. Viz The 12 best Android apps of 2015. A když už v tom budete, zkuste i jejich tipy pro iPhone a pro iPad.

Silvestrovská volání a SMS už nefrčí, ale data, po těch je o Silvestru velká poptávka. Viz Silvestr 2015 v síti T-Mobile (tisková zpráva) a neúprosná čísla. 5,2% pokles v hovorech, pouze mírný růst SMS a 137 % růst dat (1269 % v LTE).

STARTUPY A EKONOMIKA

99 stránek důvodů, proč by Yahoo mělo vyhodit Marissu Mayer. Autorem je jeden z akcionářů. Viz Here's a 99-page shareholder presentation on why Yahoo needs to fire Marissa Mayer, kde je i oněch 99 stránek. Rozhodně zajímavé čtení. Zda ale vyhození Marissy Mayer něco vyřeší, se z toho zjistit nedá.

Apple zaplatí 318 milionů eur, aby urovnal kauzu kolem kreativity s daněmi v Itálii. Viz Apple ‚to pay €318m‘ to settle Italy tax fraud case a listopadové Italy investigates Apple for alleged tax fraud: sources. Tam zjistíte, že se Apple v Itálii měl pokusit schovat 1 miliardu eur před zdaněním (v roce 2010 a 2011). Ve hře jsou obvyklá daňová kouzla, v tomto případě tok přes Apple Sales International v Irsku.

Sidecar končí k 31. prosinci 2015. Oznámil to šéf společnosti v So long Sidecar and thanks a dost podstatné tady je, že Sidecar byl soupeřem pro Uber i Lyft. Podrobnosti a komentář viz Sidecar, once an Uber and Lyft competitor, is shutting down on December 31.

Spotify čelí žalobě o 150 milionů dolarů za nezaplacené poplatky autorům. Zajímavé na tom je, že první žalující, muzikant David Lowery, tvrdí, že Spotify vědomě šíří hudbu bez platné licence. A za několik jeho skladeb chce právě výše zmíněnou částku. Viz Spotify Hit With $150 Million Class Action Over Unpaid Royalties.

INFOGRAFIKA

Ve vaší klávesnici se daří zvířátkům. Nevěříte? Zkuste ji někdy vyklepat a pak si pořádně prohlédnout, co všechno v ní bylo. Smetí, zbytky kůže, nehtů, mikrobi, bakterie. Dokonce se říká, že klávesnice je špinavější než záchodové prkénko. Viz This Graphic Shows How Nasty Your Keyboard Can Get (and How to Clean It).

FIVE RULES FOR CONTENT MARKETERS IN 2016 vzniklo na základě výzkumu Adobe/Edelman mezi lidmi, kteří konzumují obsah. Vyšlo jim hlavně to, že je potřeba myslet na více obrazovek. Velmi dbát na délku v kombinaci s kvalitou. Nezapomínat na humor. Budovat důvěru. A poslední, páté pravidlo by se dalo ve skutečnosti převést na: pracujte s daty.

Content tip EARLY

E-KNIHY

Čtení (a učení se) z papíru má oproti elektronickému čtení řadu výhod. V The Reading Brain in the Digital Age: The Science of Paper versus Screens se tématu věnují z pohledu výzkumu na toto téma. To nejpodstatnější? Čtení z displeje (a jedno jestli LCD či e-ink) nevyvolává totožné reakce mozku, jako když čteme z papíru. Méně se toho naučíte, méně si toho zapamatujete a více to unavuje. Ale je to delší (a dobré) čtení, tak neváhejte a čtěte.

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).