Hlavní navigace

Nejslavnější dětskou hvězdu Shirley Templeovou připomene mimořádně ČT art

Lukáš Polák

Templeová se do roku 1940, tedy do doby, kdy ji bylo pouhých 12 let, objevila ve více než 40 filmech. V poměrně raném věku s herectvím skončila, a později se z ní stala diplomatka.

Doba čtení: 1 minuta

Česká televize se rozhodla, že ve svém vysílání, konkrétně na programu ČT art, mimořádně připomene od 21:35 dokumentem Shirley – Americký miláček Shirley Templeovou, která je považována za nejslavnější dětskou hollywoodskou hvězdu všech dob. Templeová se narodila 23. dubna 1928 a zemřela 10. února letošního roku. Veřejnoprávní médium chce tedy uctít její památku. Herečka zemřela před několika dny v nedožitých 86 letech. Templeová se proslavila především během takzvané Velké hospodářské krize a za svůj výkon ve snímku „On a Good Ship Lollipop“ dokonce získala zvláštní cenu Filmové akademie.

Shirley Templeová se k hraní dostala poprvé již ve svých třech letech, kdy se objevila ve filmu „Baby Burlesques“ a její rodina tehdy podepsala smlouvu se studiem Educational Pictures. Vzhledem k tomu, že Templeová byla velmi nadaná, už ve třech a půl letech ji matka přihlásila do taneční školy. Herečka se pak objevila i v řadě dalších rolí, například snímcích Carolina, Little Miss Marker nebo Bright Eyes. Do roku 1940 se objevila v celkem 43 filmech. Jak se stávala starší u diváků ale ztrácela oblibu a začala hrát méně a méně. Poslední snímek, ve kterém se objevila, byl z roku 1949 a jmenoval se Adventures in Baltimore. Tehdy ji bylo teprve 21 let. Později se stala diplomatkou a působila i v Praze.

Našli jste v článku chybu?