Hlavní navigace

Největší televizní novinky na veletrhu CES 2015 v Las Vegas, aneb co se na nás chystá?

9. 1. 2015
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Výrobci televizorů tradičně odhalují svoje novinky pro začínající rok na celosvětovém veletrhu elektroniky v Las Vegas. Co k nám dorazí v průběhu jara až podzimu?

Už příští měsíc by se měly v České republice objevit první televizní vlaštovky prezentované na právě probíhajícím veletrhu CES 2015 v Las Vegas. U řady z nich dosud nejsou známé ceny pro koncové zákazníky, rozhodně je ale na co se těšit. Svět televizní zábavy se zase posune o krok dál, řada výrobců integruje do svých přijímačů operační systém Android TV a spolu s ním se divákům otevře svět aplikací videoslužeb na internetu, které budou plně konkurovat zavedeným lineárním televizním kanálům. Nové technologie umožní sledovat VOD služby i internetové streamy až ve 4K rozlišení, ale otázkou zůstává, v jakém procentu domácností to utáhne tamní žalostně pomalé připojení k internetu… Ale pojďme k těm největším televizním novinkám trochu podrobněji.

Nejtenčí Ultra HD televizor na světě

Bezesporu nejtenčím televizorem s rozlišením 4K na světě se může pyšnit společnost Sony. Její letošní model Bravia X90C je v nejtenčím místě široký pouhých 4,9 mm! Výrobce předpokládá, že tak tenký přijímač si budou chtít zákazníci přidělat na stěnu a nabízí k němu inovativní držák, díky kterému televizor prakticky splývá se stěnou a nijak výrazně z ní nevystupuje. X90C se ale může pochlubit i jedinečným plovoucím Floating Stylem a pracuje s novým procesorem 4K Processor X1, který umocňuje jas, barvu i kontrast obrazu v Ultra HD rozlišení. Samozřejmostí je operační systém Android TV a funkce One-Flick Entertainment, která umožňuje skrze dálkové ovládání „listovat“ na televizní obrazovce jako na displeji chytrého telefonu nebo tabletu. Na českém trhu se tento televizor objeví již v únoru, Sony ale zatím nezveřejnila jeho cenu pro koncové zákazníky.


Foto: Sony

Sony deklaruje, že její nejnovější Ultra HD televizor je tenčí než leckterý mobil

První prototyp 4K Blu-ray přehrávače

Panasonic na letošním veletrhu CES 2015 představil první prototyp 4K Blu-ray přehrávače na světě. Umožňuje přehrávat disky s obsahem v Ultra HD rozlišení a s posíleným dynamickým rozsahem (HDR). Přístroj dokáže přehrát záznam v rozlišení 4K frekvencí 60p v desetibitovém provedení. Díky funkci HDR stoupl maximální jas obrazu z předchozí hodnoty 100 nit na 1000 až 10 000 nit. Další přednostní prototypu je široké rozpětí barev ve standardu BT.2020 a kompresní technologie HEVC, jež umožňuje přehrávání blu-ray disků frekvencí 100 Mb/s. Stále však jde o prototyp, který se nedostane do volného prodeje a Panasonic upozorňuje, že sdružení Blu-ray Disc Association v současné době pracuje na vývoji nových standardů, takže specifikace u konečné verze přehrávače se mohou změnit.

Prohnuté televizory SUHD upscalují do Ultra HD

Největší výrobce televizorů na světě, společnost Samsung, pokračuje v trendu prohnutých obrazovek a vylepšila řadu televizorů SUHD funkci upscalingu obrazu do rozlišení Ultra HD. Umožňují jim to patentované ekologické nanokrystalové technologie a inteligentní SUHD engin, který napomáhá výraznému zlepšení obrazové kvality. Nanokrystaly přenáší různé barvy světla v závislosti na jejich velikosti, což vede k produkci nejčistších barev s největší světelnou účinností, která je nyní dostupná na trhu. Samsung deklaruje, že by jeho televizory řady SUHD měly poskytovat až 64krát více barev než běžné televizní přijímače. Navíc využívají operační systém Tizen, který je otevřen vývojářům na celém světě. Zároveň Samsung představil dohodu s hollywoodským studiem 20th Century Fox, která mu otevřela cestu k nabídce největšího počtu filmů v Ultra HD rozlišení pro placené VOD služby na jeho Ultra HD televizorech.

KL22_nominace


Foto: Samsung

Nejlepší upscaling obsahu do 4K rozlišení slibuje u svých nových televizorů řady SUHD společnost Samsung

Android TV téměř ve všech televizorech Philips

Posun v zavádění operačního systému Android TV ohlásila společnost TP Vision, výrobce televizorů Philips. Té se loni jako první podařilo nabídnout Adroid TV ve vybraných modelech televizorů v Evropě a Latinské Americe. Letos slibuje aktualizovaný systém Android Lollipop, který přinese specializované androidí aplikace na velkou obrazovku. S jedním vývojářským balíčkem (SDK) určeným pro všechny platformy se vývojářům nabízí možnost přístupu k televizní zkušenosti. TP Vision láká na kombinaci přístupu ke Google Play a službám Philips Smart TV. Zároveň ale upozorňuje, že integrace Android TV nebude určena pro všechny zákazníky na všech trzích. Vylepšené uživatelské rozhraní má umožnit lepší využití nového Android TV launcheru.


Foto: TP Vision

Televizory Philips přicházejí už s druhou generací operačního systému Android TV

Changhong také zakřivuje Ultra HD televizory

Čínský výrobce televizorů Changhong, který má velkou výrobní halu v České republice, na veletrhu CES doháněl světoznámé značky svými Ultra HD televizory. V tuzemsku je tato firma známá velmi příznivými cenami televizních přijímačů, když loni na podzim začala nabízet jako první Ultra HD televizory za cenu pod 20 tisíc korun. V Las Vegas představila zakřivené televizní obrazovky u přijímačů o rozlišení 4K, což byla dosud doména zejména Samsungu. S žádnou vyloženě vlastní novinkou ale Changhong nepřišel, spíše srovnával krok se známějšími společnostmi. Na rozdíl od nich měl výrazně větší výstavní prostor, nic vyloženě převratného ale neukázal. Třeba zakřivené obrazovky prezentoval už na loňském veletrhu IFA 2014 v Berlíně.

Další zprávy z veletrhu CES 2015 na DigiZone.cz

Přečtěte si i další podrobné zprávy o technologických novinkách, které se objevily na mezinárodním veletrhu chytré elektroniky CES 2015 v Las Vegas:

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.