Hlavní navigace

Nejvyšší Čech na Internetu

Jan Handl

Člověk, který kvůli svému hendikepu (nadměrná výška je zcela jistě hendikep) má problémy s běžným životem i se zdravím, se občas objeví na Internetu zejména v bulvárních médiích jako kuriozita. Nyní mu Internet pomáhá k získání peněz na pořízení elektrického vozíku, bez kterého se neobejde.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Pan Tomáš Pustina je nejvyšším Čechem, měří neuvěřitelných 226 centimetrů. Stejně tak jako světovým Internetem hýbou osudy nejmenšího člověka světa (ten měří 51 cm a je z Nepálu), i my na našem lokálním písečku máme svoji „hvězdu“. Píší o ní České noviny a hlavně bulvár, například Blesk, Šíp a AHA. Posledně jmenovaný list v novějším příspěvku upozorňuje na problémy, kterými pan Tomáš Pustina trpí, a zveřejňuje i číslo účtu, na který je možné poslat peníze na elektrický vozík, bez kterého se nejvyšší Čech neobejde (v článku jsou uvedeny i důvody, proč na vozík shání peníze právě prostřednictvím sbírky, pozn. edit.).

Tomáš Pustina má i svůj oficiální web, na kterém je několik fotek a také zmíněné číslo účtu, na který je možné posílat příspěvky. Další informace bohužel chybějí, ovšem díky číslu rozhodnutí je možné najít dokument na webu Kraje Vysočina (pan Pustina totiž bydlí v Rozkoši u Humpolce), informující detailněji o sbírce. Podle informací Respektu zatím vybrané peníze stačí na vozík, ostatní prostředky budou využity na pořízení bezbariérového bydlení.

Oproti například tištěným médiím vidím roli Internetu v získávání prostředků na tento účel jako poněkud šikovnější. Pokud se totiž internetový uživatel rozhodne, že chce přispět, může ihned odeslat peníze pomocí internetového bankovnictví. Nemluvě o tom, že se jistě najdou internetoví uživatelé, kteří rozpošlou link s informacemi o sbírce známým, takže se o ní virálně dozvědí další a další…

Na Internetu se můžeme dozvědět o spoustě podobných sbírek. Ať už jde o aktivity velkých organizací, které vyberou miliony korun na pomoc obětem živelných katastrof, nebo o aktivity jednotlivců, kteří potřebují peníze na invalidní vozík. Velkým sbírkám můžeme s klidem důvěřovat, ale určitě není dobré poslat bez podrobného pátrání peníze na účet, který je zveřejněn na ne moc důvěryhodné internetové stránce. Výtečníci, kteří si vymyslí jímavý příběh a pokoušejí se pomocí jeho zveřejnění na Internetu získat podvodně peníze, totiž existují. A není jich málo.

Content 2017 - tip Footshop

Najde se dost uživatelů Internetu, kteří obsahu obecně příliš nedůvěřují. Ti těžko pošlou peníze na účet byť renomované nadaci, když se o sbírce dozvědí na Internetu. Jednotlivec, shánějící takto peníze, u nich nemá sebemenší šanci. Zajímavou cestou získávání příspěvků na charitu je projekt Dárcovská SMS. Ten funguje na principu prémiových, tedy placených textových zpráv. V seznamu účastníků projektu najdeme většinu známých nadací, ovšem nefigurují tam jednotlivci. Ti se do projektu zapojit nemohou, jejich šancí je oslovit některou z neziskových organizací a požádat o spolupráci.

„Amatérsky“ vedené sbírky na Internetu jsou jednoznačně méně úspěšné než sbírky podporované populárními neziskovými organizacemi. Velcí hráči na trhu charity využívají svých sil k masivním kampaním, které jednotlivci nezaplatí. Postupovat jako solitér znamená spoléhat na pomoc známých a kamarádů, kteří umístí na své weby odkazy a upoutávky. Bez zájmu médií nejrůznějšího typu a zaměření by se asi ani pan Tomáš Pustina neobešel.

Našli jste v článku chybu?
12. 1. 2008 21:11
mewe (neregistrovaný)
Ne, to je daň za to, že si dnes internet může dovolit skutečně každý, aniž by ho potřeboval. Takový duševní exkrement pak bloudí netem a nevěda coby, debiluje autory náhodně nalezených článků. Sklízíme ovoce "Internetu 99". Jak rád bych dnes platil zase 3500 msíčně za telefon, pokud by to znamenalo internet bez podobných kriplíků!
12. 1. 2008 17:51
Radek (neregistrovaný)
Někdy už člověk musí žasnout... To je asi daň za anonymitu.