Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Nemáte šachový implantát? od phanatic - Možná by bylo dobré si uvědomit, že soutěžit...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 7. 2005 0:07

  phanatic (neregistrovaný)
  Možná by bylo dobré si uvědomit, že soutěžit s počítačem v šachu je asi totéž, jako soutěžit s kalkulačkou v odmocňování nebo s lokomotivou v přetlačování. Ve všech případech stroj vítězí hrubou silou. S myšlením ani inteligencí to nemá co dělat.
 • 10. 7. 2005 23:37

  Tom Tobula (neregistrovaný)
  Jestliže je "hrubá síla" stroje v určité aplikaci dokonce úspěšnější než na ni trénovaný a specializovaný člověk (dokonce vybraný talent), tak to pro onu aplikaci A PRO APLIKACE PODOBNÉ, rozhodně význam má!

  A těch šachům podobných aplikací je docela hodně, řekl bych.
 • 11. 7. 2005 16:55

  R.ealista (neregistrovaný)
  Šachy jsou hra, která tu je skoro dva tisíce let. Za tu dobu ji zdokonalovaly stamiliony lidí, vyvíjela se zahájení, střední hra, koncovky, šachové principy apod. To co tolik lidí zdokonalovalo skoro dva tisíce let se dalších mnoho let se pak nacpalo do hloupého počítače, který to využívá. Ten má naprogramované desetitisíce variant v zahájeních, která museli nalézt lidé. Pokud vím, Adams tam neměl k dispozici příruční knihovnu a databázi všech dostupných šachových poznatků. O spotřebě energie apod. už tu řeč byla. Stačil by člověk se 64 mozky a Hydra by dostala náklep jak malé děcko. Ostatně stačí vypnout proud a počítač je out. Nebo nepatrná změna pravidel a můžete začít Hydru programovat znovu od začátku.
 • 13. 7. 2005 18:08

  smal (neregistrovaný)
  Jen 2 reakce, a berte me prosim s humorem:

  1. "Ostatně stačí vypnout proud a počítač je out."
  A co treba "Ostatne staci vypnout jidlo/vodu/kyslik a clovek je out"

  2. "Nebo nepatrná změna pravidel a můžete začít Hydru programovat znovu od začátku."
  No ale pockejte az se budou pocitace samy ucit, to si pak pri zmene pravidel vyvinou nove algoritmy samy. Pripadne si samy vytvori vlastni databaze her

  :-)
 • 14. 7. 2005 10:02

  R.ealista (neregistrovaný)
  1) Člověk vydrží bez jídla něco okolo 5 měsíců. PC bez proudu klekne okamžitě. A byť by byl počítač sebelepší, nikdy nepocítí emoce, nebude mít intuici, emptatii apod.
  Je to kus šrotu, který je bez dobrého SW vytvořeného člověkem jen kupa železa. A všechno co počítač zná je jen zpracovávání nul a jedniček podle algoritmů, které mu naprogramoval člověk.

  2) Ty jsi asi velký optimista, co?
  Lidé už si od začátku 20. století (to je to minulé) a nejvíce v době 50.-60.let živě představovali, že už tak v roce 1980 nebude díky vyspělovsti vědy hlad, chudoba ani války a lidé se budou prohánět napříč vesmírem asi jako se dnes jezdí taxíkem po městě. Stejně tak si mysleli, že se počítače budou umět samy učit.
  Skutečnost je však taková, že se počítače dodneška vůbec učit neumějí (učení je něco jiného než uložení šachové varianty do databáze a její analýza programem), což je zatím vrchol. Existují sice i speciální počítačové systémy schopné částečného rozhodování, ale o umělé inteligenci či schopnosti učit se nemůže být ani řeči. Počítač si totiž nikdy nedokáže spojit "logicky nesouvisející" věci, zvlášť když je nemá v programu.

  3) před pár lety v USA největší expert na umělou inteligenci a kybernetiku vedl projekt, kdy chtěl simulovat myšlení. Stálo to miliony dolarů, pospojovali stovky počítačů, dřeli na tom roky a výsledek tohoto projektu = 0.
  Autoři konstatovali, že počítače prostě myslet nechtějí a nemají jak.

  4) lidé jsou zblbí fantasmagorickými filmy o umělé inteligenci, ale spíš připomínají malé děti snící o létajících kobercích a prstenu princezny Arabely

  5) i kdyby počítače dosáhly schopnosti se částečně něco "učit", stejně nebudou schopné zhodnotit, jestli je výsledek správný. Na základě jednoho špatného zhodnocení by se pak vytvořila řetězová reakce, která by způsobila totální selhání.

  6) je zbytečné mluvit o umělé inteligenci v době, kdy už přes deset let lidstvo používá Windows - neustále padající a vždy plné chyb ve všech verzích a není schopné ničeho lepšího. Za dalších deset let se tu třeba sejdeme, budeme mít mnohem lepší PC, ale stejně pojedeme na Windows 2015 a budeme na ně nadávat stejně jako dnes.
 • 14. 7. 2005 14:11

  Pizi (neregistrovaný)
  Stejne jako snilkove, existuji v historii jini lide, kterym se dnes smejeme. Rikali si realiste a radi pouzivali slovo nikdy. :-)
 • 19. 7. 2005 10:56

  R.ealista (neregistrovaný)
  A co jako ?