Hlavní navigace

Němci představili dvě důležitá loga pro digitalizaci, inspirovat bychom se mohli i my

15. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jedno z log souvisí s blížícím se startem DVB-T2 televize v Německu, druhé je pak aktualizovanou podobou stávajícího identifikátoru pro DAB rozhlas.

Hned dvě nová loga mající přímou souvislost s digitálním vysíláním byla v průběhu minulého týdne představena v Německu. Zároveň jde o vstřícný krok i směrem k samotným prodejcům, kteří leckdy nevědí, co nabízejí, a zákazníkům mohou prodat produkt, který jim může být za několik let k ničemu. Typický je v tomto směru aktuálně prodej DVB-T2 televizorů pouze s kódováním H.264/AVC a nikoliv H.265/HEVC. Pokud by se do budoucna toto označení použilo v určité obměně i v České republice, zákazníci řetězců s elektronikou by byli bezpochyby jedině rádi a věděli by, že daný produkt je investicí do budoucna.

K TÉMATU: Němci zveřejnili první detaily o DVB-T2, část nabídky zůstane nekódovaná

První logo nese označení „DVB-T2 HD“. Jak již název napovídá, budou jim označovány ty produkty, které u našich západních sousedů umožní v budoucnu sledování televize ve standardu DVB-T2/HEVC. Právě pro kódování signálu H.265 a kryptovací systém Irdeto se rozhodl po dohodě s provozovateli vysílání telekomunikační operátor Media Broadcast. Komerční provoz DVB-T2 televize má začít v Německu v roce 2017, nekódované vysílání by však mělo být k dispozici již o rok dříve, a to se začátkem evropského fotbalového šampionátu. Za iniciativou stojí komerční i veřejnoprávní vysílatelé a má už vlastní web na adrese http://www.dvb-t2hd.de/.

ebf - tip do článku - debata

Toto logo budou obsahovat i produkty, které do budoucna umožní sledování digitální terestrické televize v Německu
Autor: dvb-t2hd.de

Toto logo budou obsahovat i produkty, které do budoucna umožní sledování digitální terestrické televize v Německu

ČTĚTE TAKÉ: Placená pozemní televize DVB-T2 bude v Německu kódována systémem Irdeto

Mimo digitální televize, ovšem na digitální distribuci, je druhé novinkové logo, které je úpravou jednoho ze stávajících identifikátorů DAB technologie. Sdružení vysílatelů a subjektů zastřešující platformu Digitalradio doplnilo její logo o symbol „DAB+“. Jde o poměrně jasný vzkaz veřejnosti, že v Německu se do budoucna s touto technologií počítá. Rozdíl mezi DAB a DAB+ lze velmi zjednodušeně u digitálního rozhlasu přirovnat k rozdílu mezi DVB-T a DVB-T2. Změna loga dává zároveň i informaci výrobcům o nutnosti zásobit trh DAB+ přijímači. Hlavními iniciátory aktivity jsou ARD, Deutschlandradio a již zmiňovaný operátor Media Broadcast.

Logo Digitalradio DAB+
Autor: Digitalradio.de

Logo Digitalradio DAB+

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).