Hlavní navigace

Německá ARD si nadělila zpravodajské studio za více než půl miliardy, podívejte se

22. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

UVNITŘ FOTOGALERIE – Vysílací prostory využívá také zpravodajský kanál Tagesschau 24, který mohou ve standardní i vysoké kvalitě obrazu sledovat na satelitu Astra i čeští diváci.

Rekonstrukci svého zpravodajského studia pojala ve velkém stylu německá veřejnoprávní televize ARD. Investovala do něj přesně 23,8 milionu euro, tedy v přepočtu více než půl miliardy korun, přesně 653 milionů korun. Proměna, kterou tak nedávno provedla její česká kolegyně u hlavní relace Události, se tak dá s nadsázkou označit jako plivnutí do vody. Je však nutné upozornit, že obě veřejnoprávní média fungují s naprosto odlišnými rozpočty. ARD využije nové studio pro svou zpravodajskou relaci Tagesschau. Poprvé ho mohli zájemci vidět o uplynulém prodlouženém velikonočním víkendu, v sobotu 19. dubna.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Nekódovaný hudební kanál iM1 známý ze satelitu Astra čekají změny

Kromě úpravy grafiky a interiéru je nepřehlédnutelným prvkem 17,5 metrů dlouhá zobrazovací stěna umístěna za sedadly s moderátory. Promítat se na ni mohou například panoramatické snímky, fotografie, videa nebo doplňkové informace. Nové studio se rozkládá na ploše 320 metrů čtverečních a je umístěno v budově ARD v Hamburku. Obnovena také byla až 15 let stará, dosluhující vysílací technika včetně kamer a světelného parku. Nově se tak zpravodajství veřejnoprávního média vyrábí ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Do částky půl miliardy je započteno i školení zaměstnanců a údržba studia po následující roky.

ICTZ23

ČTĚTE TAKÉ: Doku a reality kanál TLC od Discovery spouští na satelitu Astra nekódované vysílání

Přechod zpravodajského studia do HD kvality je důležitou zprávou i pro tematický kanál Tagesschau 24, který mohou ve vysokém rozlišení sledovat bez problémů diváci v České republice a na Slovensku ze satelitu Astra, pozice 19,2 stupně východně, kde je dostupný v nekódované podobě. Veškeré studiové vstupy tohoto programu jsou nově dostupné v nativním HD formátu. Rekonstrukce začala už na přelomu let 2012 a 2013, ale neprobíhala podle plánu. Problémy se například vyskytly při zobrazení grafiku a určitém úhlu pohledu kamer. Do vzduchu jsme chtěli jít s novým studiem až tehdy, když budeme mít jistotu, že vše funguje naprosto bez problémů, uvedl první šéfredaktor ARD-aktuell Kai Gniffke.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.