Hlavní navigace

Německá televize plánuje spuštění dalších nekódovaných stanic v HD

9. 2. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
9. 2. 2011

Televizní diváci, kteří přijímají programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) ze satelitu, mohou zajásat. Německá veřejnoprávní televize ARD ústy svojí šéfky Moniky Piel včera v Kolíně nad Rýnem oznámila, že se chystá ke spuštění některé ze svých regionálních stanic v HD kvalitě, stejný krok čeká i celoplošnou televizi Phoenix. Tato operace by měla proběhnout v příštím roce. ARD i ZDF odmítají kódování, programy tedy budou vysílat prostřednictvím družice volně.

K TÉMATU: Nekódovaný kanál Phoenix plánuje na rok 2012 formát HDTV

Tento krok čeká nejprve regionální programy WDR Fernsehen, SWR Fernsehen, BR Fernsehen a NDR Fernsehen. Datum spuštění stanic závisí ještě na rozvržení nákladů. Piel dále uvedla, že pro veřejnoprávní médium není nyní prioritou vysílání ve 3D, ale právě HD rozlišení. Technický ředitel Herbert Tillmann dodal, že program, kterým je BR Fernsehen, by se měl přechodu dočkat někdy na přelomu let 2013 a 2014. Nejžhavějšími kandidáty tak prozatím zůstávají WDR, SWR a NDR.

ICTZ23

Z ARCHIVU: IFA: Konec analogu na satelitu se blíží, upozorňují německé stanice

Tillmann dále konstatoval, že vhodná doba pro přechod dalších stanic německé veřejnoprávní televize do HDTV nastala právě teď. ARD i ZDF už mají dostatek pořadů v HDTV. V současné době je důležité určit, které programy budou do HD převedeny, dodal Tillmann. Médium do tohoto kroku tlačí také technologický vývoj v posledních dvou až třech letech. Když veřejnoprávní televize ARD v HD rozlišení startovala, obsahu v odpovídající kvalitě bylo ve vysílání pouze okolo 20 %. Do budoucna se počítá s kompletním přechodem do HD.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.