Hlavní navigace

Německé kabelovky se poohlížejí po novém Common Interface

16. 8. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
16. 8. 2007

Univerzální rozšiřující rozhraní, Common Interface, se v příštím roce dočká druhé verze a německá asociace kabelových televizí Deutsche Kabelverband zvažuje její využití. DVB Project jako sdružení připravující standardy pro digitální vysílání vypustí v roce 2008 do světa „dvojku“ Common Interface, tedy rozhraní, které umožňuje do set-top-boxů a digitálních televizorů vkládat nejrůznější rozšiřující moduly – především pro dekódující karty placeného vysílání na všech televizních platformách.

ebf - tip do článku - debata

Technologie Common Interface 2 má nabídnout oproti první verzi více bezpečí, a to kabelové společnosti v Německu láká. Problematické bude ale přesvědčit k přechodu na nový standard společnosti, které stojí za šifrovacími systémy. Firma NDS se podle serveru BroadbandTVNew­s.com už vyjádřila v tom smyslu, že nedovolí, aby její kódování rozluštily jiné digitální přijímače, než ty, které budou mít příslušné obvody v sobě už zabudované. V takovém případě přitom ale není žádný Common Interface, ať už první nebo druhý, potřeba.

Kouzlo univerzálního rozhraní spočívá v tom, že do každého jím opatřeného set-top-boxu dovolí divákovi vložit modul luštící šifrovací standard, jaký jenom s ohledem na svého poskytovatele placené digitální televize potřebuje. V Česku jsou, alespoň pro satelitní diváky, nejužitečnější moduly od firmy CryptoWorks, jejíž technologií je kódované vysílání satelitních platformem CS Link a UPC Direct. Třetí tuzemský satelitní operátor, Digi TV, používá pro kódování systém Nagravision.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).