Hlavní navigace

Německý antimonopolní úřad vyšetřuje Amazon kvůli cenovému diktátu

20. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po skandálu se špiclováním zaměstnanců, čelí Amazon v Německu obvinění, že si zavazuje obchodníky, aby neprodávali identické zboží jinde levněji než na Marketplace.

Americká firma Amazon čelí v Německu v krátké době již druhému velkému problému. Minulý týden vyšlo najevo, že sezónní pracovníci, kteří Amazonu pomáhali zvládnout předvánoční horečku, byli pod neustálým dohledem bezpečnostní agentury, jejíž zaměstnanci je zastrašovali a šikanovali.  

Nyní se dostal Amazon do hledáčku německých úřadů kvůli podmínkám, které vyžaduje od obchodníků, aby mohli své zboží nabízet na Amazon Marketplace. Podle spolkového antimonopolního úřadu podmínky, které musejí obchodníci odsouhlasit, porušují německé zákony.

Vyšlo totiž najevo, že obchodníci, kteří chtějí prodávat své zboží prostřednictvím Marketplace se musí zavázat, že nebudou nikde jinde na Internetu nabízet identické zboží levněji než právě na Amazonu. Podle šéfa úřadu ale Amazon tímto požadavkem nepřiměřeně zasahuje do konkurenčního boje.

MMF24

Antimonopolní úřad zahájil prověřování a hodlá postupně kontaktovat téměř 2,5 tisíce německých obchodníků, kteří na Amazonu prodávají, aby zjistil, zda firma vyžaduje garanci nejnižší ceny plošně. V případě, že úřad pochybení prokáže, bude muset Amazon problematické ustanovení ze smluv s obchodníky vyškrtnout a zřejmě se nevyhne ani pokutě.

Zdroj: AP

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).