Hlavní navigace

Německý T-Mobile si nechal odcizit data o 17 milionech klientů

6. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Telekomunikační gigant Deutsche Telekom resp. jím vlastněný německý mobilní operátor T-Mobile opět čelí skandálu s únikem informací údajně o 17 milionech klientů. Jde o telefonní čísla, poštovní adresy, data narození nebo e-mailové adresy. Podle Deutsche Telekomu však mezi odcizenými údaji nejsou citlivější data typu čísla platební karty. Únik informací se datuje už do roku 2006, tehdy měl německý T-Mobile celkem asi 30 milionů klientů. Podle německého bulváru mezi odcizenými daty jsou i údaje…

Telekomunikační gigant Deutsche Telekom resp. jím vlastněný německý mobilní operátor T-Mobile opět čelí skandálu s únikem informací údajně o 17 milionech klientů. Jde o telefonní čísla, poštovní adresy, data narození nebo e-mailové adresy. Podle Deutsche Telekomu však mezi odcizenými údaji nejsou citlivější data typu čísla platební karty. Únik informací se datuje už do roku 2006, tehdy měl německý T-Mobile celkem asi 30 milionů klientů. Podle německého bulváru mezi odcizenými daty jsou i údaje o osobnostech politického i kulturního dění. Deutsche Telekom však konkrétní jména pochopitelně nepotvrdil.

V roce 2006 tento průšvih skončil trestním oznámením na neznámého pachatele. Policie při jedné domovní prohlídce nalezla některá z odcizených dat a operátor se rozloučil se dvěma zaměstnanci, přestože jim vina prokázána nebyla. Podle německých orgánů byla data nabízena na černém trhu, ale doposud se nenašel nikdo, kdo by jich měl aktivně zneužívat. Ostatně už delší čas se hovoří o úpadku černého trhu s osobními údaji. Kauzu nyní rozvířil list Der Spiegel, ke kterému se citlivé informace donesly. (iDnes)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).