Hlavní navigace

Nemocnice na Bulovce se v noci zřejmě stala terčem hackerského útoku

12. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

IT pracovník v noci zjistil, že se do informačního systému nemocnice dostal někdo zvenčí. Preventivně jej proto odpojil od Internetu. Data pacientů prý neunikla.

Lékaři pražské nemocnice na Bulovce se dnes dopoledne museli potýkat s komplikacemi, které jim způsobily následky podle všeho hackerského útoku na nemocniční systém. Sítě jednotlivých pracovišť mezi sebou nekomunikovaly a lékaři tak neměli například online přístup k dnes pořízeným rentgenovým snímkům pacientů. Nemocniční systém byl odpojen od vnějšího světa okolo třetí hodiny ranní, kdy informatik mající noční službu rozpoznal nestandardní chování systému a zjistil přihlášení zvenčí.

Kromě odpojení systému od Internetu navíc odpojil jednotlivá pracoviště mezi sebou, aby nedošlo k úniku či mazání dat. Nemocnice tvrdí, že data pacientů zůstala nedotčena. Útočník se prý totiž dostal pouze na testovací servery.

Nemocnice nyní spolupracuje s NBÚ při vyhodnocování situace, už nyní ale lze říct, že data z nemocničního systému zůstala nedotčena, uvedl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Nemocnice dnes sice fungovala, ale v omezeném režimu.

Nemocnice okamžitě informovala o situaci svého zřizovatele Ministerstvo zdravotnictví ČR a také Zdravotnickou záchrannou službu hl. m. Prahy. V noci i dopoledne nebyla, i přes určitá omezení, zdravotní péče o pacienta ohrožena, došlo pouze k přeobjednání na vyšetření v několika případech, popsal situaci na facebookovém profilu nemocnice Šalek.

Informační systémy nemocnice se podařilo plně zprovoznit po 11:00. Připojení k internetu bylo obnoveno okolo 14:30.

Nemocnice předala veškeré údaje o nestandardním přístupu do systému Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Pokud ten vyhodnotí případ jako hackerský útok, je nemocnice připravena podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Podle všeho se jednalo o cílený útok na jedinou instituci. Ostatní pražské nemocnice totiž útoky na své informační systémy nezaznamenaly. Nemám hlášeno, že by došlo k nějakému útoku na naše systémy, potvrzuje například mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Pekařová.

Aktualizace: 12.9.2013, 15:50

Cloud23

Vyjádření Národního centra kybernetické bezpečnosti při NBÚ

IT oddělení Nemocnice na Bulovce nás dnes kolem poledne informovalo, že má podezření na bezpečnostní incident u testovacích serverů. Naši analytici jsou s „IT Bulovky“ v kontaktu, ale v tuto chvíli nemám k dispozici žádnou další informaci, uvedl Radek Holý z Národního centra kybernetické bezpečnosti.

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).