Hlavní navigace

Nemocnice na Bulovce se v noci zřejmě stala terčem hackerského útoku

Martin Vyleťal

IT pracovník v noci zjistil, že se do informačního systému nemocnice dostal někdo zvenčí. Preventivně jej proto odpojil od Internetu. Data pacientů prý neunikla.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Lékaři pražské nemocnice na Bulovce se dnes dopoledne museli potýkat s komplikacemi, které jim způsobily následky podle všeho hackerského útoku na nemocniční systém. Sítě jednotlivých pracovišť mezi sebou nekomunikovaly a lékaři tak neměli například online přístup k dnes pořízeným rentgenovým snímkům pacientů. Nemocniční systém byl odpojen od vnějšího světa okolo třetí hodiny ranní, kdy informatik mající noční službu rozpoznal nestandardní chování systému a zjistil přihlášení zvenčí.

Kromě odpojení systému od Internetu navíc odpojil jednotlivá pracoviště mezi sebou, aby nedošlo k úniku či mazání dat. Nemocnice tvrdí, že data pacientů zůstala nedotčena. Útočník se prý totiž dostal pouze na testovací servery.

Nemocnice nyní spolupracuje s NBÚ při vyhodnocování situace, už nyní ale lze říct, že data z nemocničního systému zůstala nedotčena, uvedl mluvčí nemocnice Martin Šalek.

Nemocnice dnes sice fungovala, ale v omezeném režimu.

Nemocnice okamžitě informovala o situaci svého zřizovatele Ministerstvo zdravotnictví ČR a také Zdravotnickou záchrannou službu hl. m. Prahy. V noci i dopoledne nebyla, i přes určitá omezení, zdravotní péče o pacienta ohrožena, došlo pouze k přeobjednání na vyšetření v několika případech, popsal situaci na facebookovém profilu nemocnice Šalek.

Informační systémy nemocnice se podařilo plně zprovoznit po 11:00. Připojení k internetu bylo obnoveno okolo 14:30.

Nemocnice předala veškeré údaje o nestandardním přístupu do systému Národnímu bezpečnostnímu úřadu. Pokud ten vyhodnotí případ jako hackerský útok, je nemocnice připravena podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Podle všeho se jednalo o cílený útok na jedinou instituci. Ostatní pražské nemocnice totiž útoky na své informační systémy nezaznamenaly. Nemám hlášeno, že by došlo k nějakému útoku na naše systémy, potvrzuje například mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Pekařová.

Aktualizace: 12.9.2013, 15:50

Wt100_SEO

Vyjádření Národního centra kybernetické bezpečnosti při NBÚ

IT oddělení Nemocnice na Bulovce nás dnes kolem poledne informovalo, že má podezření na bezpečnostní incident u testovacích serverů. Naši analytici jsou s „IT Bulovky“ v kontaktu, ale v tuto chvíli nemám k dispozici žádnou další informaci, uvedl Radek Holý z Národního centra kybernetické bezpečnosti.