Hlavní navigace

Nešvary na WWW stránkách aneb Proč nic nevidím?

20. 10. 1998
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Psaní WWW stránek v jazyce HTML není žádná velká věda - říká si většina lidí, kteří do této oblasti poprvé nakouknou. Stačí se naučit pár základních věcí a jde to samo. Nad výsledkem by si však návštěvník často oči vyplakal. V tomto článku najdete některé nejkřiklavější nešvary a rady, jak se jim vyhnout.

Tenhle článek vznikl proto, aby upozornil na některé nešvary, kterých se autoři WWW stránek dopouštějí. Možná, že vám budu připadat jako hnidopich, ale pokusím se, aby si alespoň někteří z nás uvědomili, že se nejedná zase až o takové maličkosti. Nechci po nikom, aby měl v hlavě celou specifikaci HTML – je toho už pěkná spousta a ani já (přestože se tvorbou stránek pokouším živit) a asi nikdo jiný, nezná vše. Ale od toho tady přeci jsou služby, které stránku zkontrolují a na chybičky upozorní. Chce to jenom trošku snahy…

Nešvar první aneb co bude v bublině…


Je až neuvěřitelné, k čemu všemu se dá použít parametr ALT tagu IMG (pro neznalé věci – IMG slouží k vkládání obrázků do stránky). Viděl jsem už ALTy zcela vynechané, vyplněné velikostí a jménem obrázků (což má na svědomí FrontPage), obsahující pouze tři otazníky atp.
Možná by stálo za to říct si, k čemu vlastně ALT slouží. Jak již naznačuje slovo ALT, jedná se o ALTERNATIVU k obrázku a je to povinný parametr. Tento text je používán prohlížečem, který neumí nebo nemá zobrazovat obrázky. Asi si teď říkáte: Kolik je ještě pomatenců, kteří mají textový browser? Věřte nebo ne, ale ještě dost. Je mezi námi spousta těch, kteří hledají pouze informace a nezajímá je mnohakilobytová grafika. Možná byste se divili jak rychle je stránka načtená, pokud k vám proudí po lince pouze text.

A kromě toho existuje ještě jedna skupina lidí, kterým nic jiného než textové browsery nezbývá. Jsou to nevidomí. Prakticky jediná dostupná technologie je založena na textovém prohlížeči a syntezátoru řeči. A vězte, že pokud je stránka založena na grafické navigaci (menu, tlačítka, apod.), je ALT jedinou šancí, aby se člověk dozvěděl, co vlastně odskok znamená (a pokud se dozví, že jde o „button1.jpg, 3,5KB“, pravděpodobně už ho na svých stránkách nikdy více nepotkáte).

Tady bych rád uvedl jednu praktickou zkušenost, kterou mám se stránkami společnosti Alias/Wavefront, což je dceřiná společnost firmy Silicon Graphics Inc. a zároveň výrobce jednoho z nejlepších (a nejdražších) animačních systémů na světě. Nedávno jsem upgradoval Linux na svojí mašině a v jednu chvíli jsem zůstal bez XWindows (což je zjednodušeně řečeno grafická nadstavba Unixu pro okenní aplikace). Co čert nechtěl, zrovna v tu chvíli jsem potřeboval něco zjistit ze stránek uvedené firmy. Tak jsem se připojil, spustil textový prohlížeč Lynx a napsal url http://www.ali­as.com/. To co jsem spatřil, stojí za to:

Lynx, obrazovka

Na vysvětlenou – slovem [LINK] symbolizuje Lynx odskok, který nemá žádný jiný popis a [INLINE] značí blíže neidentifikovatelný objekt (zde obrázek).

Takže abych vysvětlil možná nepochopitelný nadpis tohoto odstavce: pokud si myslíte, že ALT slouží k určení textu, který se má objevovat v bublině při najetí na obrázek, pak vězte, že se hluboce mýlíte.

A abych nezapomněl, vše co jsem uvedl platí jak pro obrázky, tak pro klikací mapy (resp. pro každý tag AREA).

Nešvar druhý aneb tajný inkoust…

Hodně lidí si asi teď říká, že se jich první část netýká, protože používají ty svoje pěkně barevné a grafické Navigatory, Explorery, Opery, Arachne atd. Takže teď neco pro všechny.

Možná se vám už někdy stalo, že jste přišli na stránku, která třeba obsahovala pěknou grafiku, ale čert ví, proč byly obrázky v bílých obdélnících ačkoliv stránka měla šedé pozadí. Znalci poznají, odkud vítr vane. Ano, jde o absenci nastavení barvy pozadí stránky (v tagu BODY, parametr BGCOLOR). Proč se ale tato zdánlivě jasná chyba objevuje tak často? Odpověd je snadná – protože speciálně bílou barvu pozadí mívá tvůrce automaticky v některém z užasných programů typu FrontPage, případně pak ve svém prohlížeči. Pokud totiž parametr BGCOLOR není uveden, používá prohlížeč výchozí barvy, které si každý nastavuje sám. Zatímco Internet Explorer používá barvy Windows, Navigator má jako výchozí bravu pozadí světlý odstín šedé.

Tahle chyba nikomu nezpůsobí problémy pokud půjde o barvy podobné světlosti (bílá/šedá, žlutá/bílá) a maximálně si autor stránek vykoleduje posměch. Já ale například jako výchozí barvy používám hodně tmavý modrý podklad a bílý text (zkuste, je to moc příjemná kombinace). Pokud bude nastavena barva pozadí stránky na bílou a barva textu bude chybět, uvidím fantastický efekt – bílý text na bílém pozadí. To už moc směšné není a k pláči (nebo k vzteku) je to tehdy, pokud se toho dopouští i takové servery jako třeba Infoseek nebo Lycos. Koneckonců netřeba chodit daleko – v českých podmínkách si moc nepočtu například ve Světě na modro (a to ani po změně designu) a vyhledávat nebudu pomocí Atlasu. Co se dá dělat, prostě se tam už nevrátím.

K napsání tohoto článku jsem se odhodlal, když jsem na tento problém narazil u serveru Novinky. Napsal jsem tehdy do redakce a následně byla chyba odstraněna. Původně jsem zamýšlel stejně postupovat i u serverů, které jsem zde zmínil, ale pak jsem dostal nápad – trošku se porozhlédnout po českém webu a vyzkoumat, jak často se tento nešvar objevuje. A protože jsem narážel na další a další stránky, pochopil jsem, že bych mohl psát maily od rána do večera. Takže jsem to vzdal v naději, že snad tento článek osloví ty správné lidi a bude impulsem pro nápravu.

Existuje mnoho dalších prohřešků, kterých se dopouštějí při tvorbě stránek i renomované „dílny“. Někdy jde o opomenutí (všichni přece chybujeme), někdy o neznalost a někdy je to prostě ignorance. Možná, že ta tvorba stránek není zase až tak jednoduchá, jak se nás snaží tvůrci WYSIWIG a jiných HTML editorů přesvědčit, nemyslíte?
Takže pokud jsem Vás přesvědčil, že kontrole HTML kódu je třeba nějaké úsilí věnovat, mužete začít tady (validator přímo od W3 konsorcia) a nebo tady (tohle zase zhodnotí i další aspekty stránek jako např. rychlost načítání – jenom by asi měli začít u svých stránek).

P.S. Když už jsem u těch chyb, dnes (1.10.) jsem se díval na domovskou stránku českého Microsoftu. Po napsání url www.microsoft.cz jsem byl přesměrován na adresu default.htm. Z ní vede přesměrování na adresu ie40.asp. Odsud (po vyhodnocení verze prohlížeče pomocí JavaScriptu) jsem byl přesměrován na adresu default.htm. Tato stránka mě přesměrovala na adresu ie40.asp. Odsud jsem byl po vyhodnocení verze prohlížeče pomocí JavaScriptu přesměrován na adresu default.htm. Tato stránka mě přesměrovala… Málem se z toho stala celodenní hra. To se mi zřejmě Microsoft pomstil za to, že používám konkurenční operační systém (Linux).

Michal Krause
(autor působí ve firmě 4Web, která provozuje službu Na vrcholu a zabývá se též tvorbou WWW stránek)