Hlavní navigace

NetMag předběhl dobu a začal blokovat SPT TELECOM

22. 2. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nejčastěji používanými slovy českého Internetu těchto dnů jsou nepochybně věci jako bojkot, blokáda, Internetová válka. Ve vzduchu visí Damoklův meč blokády SPT TELECOMu; iniciativu ale přebraly do svých rukou již nyní některé servery. Nejsem si jist, že je to rozumný krok.

Úderem pátečního poledne zmizely pro zákazníky sítě Internet OnLine stránky NetMagu. Pokud nejste připojeni přes IOL, tady najdete stránku, která by se vám zobrazila místo hlavní stránky, kdybyste u IOL byli. Vedle jiných informací tam najdete také důvod, proč NetMag vůbec blokuje:

"Protoze Telecom na nic jineho neslysi. A proc jste omezeni prave vy? Protoze si neumite vybrat solidniho poskytovatele pripojeni. Vas poskytovatel pripojeni se chova neeticky a nemoralne a sve chovani maskuje vznosnymi slovy o etice, moralce a hospodarske soutezi, kterym samozrejme ani sam neveri a svoji cinnosti poskozuje vsechny - poskytovatele pripojeni, provozovatele serveru i koncove uzivatele. A proto to, ze se nemuzete na nas server dostat, je i VE VASEM ZAJMU."

Abych pravdu řekl, nesdílím svaté nadšení kolegů z NetMagu, které je dovedlo až k této blokádě (ani podobný zápal pro věc, který vyjádřil Patrick Zandl ve svém dnešním článku na Mobil serveru, který si už lidé z Telecomu možná taky brzo nepřečtou). Na druhou stranu blokádu ze strany poskytovatelů připojení, jak to před nějakou dobou naznačili, bych za určitých krajních okolností bral jako rozumné řešení. Kde je rozdíl?

V té krajnosti. Mně osobně připadá dost podivné v prostředí, jako je Internet, rozlišovat mezi návštěvníky z různých zemí, měst, věkových kategorií, výše platu nebo podle toho, u jakého jsou připojeni poskytovatele. Základní myšlenkou Internetu, díky němuž dospěl až do své dnešní velikosti, byla svoboda. Ta svoboda znamená i to, že všichni můžeme kamkoliv do Internetu, nikdo nestaví nějaké „Berlínské zdi“.

Pokud NetMag toto pravidlo nyní porušuje, měl by mít nějaký velmi závažný důvod. Ten podle mého nemá. Nechci tím říci, že by to dělat nemohl, samozřejmě i autor nějakých stránek má svobodu a součástí té svobody je i rozhodnout, komu to ukážu a komu ne. Můžu omezit přístup, ale je to proti duchu univerzálního Internetu.

Totéž platí i o blokádě ze strany poskytovatelů připojení – své místo může najít pouze jako zcela krajní řešení, pokud nebude jiná šance, jak na Telecom zatlačit. Taková situace zatím zdaleka nenastala a já jsem přesvědčen, že pokud k ní nakonec vůbec dojde, budou pro to mít poskytovatelé skutečně závažné důvody.

Na celé věci kolem blokády osobně spatřuji jednu velmi nebezpečnou věc – je to precedens. Pokud dnes NetMag blokuje Internet OnLine, jde o určitý průlom do dosavadní praxe. Zítra může někdo jiný blokovat uživatele s Microsoft Internet Explorerem, protože nemá rád Gatese (stejně jako NetMag nemá rád Telecom), pozítří může třeba zrovna Lupa blokovat nějakého jiného poskytovatele, protože mne jeho ředitel nedávno nepozdravil ve výtahu, a koncem týdne už tu bude tolik blokád, že se nedostaneme vůbec nikam.

Takové věci jsou nebezpečné. Gesto podpory poskytovatelům připojení v jejich snažení by bylo chvályhodnou akcí, ale blokáda NetMagu není ani vhodným způsobem, ani nepřichází ve vhodnou dobu.

ICTZ23

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.