Hlavní navigace

Netscape:Microsoft - 0:1

18. 3. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jedním z prastarých Internetových sporů je otázka, který browser je rozšířenější či nejrozšířenější. Válku spolu v poslední době svádějí Netscape Navigator a Microsoft Internet Explorer. Jak ukazují čísla ze světa, Microsoft má mírnou převahu. A co v našich luzích a hajích?

Jedním z prastarých Internetových sporů je otázka, který browser je rozšířenější či nejrozšířenější. Válku spolu v poslední době svádějí Netscape Navigator a Microsoft Internet Explorer. Jak ukazují čísla ze světa, Microsoft má mírnou převahu. A co v našich luzích a hajích?

Tento spor má jednu poměrně častou vlastnost – jakéhosi řešení se dá dobrat mnoha cestami, ale v podstatě žádná z nich nevede k nezpochybnitelným číslům o podílu jednotlivých prohlížečů. Nejčastější metodou je sledování na straně serverů, s jakými brousidly k nim čtenáři přistupují. Z výsledků jednoho serveru se však nedají dělat závěry, protože jde o příliš úzky statistický vzor. Navíc výsledky ovlivňuje i to, jakou skupinu čtenářů server oslovuje. Osobně bych si dovolil odhadnout, že kupříkladu Lupa bude mít větší podíl čtenářů s textovým Lynxem (které se navíc snažíme podporovat) než iDnes. Je to dáno tím, že nás zřejmě čte relativně více lidí, které bychom mohli označit za Internetové odborníky a kteří někdy dávají přednost Lynxu.

Jednou z možností, jak odstranit tuto nepřesnost, je využití údajů ze služeb měření návštěvnosti, jako je Toplist nebo Na vrcholu. Statistiky těchto služeb totiž zachycují provoz na tisících nejrůznějších stránek. Má to však i jednu nevýhodu – žádným způsobem se nedozvědí o přístupech z brousidel, které buď nepodporují stahování obrázků vůbec (typicky Lynx), nebo jejichž uživatelé to v nastavení zakázali. Pro naše účely to ale nevadí, protože nám jde beztak jen o podíl mezi dvěma hlavními kohouty na smetišti, tedy NN a MSIE.

Následující data tedy pocházejí ze služby Toplist:

Browsery
???  243  243 0,2 %
Netscape  10  10 0 %
Netscape 2.x 268 0,2 %
Netscape 3.x  2657  2657 2,5 %
Netscape 4.x  24430  24430 23,5 %
Netscape Gold  24430  1121 1 %
MSIE 2.x  57  57 0 %
MSIE 3.x  10589  10589 10,1 %
MSIE 4.x  62024  62024 59,6 %
MSIE 5.x  2496  2496 2,4 %
Netscape vs MSIE … 28486 : 72670
procentualně: 28,16 : 71,83

Jak je tedy vidět, u nás válcuje MSIE svého konkurenta ještě podstatně více než ve světě. Není to žádná novinka, několik let má u nás MSIE podstatně lepší pozici než ve světě. Největší baštou Netscape je zřejmě akademická půda, odhadoval bych, že na vysokých školách má stále nadpoloviční podíl. Komerční uživatelé Internetu však naopak v drtivé většině používají brousidlo Microsoftu. Z velké části je to dáno tím, že zatímco Netscape evropský a tím spíše český trh v podstatě ignoroval, Microsoft u nás naopak vyvinul velké úsilí, aby své brousidlo protlačil.

Perlička na závěr: zaslechl jsem nedávno drb, že v jednom velkém českém počítačovém vydavatelství dostali redaktoři přímo rozkazem, aby smazali Navigator a začali používat Internet Explorer. :-)

KL22 hlasovani

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.