Hlavní navigace

Nevypnula Nova analog na Sušicku kvůli nízkému výkonu multiplexu 2?

10. 3. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
10. 3. 2010

Televize Nova dosud nevysvětlila Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ), proč k 28. únoru neukončila zemské analogové vysílání na sušickém vysílači Svatobor a klatovském Baráku, jak se k tomu zavázala souhlasem s Technickým plánem přechodu (TPP). Dopis, který měla ČTÚ zaslat a o němž se předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák dozvěděl neoficiální cestou, na úřad dosud nedorazil.

K TÉMATU: Televize Nova nevypnula analog na Sušicku a Klatovsku

Jediným vyjádřením Novy k pokračování jejího analogového vysílání na Sušicku a Klatovsku tak zůstává odpověď mluvčí Michaely Fričové na dotaz serveru DigiZone.cz. Podmínky pro ukončení analogového vysílání stanovuje TPP. Tyto podmínky nejsou na rozdíl od předchozích etap přechodu v Praze a Plzni bohužel splněny, na což jsme opakovaně upozorňovali, a analogové vysílání nelze ukončit, uvedla Fričová.

ČTĚTE TAKÉ: Nova: Analog na Sušicku jsme nevypnuli kvůli nesplnění TPP

Základní podmínkou, která musí být splněna před vypnutím analogových vysílačů velkého a středního výkonu v dané územní oblasti, je shodné a nebo vyšší pokrytí této oblasti digitálním signálem. A právě tuto podmínku zřejmě Nova využila k zachování analogového vysílání na Sušicku a Klatovsku. Digitální síť 2, v níž tu Nova vysílá z vysílače Svatobor, má totiž nižší výkon než další dva multiplexy, šířené z tohoto vysílače.

NAPSALI JSME: RRTV nezahájí s Novou řízení kvůli nevypnutí analogu na Sušicku

Zatímco digitální sítě 1 a 3 vysílají ze Svatoboru výkonem 100 kW, digitální síť 2 včetně Novy vysílá výkonem 71 kW. Společně s Novou v této síti vysílá i Prima, která svoje analogové vysílání na Sušicku ke konci února vypnula. Na rozdíl od Novy totiž analogově vysílala pouze ze Svatoboru a nikoli z klatovského Baráku. ČTÚ připravuje k situaci veřejné prohlášení.

ICTZ23

VÍCE: ČTÚ prošetřuje, proč Nova nevypnula analogové vysílání na Sušicku

Již připravujeme stanovisko ČTÚ, telefonicky jsem informoval předsedkyni Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Kateřinu Kalistovou o předpokládaném postupu. Jakmile stanovisko probereme ještě jednou, včetně textu pro RRTV, tak připravíme také tiskovou zprávu, sdělil serveru DigiZone.cz předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.