Hlavní navigace

New York chce místo telefonních budek WiFi, ve hře jsou IBM, Cisco či Google

Martin Vyleťal

Radní New Yorku chtějí proměnit síť více než sedmi tisíc telefonních budek na WiFi hotspoty. O projekt se zajímají IBM, Cisco nebo Google. WiFi budky se možná objeví i v Česku.

Vysloužilé telefonní budky v New Yorku zřejmě nahradí WiFi hotspoty. Radní nejlidnatějšího města Spojených států chtějí proměnit 7300 telefonních budek na síť bezplatných WiFi hotspotů.

Provozovat by je měla vybraná soukromá společnost a to až do června roku 2026. Síť by tak pokrývala v podstatě celé území města. Navíc kromě míst, kde se v současnosti nacházejí telefonní budky, by se měla rozrůst ještě o další lokality. Předpoklad je, že by po městě bylo rozmístěno až 10 tisíc „kiosků“, kde by se mohli kolemjdoucí bezplatně připojit k Internetu.

Zájemci o provozování sítě musí podat své nabídky nejpozději dnes. Mezi více než padesátkou firem, které se o projekt v minulosti zajímaly, figurují například technologické firmy jako IBM, Cisco, Google, Samsung, ale také Verizon Wireless či Time Warner Cable. 

EBF17

Z čeho budou bezplatné přístupové body financovány? Radní mají jasno. Síť se prý uživí z digitální reklamy. Část z případného zisku si ukousne i newyorská radnice. Vítěz soutěže jí bude muset každý rok přispět do rozpočtu částkou 17,5 milionů dolarů (357 milionů Kč).

New York ale není jediné město, které usiluje o proměnu telefonních budek, jejichž zlatá éra skončila s nástupem mobilů. Například ve Velké Británii se do nich umisťují bankomaty nebo knihovny. Podobný projekt s názvem KnihoBudka funguje i v Česku. Jeho autoři uvažují, že by některé z knihobudek obohatili i o WiFi hotspot.

Našli jste v článku chybu?
22. 7. 2014 18:19

Však to klidně zřiď. Nejde o to, že by se to nelíbilo. Jde o to, kdo to bude udržovat v chodu a za čí peníze. Ono se to samo udřzovat nebude a už vůbec nezřídí. A dneska najdete wifi v každé lepší hospodě, stačí si dát pivo.

22. 7. 2014 19:23
Ano (neregistrovaný)

To je ten problem, musite najit nejaky podnik, zdaleka ne vsechny maji Wi-fi, napada mne jen McDonalds a je to tam precpano lidma.

Problem to neni, staci povyhazovat ruzna velmi prinosna trafikantska predstavenstva, za korupci sekat ruce a popravovat gillotinou v Praze pred radnici, penez budou mraky. Objem statnich zakazek za 1 rok je cca 650-700 miliard, z toho se 300-450 miliard patricne necha kouzelnym trikem zmizet. Udrzovat Wi-Fi hotspoty je malickost.

Za vysoke dane ocekavam odpovidajic…