Hlavní navigace

NHL máme zatím na rok. Poprvé i na internetu, říká šéf Novy Sport

8. 11. 2011
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Třetí rok existence letos na podzim slaví Nova Sport, placený sportovní kanál Novy. Jeho předchůdkyně Galaxie sport vznikla před deseti lety, a právě tak dlouho nabízí přenosy z hokejové NHL. Jenže v letošním roce to vypadalo, že se Nova Sport bude muset bez kanadsko-americké hokejové ligy obejít. „Měnila se agentura, která obchoduje vysílací práva pro Evropu a tak jsme museli budovat vztahy a vyjednávat podmínky znovu od začátku,“ vysvětluje v rozhovoru pro DigiZone.cz ředitel Novy Sport Marek Kindernay.

Diváky jste letos dost dlouho napínali, zda vůbec budete vysílat hokejovou NHL. Proč trvala vyjednávání o smlouvě tak dlouho?

NHL v Evropě po pěti letech zastupuje nová společnost a pokaždé, když vysílací práva přecházejí pod nový subjekt, musí si všichni vysílatelé vyjednat nové podmínky. Proto to trvalo o něco déle. Jednali jsme v podstatě od června a jednání byla tak dlouhá, protože se naše představy o ceně vysílacích práv lišily.

Teď jsou podmínky pro vysílání NHL z vaší strany horší než dříve, nebo lepší? Podařilo se vám vyjednat něco navíc oproti dřívější smlouvě?

Cena sportovních práv kvůli tomu, že v Česku a na Slovensku vysílá velké množství sportovních kanálů, ale třeba i kvůli vzniku Digi Sportu, šla obecně radikálním způsobem nahoru. U všech práv, nejenom u NHL. Tím pádem jakákoli jednání, ať už jde o NHL nebo kterýkoli jiný sport, jsou velmi složitá a dohodnout dobré podmínky je těžké. Na druhou stranu se nám podařilo s NHL domluvit více zápasů, máme větší možnost výběru přenosů, takže z pohledu diváka jsou nové podmínky daleko lepší, než byly v minulosti.

Marek Kindernay - 1

Před začátkem jednání o NHL jste říkali, že chcete podepsat delší smlouvu na pět let. Na jak dlouho se vám to podařilo?

Zatím máme dohodu s NHL na jeden rok s tím, že jednáme o dalších čtyřech letech.

Na ty další čtyři roky máte nějakou opci?

Nemůžu to zatím komentovat. V tuto chvíli můžeme divákům garantovat, že máme NHL na jeden rok. Ono je to také složitější v tom, že příští rok budou hráči v NHL opět kolektivně vyjednávat o smlouvách, takže je možné, že příští sezóna ani nezačne. I proto jsme byli velice opatrní, navíc Jaromír Jágr má ve Philadelphii také smlouvu zatím jen na jeden rok. Proto jsme byli vzhledem k ceně práv opatrní. A také kvůli tomu, co se děje v basketbalové NBA, kde sezóna asi vůbec nezačne.

Když porovnáte cenu práv za NHL od dřívější agentury a té současné, o kolik procent stoupla?

Nikdy nekomentujeme cenu vysílacích práv. Jak říkám, nebylo to jednoduché, nakonec jsme dosáhli nějakého rozumného kompromisu, takže si NHL můžeme dovolit a jsme rádi, že ji našim divákům můžeme opět nabídnout. Zvlášť, když NHL vysíláme už deset let, od začátku Galaxie sport, takže je to pro nás taková srdeční záležitost.

Vyšroubovala cenu práv pro NHL i konkurence? Digi Sport výrazným způsobem přispěl k raketovému růstu cen práv fotbalové Premier league, která nakonec z Novy Sport zmizela…

Konkurence obecně v podnikání vždycky šroubuje ceny nahoru. Jakmile má o něco zájem více subjektů, cena vždycky roste. Poslední rok dva to mezi sportovními kanály není vůbec lehké.

Týká se aktuální smlouva na NHL i vysílání přenosů na volném programu, tedy hlavní Nově, a na internetu, tedy Voyo.cz?

Poprvé v historii přineseme zápasy NHL i na internetu. Nikdy v minulosti jsme je na webu neměli, takže to bude výrazná změna. Pokud jde o volné kanály, máme práva i pro toto vysílání. Je tedy možné, že se některé zápasy objeví i na hlavní Nově, pokud to bude v nějakém nočním čase a půjde o atraktivní zápas.

Ale zatím s tím volným vysíláním nemáte žádné konkrétní plány?

Zatím ne, ale myslím, že určitě v rámci propagace Novy Sport by nějaké zápasy hlavní Nově v nočních hodinách slušely.

Co se týká internetu, nabídnete na něm výhradně přenosy zápasů nebo i nějaké záznamy?

Na internetu budou jenom přenosy. K tomu bych doplnil, že všechny televizní přenosy máme ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Čtenáři si stěžují, že start nové sezóny NHL na Nově Sport provází chaos ohledně informací, které zápasy budete přenášet. Objevují se prý pozdě, marně je hledali i na webu Novy Sport. Připravíte pro ně nějaký platný a trvale dostupný přehled chystaných přenosů?

Je třeba přiznat, že při výběru zápasů, není spolupráce s NHL zatím ideální. Ale je to kvůli tomu, že stále ještě nemají dojednánu výměnu zápasů, které jsou přenášené do Evropy, a proto se přehled zápasů, které můžeme vysílat, dovídáme na poslední chvíli. Většinou týden předem a zatím tedy nejsme schopni dodávat soupis přenosů na měsíc dopředu, jako tomu bylo v minulosti. Ale máme příslib z NHL, že se to v průběhu listopadu změní.

Nabídnete i nějaké zápasy NHL v evropsky přijatelnějších časech, tedy třeba po 20. hodině večer?

Určitě ano. Většinou je v NHL zvyk, že v říjnu a listopadu se v zámoří ještě nehraje tolik odpoledních zápasů v těch pro nás zajímavých časech. Od konce listopadu a prosince budou pravidelně v sobotu, někdy i v neděli ve velmi zajímavých časech.

Dost často jste dostávali od čtenářů i dotazy, proč nedáváte záznamy vybraných zápasů v přijatelnějších časech jako dříve – o víkendu v 9:00 a v týdnu po 17:00.

Se záznamy v takzvaném acces time to není tak jednoduché, protože zápasy, které se v Americe hrají v pět ráno nebo o půl páté, by se kolikrát ani nestihly v devět ráno reprízovat, protože by tam došlo k časovým problémům při jejich přípravě. Takže letos jsme zatím pro záznamy NHL vybrali čas v 15 hodin odpoledne. I proto, že prime time je pro nás v tuto chvíli dost cenný a vysíláme v něm třeba fotbalovou Champions League. Dáváme tedy večer přednost přímým přenosům před záznamy. Ale pokud k tomu bude prostor a nebudou tomu vadit přímé přenosy, určitě atraktivní zápasy NHL ze záznamu nabídneme i v těchto časech tak, aby kvůli NHL divák nemusel vstávat v noci.

Proč k přenosům a záznamům NHL tentokrát nevysíláte magazíny NHL News se sestřihy toho nejzajímavějšího ze všech zápasů?

Zatím jsme je v letošním roce nezařadili, protože máme vlastní pravidelný sportovně-zpravodajský magazín Sport Express, který chceme ještě trochu víc prosadit u diváků. Dosud zprávy s NHL postrádal, protože byly pouze v tom specializovaném magazínu, čímž jsme Sport Express vlastně ochuzovali. Z tohoto důvodu se snažíme pravidelně aktualizovat tento zpravodajský pořad a speciální magazín o NHL nezařazujeme.

Nova Sport vysílá i domácí hokejovou extraligu, čtenáři si ale všimli, že jde výhradně o zápasy z českých stadionů, nikoli z moravských a slezských. Proč?

Máme všímavé diváky. Ano, je to tak. Nova Sport je placený program, nemáme příspěvky od koncesionářů tak jako Česká televize. Každá výroba takového přenosu je finančně nákladná. Pro nás je v tuto chvíli finančně přijatelnější vysílat zápasy, které se odehrávají v okruhu do 100 až 150 kilometrů od Prahy, protože cena za přenosovou trasu je z Moravy daleko vyšší než z Plzně nebo Prahy. Ale do budoucna, už od příštího roku, počítáme s tím, že budeme pravidelněji vyjíždět i na Moravu, takže se diváci dočkají i přenosů odtamtud.

Kromě vás a ČT nabízí přenos z hokejové extraligy i internetová televize sázkové kanceláře Tipsport, která je generálním partnerem této soutěže. Považujete ji za konkurenci?

Zatím internet za konkurenci moc nepovažuji.

Tipsport ale na internetu zdarma vysílá i přenosy z ruské hokejové KHL, jejíž práva má i Nova Sport.

Ano, mají některé vybrané zápasy. Musíme se pochlubit, že Nova Sport v tomto roce překonala všechny rekordy z hlediska hokejových přenosů, protože díky NHL, extralize a KHL vysíláme celkem 260 hokejových přenosů ročně, čímž jsme pokořili i ČT. Z toho je 150 přenosů z NHL, 40 přenosů z extraligy a 65 přenosů z KHL.

Marek Kindernay - 4

Tím si asi trošku saturujete problém s fotbalem, protože předloni vám po letech vypadla anglická Premier league. A obecně u nabídky fotbalových přenosů na tom nejste tak dobře jako u hokeje.

O konci Premier league na Nově Sport se stále mluví, a přitom to je už skoro půldruhého roku, co ji nevysíláme. Samozřejmě se ji snažíme divákům nahradit, ačkoli Premier league je nenahraditelná. Proto budeme usilovat, abychom ji získali zpět. Nemyslím si ale, že bychom diváky ochudili o fotbalové přenosy, protože stejně jako vysíláme hokejovou extraligu, začali jsme vysílat domácí fotbalovou Gambrinus ligu, která má mimořádně dobré výsledky i divácké ohlasy. Navíc jsme u ní začali jako průkopníci s pátečním večerním časem ve 20 hodin, což v Česku nebylo zvykem. Kromě toho se můžeme pochlubit fotbalovou Ligou mistrů, máme i francouzskou nejvyšší ligu, portugalskou nejvyšší ligu, vysíláme vybrané zápasy z Premier league v pondělí po dohrávce s Chelsea, vysíláme ruskou nejvyšší ligu, takže fotbalu máme také velké množství.

Utkání Ligy mistrů nabízíte souběžně na Nově Sport a na internetu, vždy dva různé zápasy živě. Jak jsou sledované ty internetové přenosy?

Přesná čísla by asi věděl ředitel internetu Novy Pavel Krbec, ale divácké ohlasy na tyto přenosy jsou dobré. Lidi jsou velmi rozmazlení z hlediska výběru přenosů.

Práva pro vysílání na internetu jste vyjednávali navíc, nebo byla součástí smlouvy na vysílání Ligy mistrů na Nově Sport?

Máme takzvaná druhá práva na Champions League. Můžeme teoreticky vysílat všechny zápasy kromě toho prvního, který vysílá ČT 4. Kdybychom chtěli a měli k tomu třeba tři kanály, mohli bychom zařadit tři přenosy souběžně. Stejně tak to máme de facto i u Gambrinus ligy, kde také zcela nevyužíváme všechna práva, která máme. Mohli bychom zařadit i sobotní a nedělní přenosy, pokud bychom chtěli. Zatím vysíláme jen páteční.

Proč nedáte ty sobotní a nedělní alespoň na internet?

Museli bychom ty přenosy vyrobit, a výroba domácího přenosu tak, aby byla na úrovni, na kterou je český divák zvyklý, je finančně náročná.

Jeden z našich čtenářů si stěžuje, že zahraniční fotbalové ligy dáváte jen sporadicky, třeba portugalskou nebo ruskou ligu. Nechystáte zvýšit počet přenosů z těchto soutěží?

Pro příští rok určitě posílíme počet přenosů z ruské ligy, půjdou dva týdně. Naše strategie do budoucna bude spíš vyhledávat atraktivnější přenosy a ligy, takže v tuto chvíli vyjednáváme o právech na Premier league.

Digi Sport má práva na Premier league pro tři sezóny, čili je v polovině kontraktu.

Ano, a existují ještě další práva na druhou anglickou fotbalovou ligu, kde hraje také mnoho dobrých týmů a tato soutěž má také určitou kvalitu.

Budete o ni usilovat?

Je možné, že se objeví i u nás.

Ze sportovních kanálů, které vysílají česky, ji už nabízí Sport 1.

Ano.

S přenosy kvalitních fotbalových a hokejových soutěží souvisí i otázka komentátorů. Vím, že na Nově došlo k určité optimalizaci, část externistů na Nově Sport skončila. Jak moc jste museli zeštíhlit svůj tým a nechystáte se oslovit nějaké nové tváře?

S úrovní našich komentátorů za dobu, co se věnuji Nově sport a předtím Galaxii sport, jsem osobně spokojen. Kluci, co u nás začínali, za těch deset let na sobě odvedli obrovský kus práce. Ale samozřejmě jako každá televize pracujeme na výrobě nových talentů a hlasů, takže třeba ve formuli 1 teď zacvičujeme nového komentátora. Na druhou stranu samozřejmě jako v každé jiné komerční televizi je všechno o nákladech. Také musíme šetřit, takže oproti dřívější době, kdy jsme vysílali přenosy se dvěma komentátory, teď máme jednoho. Čistě z ekonomických důvodů. Jsme na tom tedy stejně jako ČT. Důležité je říci, že pracujeme s pětkrát nižším rozpočtem, než má ČT 4, takže naše možnosti jsou daleko omezenější.

Jak velká byla redukce externistů na Nově Sport? S kolika lidmi jste se museli rozloučit?

Nebudu to komentovat. Někteří lidé odcházejí, jiní přicházejí.

Jeden ze čtenářů si stěžuje na komentování Tomáše Lörincze, který prý má během zápasů dlouhé, často minutové pomlky. Až polovina zápasu tak prý je bez komentáře. Budete s tím něco dělat?

Tomáš Lörincz je náš specialista na extraligu, komentoval ji dlouhá léta pro Radiožurnál a musím říct, že z našich komentátorů je na extraligu nejlepší. Neřekl bych, že zrovna on má problémy s tím nemluvit. Naopak. Navíc, kdyby předtím mlčel na Radiožurnálu, asi by to vypadalo dost divně. Já mám spíše problém s některými komentátory, kteří mluví až moc. Říkám jim, že někdy méně znamená více. Televize přeci jenom není rozhlas.

Chystáte se někdy na Novu Sport vrátit přenosy baseballu, konkrétně nejvyšší americké soutěže MLB?

MLB jsme v minulosti zkoušeli, vysílali jsme ji dva roky. Divácky se bohužel nechytla. Neuvažujeme o tom, že by se vrátila.

Nepočítáte se zakoupením práv na nějaké tenisové turnaje WTA, když Petra Kvitová útočí na pozici světové jedničky?

Tenis nám dělá velkou radost. Turnaje, které letos vysíláme, jsou mimořádně sledované. Nejenom mužské, ale i Wimbledon, kde jsme vysílali i vítězné finále Petry Kvitové. Uvažujeme o rozšíření těchto práv, pro příští rok jednáme o jednom velkém eventu, který zatím nechci prozrazovat.

Na ten se chci právě zeptat, protože Eurosport údajně přišel o práva na vysílání Roland Garrosu, grandslamu Frech Open. Usilujete o něj?

Nebudu to zatím komentovat. Pokud se podaří vyjednat dobré podmínky, budeme rádi akci takovéhoto typu vysílat, protože Wimbledon se nám podařilo získat na další tři roky. Měli jsme na něj mimořádně velký ohlas. Grandslamy jsou pro nás top přenosy, finále Wimbledonu jsme vysílali i na hlavní Nově. Je velká šance, že u takto velkých turnajů je možnost vysílat finálové zápasy i na terestrických kanálech.

Marek Kindernay - 3

V příštím roce Nova rozšíří portfolio svých programů o nový kanál pro muže, který by měl kromě jiného nabízet i vybrané sportovní přenosy. Jak s ním bude kooperovat Nova Sport? Bude tento nový program působit jako taková ochutnávka toho, za co si divák bude moci připlatit u Novy Sport?

Nedá se říct nic, protože nejsem oprávněn k tomu cokoli říkat.

Takže ani to, jak velký prostor by měl na tom novém programu dostat sport?

Myslím si, že odhalovat jakékoli takto strategické informace by byla chyba. Určitě by to vyslyšela konkurence.

Samotná Nova Sport se nechystá do pozemního digitálního vysílání? České Radiokomunikace se chystají zahájit vysílání v systému DVB-T2 a HD kvalitě, a v tomto multiplexu by prý mohly být i zakódované placené kanály.

Určitě o tom uvažujeme, máme na to i speciální tým lidí, který pracuje na distribučních formách, ať už jde o internet, DVB-T a jiné formy šíření signálu. Jakákoli nová placená platforma je pro nás určitě zajímavá, protože je to možnost, jak zvýšit počet předplatitelů. A Nova Sport je závislá na předplatném, nikoli na reklamních příjmech.

Probíhají už na toto téma nějaká konkrétní jednání s Českými Radiokomunikacemi?

Jak říkám, skupina lidí, kteří se věnují otázce distribuce signálu programů Novy, jistě komunikuje i s Českými Radiokomunikacemi. Jednáme se všemi, co vyvíjí něco nového.

Nova Sport letos slaví tři roky existence, její předchůdkyně Galaxie sport vznikla před deseti lety. Dá se říct, jak se za tu dobu sportovní kanál Novy proměnil?

Pořád nám rostou čísla hodin přímých přenosů. Galaxie sport začínala před deseti lety s 300 přenosy ročně, což bylo zhruba 700 hodin a nyní se už blížíme číslu 1 300 přenosů ročně, což je téměř 2 400 hodin. Další – pro nás příjemná zpráva – je zvyšující se sledovanost. Tři měsíce po sobě jsme v měření sledovanosti mezi placenými sportovními kanály před Eurosportem. Čili jsme z placených sportovních kanálů nejsledovanější, což se stalo historicky vůbec poprvé.

A to je na základě denních dat z peoplemetrů?

ICTZ23

Jde o tzv. měsíční průměry od Mediaresearch, kdy se spočtou všechny placené sportovní kanály na českém trhu, mezi něž se nezapočítává volně šířená ČT 4. Jde o zpětná čísla a nám se podařilo poslední tři měsíce za sebou dosáhnout lepších výsledků než Eurosport. Vzhledem k tomu, že Eurosport byl pro nás vždycky určitým vzorem placeného sportovního kanálu, považujeme to za velký úspěch. Proto by i takové eventy, které vysílá Eurosport, pro nás byly určitě zajímavé.

Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Uvítali byste pozemní vysílání Novy Sport, byť by bylo kódované a zpoplatněné?